Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcje sadzenia lasów w Poznaniu. Więcej sadzimy niż wycinamy?

Alicja Durka
Alicja Durka
Pracownicy Volkswagena sadzą las węglowy.
Pracownicy Volkswagena sadzą las węglowy. Robert Woźniak
W ostatnich dniach w Poznaniu zorganizowano kilka akcji sadzenia lasów. Swoje drzewa posadził Volkswagen, miasto, Uniwersytet Ekonomiczny, a nawet deweloper.

W piątek, 12 listopada, w Krzyżownikach pod Poznaniem zamiast pola golfowego rozpoczęto sadzenie lasu. Mowa o dawnej szkółce roślin ozdobnych w Krzyżownikach. Do końca listopada będzie tam rosło niemal 28 tys. dębów i lip, buków, klonów i brzóz. Docelowo las ma mieć 55 ha, czyli ok. 270 tys. drzew. Cały teren ma powierzchnię ok. 60 ha, z czego ponad połowa jest porośnięta zielenią wysoką. Zagęszczenie drzew w tym miejscu jest jednak bardzo nieregularne. W tych miejscach zaplanowano dodatkowe nasadzenia.

- Las to naturalna tarcza, która chroni przed zanieczyszczeniami powietrza, wysokimi temperaturami i przeciwdziała skutkom zmian klimatu, a także świetne miejsce do rekreacji i wypoczynku

- mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Las kieszonkowy

W weekend 20-21 listopada, przy ul. Milczańskiej i Infladzkiej w Poznaniu zorganizowano piknik ekologiczny i rodzinne sadzenie pierwszego w Polsce lasu kieszonkowego, czyli zagajniki na niewielkiej przestrzeni. Od zwykłego lasu nie różni go tylko rozmiar, ale także zagęszczenie. W lasach kieszonkowych może rosnąc nawet 40 rodzajów drzew i krzewów w małej odległości od siebie.

- Obowiązuje tylko jedna zasada – w sąsiedztwie nie mogą rosnąć drzewa i krzewy tego samego gatunku. Przez to, że struktura mikrolasów jest tak gęsta, to rosną one do 10 razy szybciej niż lasy tradycyjne. Niewątpliwą zaletą jest to, że ich utrzymanie praktycznie nie generuje żadnych kosztów

- przekonują organizatorzy.

Taki las to nie tylko naturalny oczyszczacz powietrza, ale także dom dla wielu zwierząt - motyli, płazów, ślimaków i ptaków. Małe lasy regulują też temperaturę w czasie upałów, bo zatrzymują wodę w glebie.

Uczelnia w Poznaniu ma swój las

Poznańskie uczelnie nie zostają w tyle. Uniwersytet Ekonomiczny zaangażował w sadzenie lasów wykładowców, pracowników administracji i studentów, którzy wspólnymi siłami zasadzili własny las w Wiórku pod Poznaniem. W czasie akcji, przy współpracy z leśnikami zasadzono łącznie 1000 drzew. Władze uczelni zapowiedziały, że to nie koniec podobnych inicjatyw.

Volkswagen sadzi lasy węglowe

We wtorek, 23 listopada w Antoninku rozpoczęły się nasadzenia lasu węglowego, który według założeń ma pochłaniać więcej dwutlenku węgla niż inne kompleksy leśne.

- Żeby ograniczyć skutki ocieplenia klimatu, ważne jest to, żeby realizować cele ekologiczne, ale też, żeby nastąpiła zmiana w myśleniu nas wszystkich

- mówił Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Jedną z aktywności, która przyczyni się do zmniejszania zanieczyszczenia powietrza, miałaby być koncepcja sadzenia tzw. lasów przyszłości, czyli ekosystem ów o zwiększonej chłonności dwutlenku węgla. To pierwszy tego typu projekt w Poznaniu, na który zaplanowano 17,76 ha terenów leśnych na obszarze Leśnictwa Kobylepole.

W ramach działań zostaną posadzone sadzonki daglezji zielonej (1200 sztuk), dębu bezszypułkowego (2400 sztuk), cisa pospolitego (1600 sztuk), jodły pospolitej (2000 sztuk), buka pospolitego (16 000 sztuk) oraz gatunków biocenotycznych tj. m.in.: głóg jednoszyjkowy, jarząb pospolity, śliwa tarnina.

Czy lasy węglowe pochłoną dwutlenek węgla wytwarzany przez Volkswagena?

Lasy węglowe sadzone przy współpracy z Volkswagenem będą tworzone z gatunków szybkorosnących, w założeniu mają pochłaniać więcej CO2, jednak nie tyle, ile produkuje tylko Volkswagen w Poznaniu. Dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek z instytutu Badawczego Leśnictwa potwierdza, że mimo zwiększonych możliwości lasu węglowego, to nie wystarczy.

- W perspektywie 30 lat podjęte działania zwiększą ilość związanego węgla o 10 proc. w stosunku do tego, gdybyśmy tych działań nie podjęli, w perspektywie 50 lat to jest aż 15 proc. większe pochłanianie dwutlenku węgla niż w przypadku standardowej gospodarki leśnej

- tłumaczy dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek.

Przeciętnie las węglowy pochłonie ok. 35 ton CO2 więcej na hektar w perspektywie 50 lat. Wszystkie te działania będą procentowały więc dopiero za kilkadziesiąt lat.

- Każdy mały kroczek jest bardzo dobry. Volkswagen jest ogromną fabryką. Oni podejmują bardzo dużo działań, ten las to jeden z kolejnych małych kroczków, które będą powodowały to, że ten wynik węglowy będzie coraz lepszy

- dodaje dr inż. Wysocka-Fijorek.

Pewne jest jednak, że bez innych kroków podjętych przez Volkswagena, lasy węglowe nie doprowadzą do neutralności węglowej w fabrykach.

Sadzenie lasów nie zatrzyma zmian klimatycznych

Sadzenie lasów to dobry trend, pytanie, czy takie działania są wystarczające? Według danych GUS gruntów leśnych przybywa. Dziś lasy stanowią niemal 31 proc. wszystkich terenów lądowych w Polsce. To ponad punkt procentowy więcej niż 15 lat temu. To nie oznacza wcale, że sytuacja ulega poprawie. Wciąż lasy wycinane są masowo, a nowe nasadzenie nie wystarczą. Nie można bowiem porównywać wieloletnich drzew do młodych sadzonek.

Las zasadzony teraz osiągnie odpowiednie rozmiary najwcześniej za kilka lat. To nie wyrówna strat, jakie ponosimy w związku z wycinką starych drzewostanów.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski