Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adwent. Czy znasz najważniejsze zwyczaje adwentowe. Od czego pochodzi ta nazwa? Sprawdź!

MIKO
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Co to jest Adwent i skąd pochodzi jego nazwa? Od kiedy do kiedy trwa i z jakimi świętami się wiąże? Jakie są najważniejsze zwyczaje adwentowe? Czy wszystkie znamy i o nich pamiętamy? Które kultywujemy najczęściej? To warto wiedzieć.

Co to jest Adwent?

Adwent (po łacinie "adventus" to przyjście) to okres trwający w Kościołach chrześcijańskich od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia. To czas oczekiwania na narodziny Chrystusa i przygotowania na przyjście Zbawiciela.
Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny.
W okresie adwentu dominuje w liturgii kolor fioletowy. Kolorem tym w Kościołach ewangelickich nakrywa się ołtarz. W Kościele katolickim kapłan zakłada do mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt.
W Kościołach ewangelickich odprawiane są w tym czasie nabożeństwa adwentowe. W Kościele katolickim są odprawiane w tym okresie o świcie msze, zwane roratami - to msze ku czci Maryi Panny.
Adwentowi towarzyszą rozmaite zwyczaje adwentowe. Oto niektóre z nich.

Czytaj też: Gwiazda betlejemska. Co trzeba wiedzieć o poisencji? Jak dbać o ten kwiat?

Zwyczaje adwentowe: Liturgia

Do 16 grudnia włącznie, liturgia kieruje nas ku oczekiwaniu na powtórne przyjście Zbawiciela. Od 17 grudnia przygotowuje do uroczystości Bożego Narodzenia. W trakcie całego Adwentu czyta się księgę proroka Izajasza, której przesłaniem jest nadejście Mesjasza, który wyzwoli Izraelitów.

Sprawdź: Przedświąteczna sprzedaż ryb pod lupą fundacji ekologicznych i policji. Nie kupimy już żywych karpi?

Zwyczaje adwentowe: Roraty

Roraty to msze święte wotywne sprawowane ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zazwyczaj odprawiane są o świcie przy świecach przyniesionych przez wiernych.

Zwyczaje adwentowe: Wieniec adwentowy

Wieniec adwentowy robiony jest najczęściej ze świerku lub sosny. Cztery świece symbolizują cztery niedziele Adwentu. Świece można zapalać podczas adwentowych spotkań - w pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę itd., aż do ostatniego, w którym zapala się wszystkie cztery. Wieniec symbolizuje jedność rodziny przygotowującej się na przeżycie Bożego Narodzenia.

Czytaj również: Jaka będzie pogoda w grudniu 2020? Czy w styczniu i lutym 2021 czekają nas mrozy i śnieg?

Zwyczaje adwentowe: Roratka (świeca roratnia)

Świeca adwentowa (długa biała świeca, przewiązana białą lub niebieską wstążką i udekorowana), w czasie mszy św. roratnich uosabia Maryję, która zwiastuje nam nadchodzącego Jezusa. W domach stawia się ją przy figurze Matki Bożej lub przy wieńcu adwentowym i zapalana na czas modlitwy.

Zwyczaje adwentowe: Lampiony

Lampiony miały niegdyś funkcję czysto użytkową – dzieci oświetlały sobie drogę w drodze na Mszę św. roratnią. Teraz mają funkcję symboliczną – przypominają przypowieść o roztropnych Pannach czekających z płonącymi lampami na przyjście Oblubieńca.

Zwyczaje adwentowe: Wspólne śpiewanie pieśni adwentowych

Najczęściej w niedzielny wieczór zbierano się całą rodziną i śpiewano pieśni adwentowe.

Zwyczaje adwentowe: Przechodnia figura Matki Bożej

Dziecko, którego serduszko z zapisanymi dobrymi uczynkami zostanie wylosowane po roratach, przyjmuje figurkę Matki Bożej na cały dzień do swojego domu.

Zwyczaje adwentowe: Wspólne czytanie Pisma Świętego i żywotów świętych

W trakcie Adwentu wiele z nas czyta Pismo Święte całą rodziną, szczególnie księgę proroka Izajasza mówiącą o przyjściu Mesjasza, a także żywoty świętych.

Zwyczaje adwentowe: Adwentowa spowiedź

Adwent to czas oczekiwania i przygotowania. Tak jak porządkujemy swoje domy przed świętami, niektórzy chcą też przygotować się do nich duchowo, czyli przystąpić do sakramentu pojednania. W wielu parafiach są nawet w tym okresie specjalne dyżury w konfesjonałach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski