Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Duczmal honorową obywatelką Poznania! [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Agnieszka Duczmal kolejnym Honorowym Obywatelem Poznania!
Agnieszka Duczmal kolejnym Honorowym Obywatelem Poznania! Adrian Wykrota
Z okazji imienin patronów Poznania - św. Piotra i Pawła - uroczysta sesja odbyła się w ratuszu. Wzięli w niej udział radni, prezydent i jego zastępcy, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu konsularnego, była premier Hanna Suchocka i były prezydent Ryszard Grobelny oraz wielu znamienitych gości.

Grzegorz Ganowicz z PO, przewodniczący Rady Miasta przypomniał, że w wyniku wyborów samorządowych dokonała się w Poznaniu zmiana - prezydent i 40 proc. rady to nowi ludzie. I podkreślił, że poznaniacy z tą zmianą wiążą wiele nadziei.

Prezydent Jacek Jaśkowiak apelował "Abyśmy budowali mosty, a nie mury", "Nie obrzucajmy się błotem, przekonując do swoich racji" i nawoływał do szukania kompromisów.

- Potencjał Poznania to jego mieszkańcy - podkreślił J. Jaśkowiak. - Korzystajmy z tego!

G. Ganowicz wspólnie z J. Jaśkowiakiem wręczyli tytuły Honorowy Obywatel Miasta Poznania i Zasłużony dla Miasta Poznania. Honorową obywatelką została Agnieszka Duczmal, dyrygentka i założycielka orkiestry Amadeus.

- To nie tylko święto dla mnie, ale także dla mojej rodziny i orkiestry. Oni wszyscy towarzyszą mi i wspierają mnie przez te wszystkie lata - mówiła A. Ducz-mal. I dziękowała mężowi Józefowi, który "nie dał się stłamsić przez 46 lat", dzieciom oraz swoim rodzicom. - Wielokrotnie miałam propozycje pracy za granicą. Zostałam, bo całe serce oddałam miastu i orkiestrze.

Jana Subrova: - 15 lat temu zakochałam się w Poznaniu. To miłość na całe życie

Tytuły zasłużonych otrzymali: prof. Jacek Wiesiołowski, historyk i redaktor naczelny "Kroniki Miasta Poznania"; Helena Tzoka - Eleni, piosenkarka; Michał Grudziński, aktor filmowy i teatralny, występujący w Teatrze Nowym; Jana Subrova bibliotekarki z Brna - partnerskiego miasta Poznania oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Wzruszenie i łzy radości towarzyszyły nagrodzonym, dopisywało im też poczucie humoru. Eleni wyznała, że dużo łatwiej przychodzi jej śpiewanie niż mówienie. - Michał Grudziński urodził się w Warszawie w roku 1944 - rozpoczął prezentację "zasłużonego" G. Ganowicz. I w tym momencie w sali dało się usłyszeć teatralny szept aktora: - Przepraszam.

Natomiast prof. J. Wiesiołow-ski stwierdził, że nie będzie przepraszać, że urodził się w Żywcu, gdzie wojenna zawierucha rzuciła jego rodziców. - 25 lat temu złożyłem przysięgę, jako radny, że będę służył Poznaniowi - przypomniał prof. J. Wiesiołow-ski. - I starałem się robić.

Z kolei laudację dla J. Subrowej przewodniczący rady odczytał po czesku. Pani Jana postanowiła podziękować po polsku.

- Jestem taka wzruszona, że zapomniałam wszystkiego co chciałam powiedzieć - przyznała ze łzami w oczach J. Subrova. - 15 lat temu zakochałam się w Poznaniu. To miłość na całe życie.

Podczas uroczystej sesji wręczono też nagrody - artystyczną odebrał prof. Aleksander Kuczma, naukową - prof. Marek Hendrykowski, sportową - zapaśniczka Iwona Matkowska i jej trener Władysław Stecyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski