Adwokat: Kościół powinien ujawniać akta spraw o pedofilię

  Adwokat: Kościół powinien ujawniać akta spraw o pedofilię

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Michał Pawlik

  Rozmowa z adw. Jarosławem Głuchowskim, prawnikiem związanym z Fundacją „Nie lękajcie się” wspierającą ofiary księży-pedofilów.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Michał Pawlik

  W Watykanie zakończył się szczyt ws. pedofilii. Papież Franciszek ma ogłosić nowe wytyczne. One cokolwiek zmienią, zwłaszcza w kontekście stosunku polskiego Kościoła do wyjaśniania skandali z udziałem naszych księży?
  Wszystko zależy od treści wytycznych. Pozostaje mieć nadzieję, że coś zmienią. Osobom pokrzywdzonym najbardziej zależy, aby Kościół przyjął odpowiedzialność, również finansową, za działania swoich księży.
  Powinien się także pojawić zapis o swobodnym dostępie ofiar do akt z postępowań kanonicznych w sprawie obwinionych księży. Dotychczas, niestety, było tak, że Kościół nie respektował zapisanych regulacji. Na przykład w poprzednich wytycznych zapisano, że ofiara może przyjść na posiedzenie sądu biskupiego ze wskazaną przez siebie zaufaną osobą. Znam jednak przypadki, gdy osoby zaufane nie zostały wpuszczona do kurii. Zatrzymano je przy bramie wejściowej bez słowa uzasadnienia. Ofiary poszły na posiedzenie bez wsparcia bliskich im osób.

  Jednak od lat Kościół mówi o walce z pedofilią, zdarzają się przeprosiny wobec ofiar. Obecny szczyt w Watykanie to zapowiedź radykalnej zmiany?
  Poczekam na czyny i konkrety. W 2009 roku Watykan opublikował poprzednie wytyczne w sprawie walki z pedofilią. Polski Kościół potrzebował 6 lat na ich przyjęcie na naszym gruncie. Trzeba zapytać stronę kościelną, dlaczego to tyle trwało.

  Pisaliśmy niedawno o Szymonie z Chodzieży, którego przez wiele lat miał wykorzystywać ksiądz. Duchowny został wydalony z kapłaństwa, ale poznańska kuria nie chce przekazać dokumentów z własnego postępowania prowadzącej śledztwo prokuraturze. Jak Pan to skomentuje?
  Znam tylko dwa przypadki, gdy osoby pokrzywdzone dostały drogą pocztową orzeczenie sądu biskupiego w sprawie księdza, któremu zarzucono wykorzystywanie seksualne. Regułą jest niestety utajnianie materiałów z postępowań kanonicznych. Wiele ofiar dostaje jedynie enigmatyczną informację, że postępowanie się zakończyło, bez podania szczegółów. Co do sprawy z Chodzieży, kuria nie ma podstaw prawnych do odmawiania prokuraturze informacji z postępowania kanonicznego.

  To tylko fragment rozmowy. Zobacz całość w serwisie Plus:

  Adwokat Jarosław Głuchowski: Kościół powinien ujawniać akta spraw o pedofilię oraz wspierać ofiary księży  POLECAMY:


  Zobacz też: Czy polscy hierarchowie ukrywają księży pedofili? Raport trafił do papieża Franciszka

  Zobacz też: TVN

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proszę o pomoc,,

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  pomagam.pl/andrzejkulis

  bardzo proszę o pomoc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieświadomi?

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Panu prawnikowi adw. Jarosławowi Głuchowskiemu, prawnikowi związanemu z Fundacją „Nie lękajcie się” wspierającą ofiary księży-pedofilów proponuję zapoznać się z mechanizmami stosowanymi przez...rozwiń całość

  Panu prawnikowi adw. Jarosławowi Głuchowskiemu, prawnikowi związanemu z Fundacją „Nie lękajcie się” wspierającą ofiary księży-pedofilów proponuję zapoznać się z mechanizmami stosowanymi przez komunistów w CPUSA. One zostały wdrożone na całym świecie, lecz nikt o tym nie mówi lub nie chce mówić. Już w 1956 r.- J. Edgar Hoover (1956) oznajmił, że "Cele komunizmu są coraz bardziej zaawansowane ... Jednostka jest upośledzona, stając twarzą w twarz ze spiskiem tak potwornym, że nie może uwierzyć, że on istnieje" - J. Edgar Hoover (1956).
  Również, czołowa aktywistka Partii Komunistycznej USA Balla Dodd, która zdezerterowała z tej partii i przeszła na chrześcijaństwo ujawniła między innymi, że ​​CPUSA miała 1100 członków, którzy stali się katolickimi księżmi w latach trzydziestych. Podkopała również amerykański system edukacji, przejmując związki zawodowe nauczycieli i towarzystwa naukowe.
  Czy, w Polsce było inaczej?
  Skoro CPUSA była marionetką Moskwy, to ponad wszelką wątpliwość ten mechanizm został wprowadzony w Polsce. To był jedyny sposób, aby podkopać wiarygodność Kościoła Katolickiego, na czym komunistom najbardziej zależało, gdyż siła Narodu polskiego tkwiła i tkwi w Kościele Katolickim.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To wałkowanie

  ben (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  tego tematu ma na celu przykryć sprawę indoktrynacji seksualnej w szkołach. Aby nikt w łącznie z Kościołem nie przeszkadzał w deprawacji dzieci

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wypłaty

  łajza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Sprawę uprościć można przez opracowanie uniwersalnego cennika za czyny nieobyczajne. Jeden cennik dla duchownych,drugi dla pedagogów,trzeci dla trenerów, wychowawców, dyrygentów chórów chłopięcych...rozwiń całość

  Sprawę uprościć można przez opracowanie uniwersalnego cennika za czyny nieobyczajne. Jeden cennik dla duchownych,drugi dla pedagogów,trzeci dla trenerów, wychowawców, dyrygentów chórów chłopięcych itd....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co na to ksiądz Kloch?

  ........... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  ''Osobom pokrzywdzonym najbardziej zależy, aby Kościół przyjął odpowiedzialność, również finansową, za działania swoich księży.''

  Czytaj więcej:...rozwiń całość

  ''Osobom pokrzywdzonym najbardziej zależy, aby Kościół przyjął odpowiedzialność, również finansową, za działania swoich księży.''

  Czytaj więcej: https://gloswielkopolski.pl/adwokat-kosciol-powinien-ujawniac-akta-spraw-o-pedofilie/ar/13917201#kryminalna-wielkopolskazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doktor radzi

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Dokuczają Ci żylaki kończyn? Marzysz o tym, żeby je zlikwidować? Przetestuj nową krem: http://gry-na-fony.com/nazylaki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo