Agresywni pacjenci problemem dla lekarzy

  Agresywni pacjenci problemem dla lekarzy

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Plują, gryzą, kopią, atakują nożem, szykanują na internetowych forach. Tak niektórzy pacjenci próbują "rozliczyć" się z lekarzami, z których usług nie są zadowoleni.
  Krzysztof Kordel: należy zgłaszać przypadki agresji w NIL

  Krzysztof Kordel: należy zgłaszać przypadki agresji w NIL

  - Do aktów agresji wobec pracowników służby zdrowia dochodzi coraz częściej - twierdzi Krzysztof Kordel, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej. - Pacjenci najczęściej atakują lekarzy, którzy nie chcą im wypisać zwolnienia na żądanie lub odmawiają przyjęcia poza kolejką.

  Kordel twierdzi, że takie sytuacje zdarzają się w prywatnych gabinetach specjalistów. Atakowani są też pracownicy szpitali. Tak wynika z danych Systemu Monitorowania Agresji w Ochronie Zdrowia, który półtora roku temu uruchomiła Izba Lekarska.

  - Do tej pory mieliśmy ponad 120 zgłoszeń z całej Polski - wyjaśnia Kordel. - Lekarze alarmowali o przypadkach od agresji słownej aż do rękoczynów.


  Kilka miesięcy temu w Szpitalu im. Franciszka Raszei w Poznaniu jeden z odwiedzających zaatakował lekarza nożem.

  - Sytuacja była niebezpieczna. Kolega uchylił się, ale mogło naprawdę dojść do tragedii - relacjonuje Eryk Matuszkiewicz, lekarz z oddziału toksykologii szpitala im. Raszei.

  Sprawca napaści szybko oddalił się z oddziału. Poszukiwania policji przyniosły skutek. Napastnik stanął przed sądem.

  - Po tym incydencie postanowiliśmy zatrudnić firmę ochroniarską - mówi Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektor placówki. - Często już sam widok ochroniarza odstrasza potencjalnych agresorów.

  Nie zawsze akty agresji kończą się tak tragicznie, choć obcowanie z takimi pacjentami nie należy do przyjemności.

  - Dużo częściej słyszymy obraźliwe słowa, padają wulgarne propozycje seksualne, teksty nieparlamentarne, których nie wypada mi cytować - mówi doktor Matuszkiewicz. - Ale zdarzyło się również, że pacjent uderzył mnie w twarz, po czym kopnął pielęgniarkę.

  Sprawa nie została zgłoszona policji ze względu na młody wiek pacjenta. Lekarze nie chcieli, aby osiemnastolatek zaczynał dorosłe życie od konfliktu z prawem. Postanowili dać mu szansę.

  - Zachęcam lekarzy do zgłaszania przypadków agresji - mówi Kordel. - Postawa puszczania sprawy płazem jest częsta, dlatego agresorzy czują się bezkarni. Lekarze, którzy zgłoszą się do nas, otrzymają pomoc prawną.

  Doktor Orest Sudczak został oblany żrącą substancją po wyjściu ze swojej przychodni w Skulsku. Od prawie dwóch lat walczy o ukaranie winnego.

  - Sprawca został ujęty i przyznał się do winy, wyrok zapadł, ale wiadomo, że był to jedynie wykonawca zlecenia - mówi doktor Orest Sudczak. - Policji nie zależy na tym, aby właściwy sprawca został ukarany. Sprawa została umorzona.

  Za oblanie lekarza kwasem Krzysztof W. dostał wyrok pięciu lat więzienia. Miał też zapłacić poszkodowanemu 420 tys. zadośćuczynienia.

  - Nie zobaczyłem ani złotówki z tej kwoty - przyznaje Sudczak.

  Na agresywnych pacjentów skarżą się także zespoły ratownicze z karetek pogotowia.

  - Nie tylko pacjent bywa agresywny, ale też jego otoczenie - przyznaje Elżbieta Sikorska, kierownik działu organizacji i nadzoru w Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. - Bywa, że rodzina domaga się zabrania kogoś do szpitala, mimo że nie ma wskazań medycznych. Odmowa często budzi agresję. Zdarzały się sytuacje, że ratownik został uderzony przez niezadowolonego pacjenta, który za długo czekał na przyjazd karetki.

  W przypadkach wyjątkowej agresji zespoły ratownictwa medycznego wzywają na pomoc policję, szczególnie jeśli dochodzi do fizycznej napaści.

  - Coraz częściej prowadzimy sprawy, w których lekarz jest ofiarą napaści niezadowolonego pacjenta - przyznaje adwokat Maciej Obrębski. - Wielokrotnie dochodzi w nich do skazania sprawcy, nawet jeśli wydawało mu się, że pozostanie bezkarny, bo działał jedynie w internecie.

  Obrębski uważa, że bez problemu można ustalić personalia osoby, która szkaluje lekarza na forum. - Poszkodowany lekarz ma różne możliwości - tłumaczy prawnik. - Może założyć sprawę z powództwa cywilnego o zadośćuczynienie lub wytoczyć sprawę karną, na przykład o zniesławienie.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo