Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Bralin

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Wideo
od 16 lat
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Bralin.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bralinie

Ochotnicza Straż Pożarna w Bralinie powstała 11 lipca 1927 roku. Na zebraniu byli obecni: sołtys P. Wolko, przedstawiciele zarządu okręgowego straży, naczelnik Wilaszek, sekretarz Właziński, ławnik Kuhn i mieszkańcy Bralina. Naczelnikiem jednogłośnie wybrano J. Schudego, a jego zastępcą został J. Kublik. Pierwsze walne zgromadzenie odbyło się w 1927 roku. Brało w nim udział 30 członków. Liczba członków OSP w Bralinie systematycznie rosła. W 1934 roku było ich już 77.

Pierwszy raz w ćwiczeniach konkursowych OSP Bralin wzięła udział w 1930 roku na zjeździe powiatowym w Kępnie. Od tego czasu każdego roku brała udział w ćwiczeniach konkursowych i zdobywała nagrody. Pieniądze przeznaczano na zakup sprzętu przeciwpożarowego i sztandaru. Przez wiele lat w zarządzie bralińskiej OSP byli: P. Wolko, J. Schudy, F. Machiński,W. Markiewicz, J. Matschay. Po zakończeniu II wojny światowej pierwsze organizacyjne zebranie OSP w Bralinie odbyło się 26 maja 1945 roku. Wybrano władze w składzie: H. Nitzke, M. Obalski, F. Lewek. Od roku 1949 aż do roku 1972 władze zarządu się nie zmieniły. Na walnym zebraniu w 1972 roku wybrano zarząd w składzie: M. Jański, B. Peukert, F. Kosik, J. Kuropka, I.Tyra, J. Sroka. W 1974 roku prezesem został B. Peukert. W 1981 naczelnikiem został A. Gudra. Na posiedzeniu zarządu w dniu 24 listopada 1963 roku F. Kosik złożył wniosek o wybudowanie nowej strażnicy. Oddanie Domu Strażaka odbyło się w 1969 roku.

W latach 60-tych jednostka Bralin była najlepszą jednostką strażacką w powiecie kępińskim i cieszyła się dużym uznaniem w społeczeństwie. Strażacy kępińscy mówili o druhach z Bralina „bralińskie diabły”, gdyż w każdym wypadku pożaru zjawiali się pierwsi. W 1969 roku OSP otrzymała nowy samochód bojowy typu Żuk. Wymiana tego samochodu nastąpiła w 1974 roku. Jednostka dostała wówczas samochód marki Star 244. W 1982 roku odbyła się uroczystość przekazania drugiego samochodu bojowego z motopompą typu Żuk. W 1984 roku wybrano nowego prezesa, został nim Z.Wasiela, w 1989 roku jego obowiązki przejął naczelnik A. Gudra. W kolejnych latach prezesami OSP w Bralinie byli: Cz. Stoiński, M. Kłosek, T. Kafanka, Z. Bojko. W roku 1994 jednostka Bralin jako jedna z nielicznych weszła do Krajowego Systemu Ratownictwa. W 1996 roku gmina Bralin zakupiła nowe auto marki Star 244. Liczne wyjazdy niosły za sobą kupno drugiego średniego auta. W 2005 roku jednostka dostała nowy samochód marki Star-Man 12.180, który zastąpił wysłużonego Stara z 1978 roku. W 2007 roku do OSP Mielęcin przekazano Żuka GLBA, a na jego miejsce zakupiono z własnych środków mikrobus Mercedes Vito.

W 2014 roku OSP w Bralinie została jednostką o specjalności ratownictwo wodne, a w 2015 roku jednostką operacyjno - techniczną dwóch kategorii. W 2016 roku zakupiono samochód lekki rozpoznania ratowniczego Nissan Navara. W 2021 roku zakupiono nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault, który zastąpił wysłużonego Stara. Jednostka obecnie, posiada dwa samochody pożarnicze typu GBA i jeden specjalistyczny SLRr oraz wysokiej klasy sprzęt do ratowania życia i mienia. W skład zarządu OSP Bralin wchodzą obecnie: Z. Bojko, M. Marczyk, J. Łukianowska, A. Kwiatek, K. Wełdziński i K.Lenort oraz M. Lewek.

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi Książęcej

OSP w Nowej Wsi Książęcej powstała w 1932 roku. W tym samym roku jednostce nadano sztandar. Obecnie OSP posiada dwa samochody bojowe. Samochód średni marki Star oraz samochód lekki marki Volkswagen. OSP Nowa Wieś Książęca jest jedną z dwóch jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego na terenie gminy Bralin. Jednostka posiada niezbędny sprzęt do akcji technicznych, gaśniczych oraz ratujących życie. OSP posiada też przenośny defibrylator AED, który jest jednym z dwóch na wyposażeniu gminnej społeczności.

W ciągu minionych lat jednostka miała około 50 wyjazdów do akcji rocznie. Strażacy uczestniczyli w akcjach gaszenia pożarów, zabezpieczania dachów po wichurach, które są coraz częstszym zjawiskiem w naszym klimacie po najdrobniejsze interwencje. Jednostka działa również kulturalnie - organizując różnorakie imprezy, które mają za zadanie kultywować strażackie tradycje. Mowa tu o Floriankach, ale też pokazach ratownictwa medycznego, podczas, których młodzież i dzieci uczą się podstaw pierwszej pomocy. Strażacy chętnie prezentują też swoje umiejętności przy okazji pokazów dla dorosłych mieszkańców sołectwa. OSP aktywnie uczestniczy również w zabezpieczaniu imprez, które organizuje Urząd Gminy Bralin.

Od lutego 2022 roku prezesem jednostki jest D. Hełmiński, a naczelnikiem K. Gogół. Pozostali członkowie jednostki to: T. Czomko, B. Białek, P. Troska, D. Bryłka, K. Bryłka, G. Łukianowski, Ł. Wnuczek, P. Wiśniewski, T. Kotas, M. Bryłka, J. Bryłka, D. Składnikiewicz, D. Kłoś, A. Ziółkowski, P. Dwernicki, K. Groblica, M Sutowicz, N. Sutowicz, Sz. Sutowicz, D. Sutowicz, D. Baliga, R. Zapolny, Sz. Rybak, B. Rybak, B. Gogół. W najbliższych latach jednostka planuje działania dotyczące modernizacji remizy, marzy również o nowym średnim samochodzie i nowoczesnym sprzęcie.

Druhowie nie zapominają o zasłużonych strażakach, którzy przez wiele lat budowali i tworzyli historię jednostki. A są to: śp. W. Wnuczek, śp. J.Pastusiak, śp. K. Derda, śp. T. Białek, śp. L. Łukianowski, śp. F. Troska, śp. Z. Zapolny, śp. H. Mikołajczyk, śp. P. Troska, śp. K. Bryłka, śp. J. Ziółkowski, śp. M. Ziółkowski, śp. B. Sutowicz, śp. A. Sak, a także, J. Troska, M. Tyc, J. Bryłka, M. Fras, Z. Gogół, W. Kotas, E.Banaszewski, J. Otremba, M. Kłoś, W. Baliga, J. Czomko, K. Sutowicz, W. Kotas.

Ochotnicza Straż Pożarna w Chojęcinie

Jednostka OSP w Chojęcinie powstała w 1945 roku. Jej pierwszym naczelnikiem był W. Kupczyk. Rok później prezesem został Ł. Mrugała, a naczelnikiem J. Długowski. W roku 2000 odbyło się poświęcenie nowej remizy oraz samochodu marki Żuk. 4 maja 2003 roku OSP został nadany i uroczyście poświęcony sztandar.

W latach 2000-2015 jednostka miała na stanie lekki samochód pożarniczy Żuk. W 2015 roku jednostka otrzymała średni samochód pożarniczy marki DAF. OSP Chojęcin jest dobrze wyposażona w sprzęt strażacki. Dysponuje m.in. aparatami powietrznymi, sprzętem hydraulicznym, sprzętem do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibrylatorem AED.

Jednostka każdego roku wyjeżdża do akcji ratowniczo - gaśniczych kilkadziesiąt razy. Obecnie jednostka liczy 68 członków. Oprócz pracy na rzecz bezpieczeństwa, jednostka bierze udział oraz organizuje wspólnie z innymi jednostkami lub Kołem Gospodyń Wiejskich różnego rodzaju festyny. Obecnie prezesem jednostki jest R. Blabuś, wiceprezesem R. Zieliński, a naczelnikiem M. Składnikiewicz. Jednostka patrzy na przyszłość z nadzieją na wymianę samochodu oraz budowę drugiego garażu. OSP Chojęcin zamierza też wstąpić do KSRG.

Do grona zasłużonych strażaków ochotników OSP Chojęcin należą: śp. W. Kupczyk, śp. Ł. Mrugała, śp. J. Długowski, śp. S. Gabryś, śp. P. Misiek, śp. W. Kanicki, śp. R. Dirbach śp. J. Makosch, śp. W. Pazek, śp. W. Składnikiewicz oraz druhowie H. Misiek, J. Pazek, J. Skiba, R. Kanicki, J. Juszczak, R. Dirbach, M. Składnikiewicz, Z. Ilski, A.Parzonka

Ochotnicza Straż Pożarna w Czerminie

Jednostka OSP Czermin została powołana w 1932 roku. Przez lata jednostka nie była aktywna. Nowe życie w funkcjonowanie oraz działalność jednostki, tchnął w 2013 roku dh T. Poprawa - ówczesny naczelnik, a obecnie prezes. Od tego czasu jednostka pozyskała wiele nowego sprzętu pożarniczego oraz samochód rozpoznawczy. W 2019 roku OSP pozyskała dofinansowanie dla jednostek OSP ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości 5000 zł na zakup sztandaru. Do zakupu sztandaru przyczynili się mieszkańcy miejscowości Czermin, dzięki którym udało się uzbierać brakującą kwotę i zakupić sztandar w 2020 roku.

Jednostka liczy 25 członków z czego 9 stanowią kobiety. W akcjach ratowniczych może brać udział 6 członków jednostki. OSP Czermin w swoich szeregach zrzesza również Młodzieżową Drużynę Pożarniczą składająca się z 8 chłopców i 1 dziewczyny, Kobiecą Drużynę Pożarniczą, która reprezentowała w 2016 roku gminę Bralin w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych oraz Drużynę Pożarniczą Seniorów, która może się pochwalić I miejscem w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w 2019 roku

Odznaczeni druhowie OSP Czermin to: K. Bidziński, M. Bednarek, Ł.Poprawa, A. Jasiak - „Strażak Wzorowy”; T. Poprawa - Brązowy Medal, R. Binienda - Srebrny Medal, T. Wajerowski - Złoty Medal. Prezesem jednostki jest T. Poprawa, a naczelnikiem K.Bidziński.

Ochotnicza Straż Pożarna w Weronikopolu

Założenie OSP w Wernikopolu datuje się na 1932 roku. Inicjatorami powstania jednostki byli J. Wilaszek i L. Włażliński. 1 sierpnia 1933 roku jednostka została oficjalnie zarejestrowana. Pierwszym prezesem został F. Feja, natomiast naczelnikiem W. Pawlak. W lipcu 1935 roku naczelnikiem został F. Kokot.
W 1960 roku wybudowano remizę. W 1986 roku lokalna społeczność w dowód wdzięczności, zafundowała jednostce sztandar z wizerunkiem świętego Floriana, który został poświęcony w kościele parafialnym w Parzynowie. Rok 1987 to rok zmian w jednostce. Wybrano wówczas nowy zarząd. Swoje stanowisko utrzymuje jedynie naczelnik F. Kokot.
Jednostka od zawsze uczestniczyła i wciąż uczestniczy w pracach na rzecz wsi. Kiedy remontowany był dach świetlicy wiejskiej ochotnicy zawsze byli na miejscu. W 2008 roku jednostka obchodziła 75-lecie. Rok później OSP otrzymała samochód marki Żuk. Obecnie prezesem jednostki jest P. Krzemiński a naczelnikiem S. Lar.
W najbliższych latach OSP planuje przyjęcie i wyszkolenie nowych członków, modernizacje strażnicy, a także wymianę dotychczasowego samochodu. OSP Weronikopole liczy 20 członków, posiada chłopięcą drużynę młodzieżową. Jednostka posiada samochód ratowniczo-gaśniczy lekki oraz motopompę, węże tłoczne, rozdzielacze, prądownice, ubrania specjalne typu NOMEX, hełmy strażackie i pilarkę do drewna.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mnichowicach

Ochotnicza Straż Pożarna Mnichowice została założona 8 czerwca 1932 roku. W skład pierwszego zarządu weszli: prezes Julian Puchała, naczelnik Jan Biniosek, zastępca naczelnika Klemens Stencel, sekretarz Józef Janiec, skarbnik Robert Seiffert, gospodarz Jan Wolko oraz członkowie zarządu Wojciech Kublik i Józef Gabriel. Od 1912 roku wioska posiadała sikawkę konną. Właściciele dobrych koni byli zobowiązani do wyjazdu do pożaru beczkowozami. Następnie kiedy powołano OSP w Mnichowicach sikawka została włączona do podziału bojowego. Dziś jest odrestaurowana i wystawiona pod altaną w centrum wsi. OSP przed pandemią co roku organizowała Turniej Tenisa Stołowego oraz Turniej Piłki Nożnej. Imprezy cieszyły się dużą frekwencją. Jednostka może się pochwalić również wysokimi miejscami w Turnieju Wiedzy o Pożarnictwie czy Zawodach Sportowo-Pożarniczych. W tej chwili jednostka ma 45 członków. Prezesem jest Karol Mąka, naczelnikiem Jakub Szlag. Jednostka planuje wznowić organizację turniejów, a także kontynuować współpracę z Radą Sołecką i Kołem Gospodyń Wiejskich.

Ochotnicza Straż Pożarna w Taborze Wielkim

Ochotnicza Straż Pożarna w Taborze Wielkim powstała w 1932 roku. W pierwszy skład zarządu weszli: E.Matala, A. Sułot, W. Menzel, R. Niewieczerzał, A. Feige, T. Mozes i W. Nowak. Członków założycieli było 30-tu, w czasie wojny zginęło 7 druhów, reszta członków wyjechała w inne strony Polski oraz do byłej Czechosłowacji. Po wojnie zostało trzech członków założycieli. W latach 50. i 60. nastąpił największy rozwój OSP, członkowie zajmowali pierwsze miejsca w zawodach pożarniczych. W 1960 roku w dowód wdzięczności społeczeństwo i mieszkańcy ufundowali nowy sztandar z wizerunkiem św. Floriana. W latach 60. członkowie OSP wybudowali zbiornik przeciwpożarowy, jednostka otrzymała samochód Lublin z POM Bralin, który został własnymi siłami OSP wyremontowany i doprowadzony do używalności w 1970 roku. OSP corocznie bierze udział w zawodach sportowo-pożarniczych, gdzie w ostatnich latach zajmuje czołowe miejsca. W dowód uznania zasług OSP w Taborze Wielkim sztandar jednostki w 2006 roku zostaje odznaczony Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Emerytów i Rencistów i Inwalidów. W 75. rocznicę powstania OSP Tabor Wielki sztandar został udekorowany Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. W 2012 roku rozpoczęto budowę nowej remizy, którą uroczyście otwarto w 2016 roku, a dokładnie rok później stanął w niej fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy GLBM Ford Tranzit. Jednostka liczy 89 członków. W OSP działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Aktualne władze OSP Tabor Wielki to: prezes M. Jasiak oraz naczelnik M. Burzyński. W planach są również obchody Jubileuszu 90-lecia OSP Tabor Wielki, zakup kolejnego sprzętu, niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Do grona zasłużonych strażaków OSP zalicza: E. Matala, J. Rybola, E. Rybola, H. Świtałę, J. Trojaka, T. Pokorę, M. Świtałę i M. Jasiaka.

Ochotnicza Straż Pożarna w Goli

OSP w Goli powstała w 1938 roku. Sztandar nadano jej w 1985 roku. W 1975 roku w ramach inicjatywy obywatelskiej druhowie i mieszkańcy Goli pobudowali Dom Strażaka. Na remizę trzeba było jeszcze kilka lat poczekać. Jednostka doczekała się jej dopiero w 1990 roku i również w tym przypadku największe zasługi należą się mieszkańcom, którzy w czynie społecznym pracowali przy budowie tego obiektu. Budowa remizy strażackiej nie odbyłaby się bez zaangażowania ówczesnego prezesa OSP śp. Cz. Głąba, który zainwestował swoje środki pieniężne w budowę. W latach 90. ubiegłego wieku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Goli powstał klub piłkarski „Czerwony Kur” Gola, który przez wiele lat święcił triumfy na różnych boiskach piłkarskich. Od listopada 2013 roku jednostka posiada samochód lekki Ford Transit. Ma również 3 motopompy. Jednostka liczy 44 osoby, w tym gronie są członkowie wspierający oraz mieszana drużyna młodzieżowa. Po wyborach w jednostce w lutym 2022 roku prezesem OSP Gola pozostał D. Kłodnicki, a naczelnikiem W. Tomaszewski. Druhowie biorą udział w szkoleniach, organizują festyny wiejskie współpracując i współorganizując je z innymi organizacjami działającymi na terenie sołectwa. Do grona zasłużonych strażaków zapisanych w historii jednostki należą: śp. W. Kłodnicki, śp. Cz. Głąb, śp. A. Poślod, który jednocześnie przez wiele lat był prezesem gminnym ZOSP RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski