Agnieszka Duczmal: Spokojne lato Amadeusa

  Agnieszka Duczmal: Spokojne lato Amadeusa

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Podczas obchodów jubileuszu będę miała wreszcie czas by usiąść i posłuchać swojej orkiestry. Cieszy się Agnieszka Duczmal

  Podczas obchodów jubileuszu będę miała wreszcie czas by usiąść i posłuchać swojej orkiestry. Cieszy się Agnieszka Duczmal ©Janusz Romaniszyn

  Już 21 października z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus zagra zwyciężczyni ostatniego Konkursu Wieniawskiego Soyoung Yoon. Koncert ten oficjalnie zainauguruje 45. sezon Amadeusa.
  Podczas obchodów jubileuszu będę miała wreszcie czas by usiąść i posłuchać swojej orkiestry. Cieszy się Agnieszka Duczmal

  Podczas obchodów jubileuszu będę miała wreszcie czas by usiąść i posłuchać swojej orkiestry. Cieszy się Agnieszka Duczmal ©Janusz Romaniszyn

  Jak minęło lato dla Pani i orkiestry Amadeus?

  Agnieszka Duczmal: Tym razem głównie odpoczywaliśmy. Koncertowaliśmy tylko w Niemczech na zakończenie sezonu. A nasz 45. Jubileuszowy sezon rozpoczęliśmy przedwstępnie koncertami w Koninie i Izabelinie. Natomiast poznańską inaugurację zaplanowaliśmy na 21 października. Solistką koncertu będzie zwyciężczyni ostatniego Konkursu imienia Henryka Wieniawskiego Soyoung Yoon, a dyrygentką Anna Mróz.
  Program wieczoru jest bardzo urozmaicony. Znajdą się w nim dwa utwory polskie: Szymona Laksa "Kwartet smyczkowy" w moim opracowaniu na orkiestrę smyczkową i krótki utwór Barbary Kaszuby, poznańskiej kompozytorki, która w tym sezonie jest naszym kompozytorem rezydentem.

  Kompozytorem rezydentem? Co to znaczy?

  Agnieszka Duczmal: To projekt Instytutu Muzyki i Tańca. Orkiestra może wziąć pod swoją opiekę jednego kompozytora w danym sezonie i zobowiązać się do wykonania kilku jego utworów.

  Ale przedtem bierzecie udział w projekcie 5 Zmysłów, który wiąże się z pracą z ludźmi niesłyszącymi. Zadam trochę przewrotne pytanie, ale czy głusi są w stanie metaforycznie usłyszeć muzykę? Mam na myśli choćby głuchego Beethovena, który mimo kalectwa tworzył piękne dzieła.

  Agnieszka Duczmal: Mieliśmy już doświadczenie z muzykiem niesłyszącym. Przed laty na festiwalu w Brighton solistką naszego koncertu była niesłysząca perkusistka Evelyn Glennie. Grała z nami na kotłach i wierzyć mi się nie chciało, że ona nie słyszy. Tak pięknie stroiła kotły i tak precyzyjnie grała z orkiestrą! To skłoniło mnie do natychmiastowej reakcji, gdy otrzymałam propozycję udziału w projekcie 5 Zmysłów. Pyta Pan o słyszenie muzyki - niesłyszący, nawet ci z najsilniejszymi uszkodzeniami słuchu słyszą muzykę odbierając wibracje poprzez klatką piersiową, przez skórę oraz dotyk. Na każdej próbie gościmy grupę uczestników tego projektu. Siadają pomiędzy muzykami a my pokazujemy im sposoby wydobywania dźwięków z instrumentu. Dotykają pudła rezonansowego, a potem gramy utwór, opowiadając o nim tak, by poruszyć ich plastyczną wyobraźnię. Ci ludzie przyjmują muzykę fantastycznie. Dzięki tym spotkaniom odkrywają, że też mogą uczestniczyć w odbiorze tego rodzaju sztuki. Na zakończenie cyklu przygotujemy wspólnie krótki utworek.

  Jak będzie wyglądać praca nad nim?

  Agnieszka Duczmal: Nasi "uczniowie" otrzymają drobne instrumenty perkusyjne, przydzielę im konkretne role i po wspólnych próbach zagrają z nami na koncercie w Auli UAM, który odbędzie się 14 listopada.

  Tymczasem część października spędza pani w Hanowerze jako jurorka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Józefa Joachima. Zwykle to wasza orkiestra towarzyszyła jego uczestnikom...

  Agnieszka Duczmal: Nasza orkiestra uczestniczyła w sześciu edycjach konkursu. Kryzys sprawił, że w tym roku Niemcy zdecydowali, iż młodym skrzypkom będzie towarzyszyć niemiecka orkiestra. Mnie zaproszono do jury.

  Co dalej w planach jubileuszowego sezonu?

  Agnieszka Duczmal: Po koncercie z Soyoung Yoon jedziemy na Ukrainę. Zagramy we Lwowie, Charkowie i Kijowie. Natomiast 18 listopada w Auli UAM zagramy ze znakomitym polskim flecistą Łukaszem Długoszem. Potem polecimy jeszcze do Japonii, gdzie wystąpimy ze słynnym flecistą Filharmoników Berlińskich Emmanuelem Pahudem. Poza tym wykonamy też zaaranżowaną specjalnie dla naszej Orkiestry muzykę filmową Jana A.P. Kaczmarka i Wojciecha Kilara. Koncert ten będzie związany z odbywającym się w tym czasie w Tokio festiwalem filmów polskich.

  Wiadomo już z kim Amadeus będzie koncertować w drugiej połowie sezonu?

  Agnieszka Duczmal: Nastawiamy się na wielkie rocznice związane z Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. 17 lutego w Poznaniu odbędzie się koncert laureatów konkursu kompozytorskiego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W maju chciałabym zaprosić do Poznania laureatów tegorocznego Konkursu Eurowizji, którego byłam też jurorką.

  Czy możemy również spodziewać się nowych płyt Amadeusa? Niedawno Polskie Radio wydało album z utworami mieszkającego w Francji Piotra Mossa. Słyszałem, że wyjdzie krążek z nagraniami Łukasza Kuropaczewskiego?

  Agnieszka Duczmal: To prawda, ale jeszcze do końca roku wyjdzie też nowa płyta w naszej serii wydawanej przez Polskie Radio z Kwintetem fortepianowym Aleksandra Zarzyckiego i "Obrazkami z wystawy" Modesta Mussorgskiego.

  Proszę zdradzić jeszcze słówko o kulminacji obchodów jubileuszu Amadeusa.

  Agnieszka Duczmal: Jesienią przyszłego roku w Warszawie odbędzie się koncert połączony z rozdaniem nagród Koryfeusza. Drugi koncert będzie w Poznaniu 6 października, a kolejny też w Poznaniu, ale tydzień później. Ten pierwszy będzie swego rodzaju ukłonem ode mnie w stronę całej orkiestry, a drugi poprowadzi Anna Mróz. Wykonane będą m.in. dzieła, które specjalnie z tej okazji napiszą polscy kompozytorzy. A ja wtedy usiądę w fotelu i wreszcie będę mogła skupić się na słuchaniu.

  "Jubileusz czas zacząć"
  Orkiestra Kameralna Amadeus, dyryguje Anna Mróz, solistka Soyoung Yoon, Aula UAM (ul. Wieniawskiego1), 21.10, godzina 18, bilety: 80-100 zł

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo