- Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa. Nakłada to na nas dostosowane do przepisów unijnych prawo budowlane - mówi Małgorzata Sobieszczyk z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. - W planach mamy remont wszystkich kładek w parku.
Remont mostku kosztował ok. 100 tys. zł. Do jego wykonania użyto drewna świerkowego. W pozostałych naprawiono zniszczenia, mają wytrzymać jeszcze około 2 lat.
Metalowa blaszka, którą w swojej przesyłce znalazła nasza czytelniczka wzbudziła jej ciekawość. Zagadkowy kawałek metalu przyniosła do redakcji.
W taki właśnie sposób firmy świadczące usługi pocztowe grają na nosie Poczcie Polskiej. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, nasz narodowy operator, podobnie jak jego odpowiednicy z pozostałych państw członkowskich będzie musiał udostępnić rynek konkurencyjnym firmom. To nastąpi w 2013 roku. Zanim jednak dojdzie do uwolnienia rynku pocztowego, nowe kraje członkowskie mają czas przejściowy na wprowadzenie zmian.
Pomysł słuszny, bo prowadzi do obniżenia cen za usługi. Problem pojawia się w przypadku najczęstszych przesyłek o wadze do 50 gram, które może realizować wyłącznie Poczta Polska. Aby nie pobierać pięciokrotnie wyższych opłat, konkurencyjne firmy pakują do listów kawałki metalu.
Jednak to unijne skrzynki pocztowe najbardziej spędzają sen z powiek. Euroskrzynki nie spełniają swojej roli. Łatwo z nich np. wyciągnąć przesyłkę.
- Nowe skrzynki to wymóg, jaki postawiła Unia, dążąc tym samym do ujednolicenia rynku. Poczta Polska dostosowała się do tych zmian - mówi Jerzy Sygidus, rzecznik prasowy dyrekcji Okręgu Poczty Polskiej w Poznaniu. - Odbieramy jednak zgłoszenia od poznaniaków, którzy skarżą się na no-we skrzynki pocztowe.
Także pracownicy nadzoru budowlanego mają ręce pełne roboty. Od stycznia obowiązuje unijna dyrektywa, która wprowadza świadectwa energetyczne dla budynków. Pokazują one dane budynku i jakie są koszty jego utrzymania pod względem ciepła. Nowy obowiązek sprawia kłopot inwestorom, którzy muszą dołączyć świadectwo do wielu innych dokumentów. Zdarza się, że o nim zapominają, albo mają problemy ze znalezieniem osób zajmujących się sporządzaniem świadectw energetycznych. To sprawia, że wielu z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu odchodzi z kwitkiem.
- Do wniosku o pozwolenie na użytkowanie lokalu osoba powinna dołączyć świadectwo energetyczne - mówi Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Poznaniu. - Jego brak sprawia, że od początku roku wydajemy sporo odmów.
Unijne absurdy w codziennym życiu
Powierzchnia zmywalna (np. ściany) w placówkach medycznych ma wynosić nie jak do tej pory ok. 2 m, lecz 2 m i 5 cm, a grzejniki mają być oddalone od
ściany nie o 4, ale o 6 cm
Odległość między szczebalmi drabiny wynosić będzie nie 10 cali, a 13, by można się o nie wygodnie oprzeć
Według propozycji UE, za połączenia telefoniczne i SMS-y solidarnie ma płacić z dzwoniącym... odbiorca
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?