Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Duczmal zostanie Honorowym Obywatelem Poznania

Bogna Kisiel
Agnieszka Duczmal Honorowym Obywatelem Poznania
Agnieszka Duczmal Honorowym Obywatelem Poznania Grzegorz Dembinski/Polskapresse
Agnieszka Duczmal zostanie w tym roku Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. Radni zdecydowali też o przyznaniu tytułu Zasłużony dla Miasta Poznania. Otrzymały je cztery osoby oraz jedna organizacja pozarządowa.

Rada Miasta postanowiła w tym roku nadać Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania Agnieszce Duczmal, dyrygentce i założycielce orkiestry Amadeus.

Natomiast tytułami "Zasłużony dla Miasta Poznania" zostaną wyróżnieni: prof. Jacek Wiesiołowski, historyk i redaktor naczelny "Kroniki Miasta Poznania"; Helena Tzoka, znana jako Eleni, piosenkarka pochodzenia greckiego; Michał Grudziński, aktor filmowy i teatralny, występujący obecnie w poznańskim Teatrze Nowym; Jana Subrova z Brna - partnerskiego miasta Poznania i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

- To osoby, które działają z wielką pasją. Nasi ambasadorzy, promują Poznań - podkreśla Marek Sternalski, szef klubu radnych PO.

Tę opinię podziela Grzegorz Ganowicz z PO, przewodniczący rady. - Agnieszka Duczmal dzięki swojej działalności artystycznej, osiągnięciom rozsławia Poznań w świecie - mówi G. Ganowicz.

Warto przypomnieć, że A. Duczmal wraz ze swoją orkiestrą otrzymała w 2008 r. tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania" w dowód uznania dla dokonań w dziedzinie muzyki kameralnej.

Prof. J. Wiesiołowski posiada ogromny dorobek naukowy, jest znawcą dziejów Poznania i poznaniaków. - Szczególnie warto podkreślić jego wkład w odbudowę "Kroniki Miasta Poznania", którą redaguje już 25 lat - dodaje G. Ganowicz.
Piosenkarka Eleni znana jest wielu pokoleniom Polaków.

- Mnie kojarzy się z kolędami - przyznaje G. Ganowicz. I wyjawia: - Śpiewa je na pasterce. Należymy do tej samej parafii.

O M. Grudzińskim przewodniczący rady mówi, że to nie aktor, ale "firma aktorska". - Kojarzona z Poznaniem - zaznacza G. Ganowicz. - Od 45 lat obecny na poznańskich scenach, najpierw krótko pracował w Teatrze Polskim, a potem cały czas w Nowym. Ten tytuł to uhonorowanie jego twórczej działalności w Poznaniu.

W ubiegłym roku Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich obchodziło 25-lecie swojej działalności w Poznaniu. Rada postanowiła je wyróżnić, by w ten sposób wyrazić swoje uznanie za to, że towarzystwo popularyzuje tradycję Kresów, utrzymuje więzi z Polakami na Ukrainie.

Z J. Subrovą delegacja poznańskich radnych spotkała się niedawno na Dniach Polskich w Brnie. - Od lat 70. działa na rzecz współpracy polsko-czeskiej - mówi M. Sternalski. - Świetnie mówi po polsku. To osoba bardzo skromna, ale wulkan energii. Jest wielkim przyjacielem Poznania i propagatorem naszej kultury.

Wyróżnienia zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w Ratuszu 29 czerwca, w dniu patronów miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski