Afera toksyczna: Usuną niebezpieczne odpady? Na razie liczą,...

  Afera toksyczna: Usuną niebezpieczne odpady? Na razie liczą, ile ma to kosztować

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Św. Michała: Usuną niebezpieczne odpady? Na razie liczą, ile ma to kosztować

  Św. Michała: Usuną niebezpieczne odpady? Na razie liczą, ile ma to kosztować ©Marta Danielewicz

  W magazynie przy ul. św. Michała wciąż zalegają tony niebezpiecznych, rakotwórczych substancji. WOŚ wycenia teraz koszt utylizacji składowiska.
  Św. Michała: Usuną niebezpieczne odpady? Na razie liczą, ile ma to kosztować

  Św. Michała: Usuną niebezpieczne odpady? Na razie liczą, ile ma to kosztować ©Marta Danielewicz

  Kiedy w maju zeszłego roku ujawniliśmy nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów przy ulicy św. Michała, prezydent miasta Jacek Jaśkowiak wydał decyzję administracyjną, by firma, która je tam składowała, usunęła chemikalia do końca sierpnia 2015 roku. Gdyby tego nie zrobiła do tego czasu, sprawą w dalszej kolejności miał się zająć Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

  Zobacz wszystkie artykuły na temat afery toksycznej


  Chociaż od pierwszej naszej publikacji na ten temat minął już prawie rok, nadal w magazynie, według danych szacunkowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jest około 5 tysięcy ton niebezpiecznych, rakotwórczych chemikaliów. Nieoficjalnie mówi się jednak o 10 tysiącach ton.

  Co więc dalej z magazynem na św. Michała?

  Trwa liczenie pieniędzy
  Niebezpieczne odpady były składowane na terenie firmy Chemia SA od lipca 2013 roku. Firma z Budzynia - Awinion - robiła to nielegalnie. Na prowadzenie takiej działalności nie miała zezwoleń z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Sprawa wyszła na jaw, kiedy policja prowadząca w sprawie firmy Awinion śledztwo dotarła do magazynu na św. Michała w Poznaniu.

  Przedstawiciele firmy jednak zniknęli, a problem na św. Michała pozostał. Firma Awinion nie usunęła w wyznaczonym terminie odpadów, co potwierdziła kontrola z września 2015 roku. Na jakim etapie prowadzone są teraz działania Urzędu Miasta?

  - Wykonaliśmy wszystkie niezbędne czynności do uruchomienia procedury wykonania zastępczego - zapewnia Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta i wymienia: - Wystawiono upomnienie firmie Awinion, następnie nałożono grzywnę na firmę z uwagi na uchylanie się od likwidacji magazynu. Tej Awinion nie zapłacił. Sprawę skierowano więc do Urzędu Skarbowego w celu wyegzekwowania nałożonej kary, a także rozpoznano sytuację finansową firmy Awinion.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cywilizacja śmierci

  leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przez trzy lata nie mogą sobie poradzić z tym bałaganem? Przecież to jest skandal, tak jak notoryczne zatruwanie Warty. Po co istnieje WIOŚ i inne instytucje? 10 tysięcy ton rakotwórczych...rozwiń całość

  Przez trzy lata nie mogą sobie poradzić z tym bałaganem? Przecież to jest skandal, tak jak notoryczne zatruwanie Warty. Po co istnieje WIOŚ i inne instytucje? 10 tysięcy ton rakotwórczych substancji w centrum miasta, a miasto wysyła zawiadomienie do urzędu skarbowego. Może niech wyślą zawiadomienie do świętego mikołaja, a on coś z tym zrobi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak to się skończy

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  że będzie to kosztować paczkę zapałek i flachę taniego wina dla kolesia, któremu jest wszystko jedno. Żyję w tym mieście i widzę, że tak się kończy "oszczędność" - jeszcze większymi kosztami....rozwiń całość

  że będzie to kosztować paczkę zapałek i flachę taniego wina dla kolesia, któremu jest wszystko jedno. Żyję w tym mieście i widzę, że tak się kończy "oszczędność" - jeszcze większymi kosztami. Koronnym dowodem pEKA.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  już po roku "Na razie liczą, ile ma to kosztować"

  - na palcach czy na drewnianych liczydłach? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Oby nie okazało się, że kiedy skończą liczyć,
  koszty spowodowane opieszałością są zdecydowanie wyższe.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo