Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Drzewko za makulaturę": Posprzątaj, ratuj lasy i dobrze się baw

Monika Kaczyńska
Stare gazety, przeczytane czasopisma, niepotrzebne kartony - każdy rodzaj makulatury, który zalega w kątach, będzie można w sobotę wymienić na dorodne sadzonki drzew lub krzewów. Aby wziąć udział w akcji "Drzewko za makulaturę" organizowanej po raz kolejny przez "Głos Wielkopolski", wystarczy przynieść do Starego Zoo minimum 5 kilogramów makulatury oraz kupon z "Głosu".

Taki zestaw wystarczy, by odebrać jedno drzewko. Oczywiście za każde kolejne pięć kilogramów starych papierzysk będzie można wybrać kolejną sadzonkę.

Zobacz:
Akcja "Drzewko za makulaturę": Wymień papiery na sadzonki drzew

W sobotę od 10 do 14 w Starym Zoo będzie można wymienić makulaturę na sadzonki drzew i krzewów

Na czytelników "Głosu Wielkopolskiego" czekają ich aż 3 tysiące. Do wyboru będą graby, dęby, a także drzewka owocowe, iglaki oraz liściaste i iglaste krzewy. Każdy z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Zwłaszcza że na miejscu będzie można poradzić się fachowców, którzy podpowiedzą, jakie stanowisko jest najodpowiedniejsze dla wybranego drzewka, a także jakich zabiegów będzie wymagała roślina podczas hodowli.

Wymiana makulatury na sadzonkę i posadzenie drzewa to podwójna korzyść dla środowiska. Po pierwsze każda tona powtórnie przetworzonej makulatury to 14 ocalonych przed wycinką drzew. Z kolei posadzone drzewo to prawdziwa fabryka tlenu. Z każdego metra kwadratowego powierzchni liści dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad kilograma czystego tlenu. Najefektywniejsze w tym względzie są buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba, dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Przeciętnie jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu dwóch lat życia. Jest więc o co walczyć.

Sobotnia akcja będzie też okazją do rodzinnego spędzenia czasu. Na stoiskach partnerów akcji będzie można wziąć udział w zabawach i konkursach sprawdzających wiedzę o przyrodzie i środowisku i wygrać szereg atrakcyjnych drobiazgów. Nie zabraknie także okazji do poszerzenia wiedzy o lesie, a także spotkań z mieszkańcami Starego Zoo.

Projekt "Drzewko za makulaturę" jest finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Partnerami akcji są Stena Innovative Recycling, Lasy Państwowe, Zoo Poznań oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski