Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwenci i uczniowie zbojkotują mszę na 90-lecie VIII LO?

Mateusz Pilarczyk
VIII LO wyprowadzi się z Głogowskiej na ulicę Cegielskiego. Na nic zdały się protesty uczniów i absolwentów. Bojkot mszy ma być ostatnim
VIII LO wyprowadzi się z Głogowskiej na ulicę Cegielskiego. Na nic zdały się protesty uczniów i absolwentów. Bojkot mszy ma być ostatnim Waldemar Wylegalski
VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w przyszłym roku będzie musiało przenieść się z ulicy Głogowskiej 92 do innego budynku. Stało się tak, bo kuria odzyskała budynek liceum, a miasta nie stać na zapłatę zaproponowanego przez Kościół czynszu. Nieoficjalne pożegnanie siedziby "ósemki" a zarazem jubileusz 90-lecia szkoły zaplanowano na czerwiec 2014 roku. W programie obchodów jest msza święta w pobliskim kościele, czemu sprzeciwia się część absolwentów VIII LO.

- Zauważyłem ogłoszenie o jubileuszu i poczułem się zbulwersowany. To tak jak na rozprawie sądowej - ofiara spotyka się ze swoim oprawcą. Chcę, abyśmy pokazali wspólnie, że nie ma zgody na takie działanie Kościoła jak z VIII LO - mówi Jordan Jasiński, absolwent szkoły, który na Facebooku założył grupę "Nie idę na mszę św. podczas 90-lecia VIII LO".

Podobnie jak on myśli na razie kilkadziesiąt osób, ale akcja się rozszerza. Wie już o niej Marek Grefling, dyrektor VIII LO.

- Z jednej strony mnie to nie dziwi. Słyszałem głosy wśród absolwentów, którzy są bardzo rozczarowani tym, co się stało. Rozumiem, że jest to odbierane jako zabieranie szkole budynku - mówi dyrektor Grefling.

Dodaje jednak, że po zawiązaniu się komitetu organizacyjnego jubileuszu oraz na radzie pedagogicznej szkoły rozmawiano na ten temat. Nikt nie protestował przeciwko włączeniu jej w obchody - nabożeństwo było też częścią poprzednich jubileuszy "ósemki". Organizatorzy poprosili więc parafię o organizację mszy.

Szkoła musi się wyprowadzić, bo Kościół odzyskał budynek

- Nie traktujemy mszy świętej jako ukłonu wobec kurii. Jest ona formą dziękczynną, jaką chcą wypełnić wierzący absolwenci. Jak ktoś jest wierzący, to na mszę chodzi nie dla arcybiskupa czy innego duchownego - dodaje Marek Grefling.

Mimo konfliktu kurii z miastem o budynek przy ulicy Głogowskiej, nadal dobrze układa się współpraca szkoły z pobliską Parafią Matki Boskiej Bolesnej. "Ósemka" korzysta czasami chociażby z salki katechetycznej przy kościele, a księża uczą w LO religii. To właśnie o te lekcje były obawy w trakcie nieudanej walki o VIII LO. Okazuje się jednak, że z religii wypisało się ok. 15 procent uczniów. Dyrektor Grefling mówi jednak, że nie jest to konsekwencją konfliktu o budynek, a znak czasu.

O włączeniu mszy w obchody zdecydowano ze względu na tradycję minionych zjazdów

- Wydaje się, że przenoszenie na płaszczyznę życia religijnego dyskusji na temat sporu pomiędzy kurią i miastem co do użytkowania budynku należącego do archidiecezji nie ma większego sensu. Wiara i modlitwa to zupełnie inny porządek - komentuje ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii metropolitalnej.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski