Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akta braci czeskich z Wielkopolski na światowej liście UNESCO

Krzysztof M. Kaźmierczak
Przykładowe akta braci czeskich
Przykładowe akta braci czeskich Fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu
UNESCO wpisało na światową listę zabytków akta braci czeskich, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Poznaniu, Bibliotece Kórnickiej PAN i Bibliotece Raczyńskich.

- Archiwum braci czeskich jest unikatowym i wyjątkowym w skali światowej zbiorem dokumentów. Potwierdziło to UNESCO wpisując je na swoją listę - mówi Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowym w Poznaniu.

Bracia czescy byli odłamem husytów, którzy przed prześladowaniami religijnymi ze strony Kościoła katolickiego schronili się na początku XVI wieku w Polsce. Żyli oni licznie na terenie Wielkopolski, w rejonie Ostroroga, a potem w Lesznie. W XIX wieku, w okresie zaborów przestali istnieć jako odrębna wspólnota religijna. Dokumenty braci czeskich trafiły wtedy najpierw do Pragi, ale w 1881 roku zostały zdeponowane w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Niestety, większość zbiorów została wywieziona w 1945 roku, prawdopodobnie do NRD, bo tam je odnaleziono i w 1961 roku zwrócono do poznańskiego archiwum. Natomiast w Bibliotece Kórnickiej PAN jest część akt, których nie wywieziono i były pierwotnie przechowywane w Lesznie, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Raczyńskich w Poznaniu są rękopisy 16 jednostek archiwalnych,.

Na światowej liscie UNESCO jest obecnie tylko 16 zabytków z Polski, a akta braci czeskich to jedyne dokumenty ze zbiorów AP w Poznaniu, które zostały uznane za tak cenne zabytki.

Chrześcijanie kontynuujący tradycje bracia czeskich żyją jeszcze w Polsce na Śląsku. Należą do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (luterańskiego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski