Afera gruntowa: Oskarżony adwokat R. chce wrócić do pracy

  Afera gruntowa: Oskarżony adwokat R. chce wrócić do pracy

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Adwokat R., oskarżony w tzw. aferze gruntowej polegającej na podstępnym wyłudzaniu nieruchomości, chciałby wrócić do wykonywania zawodu. Od dłuższego czasu jest zawieszony w czynnościach. Teraz jego wniosek o przywrócenie do pracy rozpatrzy poznański Sąd Okręgowy.
  Afera gruntowa: Oskarżony adwokat R. chce wrócić do pracy

  Afera gruntowa: Oskarżony adwokat R. chce wrócić do pracy ©Sławomir Seidler

  Prawnik, zdaniem oskarżającej go poznańskiej prokuratury, przed laty doradzał domniemanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami i wyłudzeniami. W 2011 roku usłyszał pierwsze zarzuty dotyczące płatnej protekcji i powoływania się na wpływy w policji. Ponoć za pieniądze chciał załatwić umorzenie przez policję postępowania ws. licznych oszustw. Potem uzupełniono mu zarzuty o kolejne czyny.

  Efekt jest, że od kilku lat adwokat R. jest zawieszony w czynnościach. Najpierw przez poznański samorząd adwokacki, a potem prokuratura zakazała mu wykonywania zawodu. Ostatnio to poznański sąd rozpatruje jego wnioski o odwieszenie.

  Za tydzień Sąd Okręgowy rozpatrzy kolejny wniosek adwokata R. o możliwość powrotu do pracy. Oskarżony adwokat podkreśla bowiem, że jest niewinny, jego proces oraz pozostałych osób trwa, a on nie utrudnia postępowania.

  Czy jednak adwokat ma rację twierdząc, że np. nie utrudnia postępowania?

  W 2014 roku trzech oskarżonych w aferze gruntowej, czyli adwokat R., notariusz C. oraz Marek P. zostali tymczasowo aresztowani za matactwo w trwającym już procesie. Mieli nakłaniać kolejnego oskarżonego, Pawła B., do zmiany wyjaśnień. Paweł B. za 300 tys. zł miałby zacząć wybielać oskarżonych prawników, żeby ci mogli wrócić do wykonywania zawodu.

  Cała trójka trafiła na krótko do aresztu. Potem odzyskała wolność. Jednak prowadzący ich proces Sąd Okręgowy zajął się poręczeniami majątkowymi, które wcześniej zostały wpłacone przez rodziny i znajomych tych trzech oskarżonych. Kaucje były wpłacone na wcześniejszym etapie postępowania. Miały stanowić gwarancję, że wspomniana trójka nie będzie utrudniać procesu.

  Co nie zdarza się często, sąd, w związku z mataczeniem tych trzech oskarżonych, stwierdził przepadek wpłaconych poręczeń. Orzeczenie od dłuższego czasu jest prawomocne.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koniec kariery prawniczej

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dla mnie to juź taki adwokacina,który współpracuje z oszustami powinien mieć odebrane prawo wykonywania zawodu doźywotnio.Bo o czym tu mówić o zaufaniu publicznym.?..Nawet broda,którą maskuje...rozwiń całość

  Dla mnie to juź taki adwokacina,który współpracuje z oszustami powinien mieć odebrane prawo wykonywania zawodu doźywotnio.Bo o czym tu mówić o zaufaniu publicznym.?..Nawet broda,którą maskuje twarz mu nie pomorze.Kara powinna być współmierna 10 razy taka jak dla zwykłych źuli.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mecenas

  david (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  niestety w tych czasach cieżko o dobrego prawnika, na szczeście ja na takiego trafiłem, to pan Jakub Brykczyński


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A teraz Brykczyński sam siedzi.....

  Sprawiedliwość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Co za ironia losu.... współczuję tym którzy mu ufali.... a tym bardziej tym których okradł.....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do davida

  poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tak rzeczywiście pan Brykczyński to skarb nie prawnik, tylko teraz w podobnej sprawie on i jego żona są zawieszeni w wykonywaniu zawodu .....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie mecenasie R.

  taktak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wyższe kary za fałszywe zeznania
  Warto zauważyć, że przy okazji wprowadzanych zmian zdecydowanie poszerzono zakres oraz wysokość odpowiedzialności karnej za tzw. przestępstwo składania fałszywych...rozwiń całość

  Wyższe kary za fałszywe zeznania
  Warto zauważyć, że przy okazji wprowadzanych zmian zdecydowanie poszerzono zakres oraz wysokość odpowiedzialności karnej za tzw. przestępstwo składania fałszywych zeznań, a to w związku z silnie akcentowaną rolą zasady prawdy materialnej w znowelizowanej procedurze. Górna granica zagrożenia karą pozbawienia wolności za ten czyn wynosić będzie odtąd 8 lat, dolna zaś 6 miesięcy. Dotychczasowy przepis stanowił odpowiednio o 3 latach i 1 miesiącu.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a może pójść mu na rękę

  pyra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  skazać Go na x lat więzienia i niech udziela porad w kiciu. A i z byłymi Klientami się spotka :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciągle mataczy - ma to we krwi. Nie dla takich łgarzy...

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  W przeszłości poręczenie za adwokata R. wpłacił jego były już szwagier. Mężczyzna, poręczając za mecenasa, stracił 50 tys. zł. Poręczenie za notariusza C. uiściła z kolei jego żona. W efekcie...rozwiń całość

  W przeszłości poręczenie za adwokata R. wpłacił jego były już szwagier. Mężczyzna, poręczając za mecenasa, stracił 50 tys. zł. Poręczenie za notariusza C. uiściła z kolei jego żona. W efekcie matactwa ze strony męża, straciła aż 400 tys. zł kaucji. Poręczenie za Marka P. wpłacił jego znajomy. On stracił 60 tys. zł.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dożywocie!

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Dożywotni zakaz wykonywania zawodu! To rozsądna decyzja!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  von !

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Zakaz zawodu - dozywotnio. To ZAWOD zaufania publicznego.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo