Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Czerniejewo

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Czerniejewo.

Ochotnicza Straż Pożarna w Czerniejewie

Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerniejewie według przekazów ustnych przypada na rok 1897. W 1959 roku jednostka uzyskała decyzję o zarejestrowaniu jako stowarzyszenie.

W 1975 roku po 29 latach prezesowania z szeregów jednostki odszedł dh prezes Telesfor Jankowski, który zmienił miejsce zamieszkania, a jego funkcję przejął dh Andrzej Kasprowiak. W roku 1983 oddano do użytku nową remizę, a w 1984 roku jednostka otrzymała nowy samochód STAR 200.

Lata 90. to nowe struktury w OSP. 10 lipca 1995 roku jednostka została włączona decyzją komendanta głównego do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP w Czerniejewie w roku jubileuszu 100-lecia istnienia za swą działalność została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP.

W życiu jednostki nie brakowało wydarzeń, które przyniosły ból i żal. To tragiczna śmierć dh. Wojciecha Kulczyńskiego, Prezesa Miejsko-Gminnego Związku, Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo w dniu 18 października 2002 roku, a także nagła śmierć członka naszej OSP, Komendanta Gminnego OSP i Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie, młodszego brygadiera Marka Wegnera w dniu 31 maja 2013 roku. 29 marca 2020 roku zmarł dh senior Jan Kwiatkowski, który był członkiem OSP przez prawie 60 lat.

W ostatnich 15 latach jednostka w Czerniejewie zmieniała się pod wieloma względami. Powołano do życia Jednostkę Operacyjno-Techniczną II kategorii, systematycznie prowadzono szkolenia druhów oraz zakupiono nowy sprzęt i wyposażenie osobiste. Druhowie mierzą się z różnymi anomaliami pogodowymi. 11 sierpnia 2017 roku nawałnica, która przeszła przez gminę, spowodowała powalenie kilkuset drzew, uszkodziła i pozrywała dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Rok 2017 to rok jubileuszu 120-lecia jednostki. Strażacy cieszą się, że jednostka otrzyma nowy sztandar, który jest symbolem męstwa, odwagi, ofiarności i poświęcenia, będzie wyrazem uznania dla wszystkich druhów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii OSP, a także wszystkich druhów, którzy są zrzeszeni w szeregach jednostki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Żydowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Żydowie została powołana w 1932 roku. Założycielami jednostki byli Zygmunt Sroka i Czesław Gliński. Na wyposażeniu OSP znajdowała się ręczna pompa i armatura wodna. Siedzibą jednostki był przekazany przez wojsko drewniany barak mieszczący się przy ul. Kopernika. Aktywnymi działaczami w tym czasie pełniącymi funkcje w zarządzie byli druhowie: Zygmunt Sroka, Kazimierz Pawlak, Jan Wawrzynowski, Czesław Ober, Adam Kapsa. Pierwszy samochód pożarniczy typu GBAM 2/8+8 jednostka otrzymała w 1972 roku, była to nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w powiatowych zawodach pożarniczych. W 1978 roku oddano do użytku nową remizę.

W okresie swojej działalności jednostka zdobywała pierwsze miejsca w zawodach gminnych, powiatowych oraz wysokie miejsca w zawodach wojewódzkich. Spośród wielu akcji pożarniczych na szczególną uwagę zasługuje udział w pożarach lasów w rejonie Kalisza oraz w Gębarzewku, pożar apteki w Gnieźnie oraz w firmie SANO w Ostrowitem, a także w większych akcjach ratowniczych w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Mierzewie oraz Nadleśnictwie Czerniejewo. Obecnie jednostka liczy 28 członków, z czego 14 jest przeszkolonych do udziału w akcjach.

Jednostka posiada średni samochód ratowniczo-gaśniczy - GBA 3/28 Renault D16 High z napędem 4x4 oraz samochód pożarniczy Volkswagen Transporter. W ramach OSP powołano Jednostkę Operacyjno-Techniczną III kategorii. Jednostka specjalizuje się w ratownictwie technicznym zabezpieczając drogę krajową nr 15 Gniezno-Września. Wielu druhów jest przeszkolonych w zakresie ratownictwa technicznego.

Druhowie uczestniczą w życiu społecznym miejscowości i gminy, biorąc udział przy organizacji różnych uroczystości. Ostatnio aktywnie uczestniczyli w popularyzacji szczepień przeciw COVID-19 oraz transporcie pomocy dla Ukrainy po ataku przez Rosję.

Druhowie OSP każdego roku wyjeżdżają do kilkudziesięciu akcji ratowniczych. W 2021 roku zostali sklasyfikowani na pierwszym miejscu w powiecie gnieźnieńskim wśród jednostek spoza KSRG. Za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz ochrony przeciwpożarowej OSP w Żydowie podczas XIV Zjazdu Związku OSP RP w Warszawie zostało odznaczone Srebrnym Medalem Za zasługi dla pożarnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski