Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Opalenica

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Opalenica.

Ochotnicza Straż Pożarna w Opalenicy
Ponad 120 - 130 wyjazdów do działań ratowniczo - gaśniczych w ciągu roku czyni Ochotniczą Straż Pożarną w Opalenicy najczęściej wyjeżdżającą OSP z terenu powiatu nowotomyskiego. Jednostka włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Wszystko zaczęło się w roku 1896 grono Opaleniczan rozumiejąc potrzebę i wagę obrony przeciwpożarowej powołało do życia Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej. Z roku na rok jednostka rozwijała się i wyrastała na czołową w regionie.
Dziś opaleniccy ochotnicy mogą pochwalić się przede wszystkim nowoczesną remizą. Budowla powstała w 2018 roku i do dziś - choćby pod względem kształtu - jest jednym z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc, który zresztą miał swój udział w ostatecznym wyglądzie nowej remizy, chciał by w mieście powstał funkcjonalny, ale zarazem niepowtarzalny dom dla strażaków, który wyróżniałby się swoją architekturą. Tak też się stało. Oprócz pomieszczeń garażowych i socjalnych, strażacy mają do dyspozycji stanowisko kierowania, a także szatnie. Mogą również korzystać z sali widowiskowej, jaka nad remizą powstała.
Jeśli chodzi o sam sprzęt, to OSP Opalenica jest najlepiej wyposażoną jednostką w powiecie, jak i jedną z lepiej wyposażonych w regionie. Strażacy mogą pochwalić się dwoma wozami gaśniczymi - ciężkim Volvo oraz średnim Starem. Ponadto posiadają lekki wóz do ratownictwa technicznego marki Ford, wyjątkową Scanię z podnośnikiem hydraulicznym Bronto Skylift - na 32 metry. Flotę uzupełnia Toyota Hilux. Lekki samochód operacyjny został kupiony dzięki środkom Gminy Opalenica w wysokości 100 000 złotych oraz OSP Opalenica - 5 000 zł i był prezentem od władz na 125-lecie powstania jednostki, które celebrowane w 2021 roku.
Ochotnicy mają również do dyspozycji przyczepkę pompową z pełnym wyposażeniem w razie podtopień, czy zalań. Dysponują zestawami hydraulicznymi, wykorzystywanymi do ratownictwa technicznego, są w pełni wyposażeni - zgodnie z najnowszymi normatywami i wymaganiami.
Dbają również o własne bezpieczeństwo sukcesywnie wymieniając umundurowanie i inny sprzęt ochrony osobistej strażaka. Dodać należy, że opaleniccy ochotnicy sami zbudowali specjalną szafę suszącą mundury z możliwością ich dezynfekcji.
Obecnie jednostka posiada 35 strażaków uprawnionych do wyjazdu do akcji ratowniczo - gaśniczych. Prezesem jest Michał Łęszczak, a naczelnikiem Jacek Kotlarski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wojnowicach
Pierwszy rok w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego ochotnicy z Wojnowic zakończyli na 31 akcjach ratowniczo - gaśniczych. W styczniu 2021 roku jednostka z rąk Komendanta Powiatowego KP PSP w Nowym Tomyślu otrzymała akt potwierdzający włączenie do KSRG. Obecnie jednostka, która powstała w 1930 roku, jest drugą siłą na terenie gminy Opalenica. Ma 23 strażaków uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczo - gaśniczych. Mają oni do dyspozycji dwa samochody. OSP Wojnowice zabezpiecza wschodnią część gminy Opalenica, a przede wszystkim przebiegającą przez miejscowość trasę wojewódzką nr 307. Najczęściej strażacy interweniują w związku z miejscowymi zagrożeniami, rzadziej wyjeżdżają do pożarów. W 2021 roku odnotowano sześć przypadków walki z niszczycielskim żywiołem ognia. Obecnie prezesem jednostki jest Michał Juskowiak, a naczelnikiem Łukasz Krzyszkowiak.

Ochotnicza Straż Pożarna w Urbanowie
Trzecią strażacką siłą na terenie gminy Opalenica jest najdalej na południe wysunięta jednostka, a więc Ochotnicza Straż Pożarna w Urbanowie. Tamtejsi ochotnicy w 2021 roku trzynastokrotnie byli wysyłani do akcji ratowniczo - gaśniczych, głównie w obrębie swojej miejscowości. Jedenaście razy radzili sobie lub pomagali innym jednostkom podczas miejscowych zagrożeń, natomiast 2 razy wyjeżdżali pomagać przy pożarach. Samochód, którym druhowie dysponują, a więc lekki Mercedes Sprinter, nie posiada zbiornika wodnego. Ratownicy mają jednak do dyspozycji motopompę i węże i są w stanie podać wodę z wykorzystaniem zewnętrznych zbiorników, czy hydrantów. Obecnie OSP Urbanowo może pochwalić się aż 22 aktywnymi członkami, mogącymi nieść pomoc mieszkańcom. Strażacy stale podnoszą swoje umiejętności i unowocześniają posiadany sprzęt. Mają też do dyspozycji remizę z garażem oraz salką spotkań. Obecnie prezesem jednostki jest Paweł Kortus, a naczelnikiem Marcin Mokrzycki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Łagwy
W marcu 2022 roku minęło dokładnie 90 lat od momentu powołania do życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagwach. Dziś gotowość bojową jednostki zapewnia trzynastu przeszkolonych oraz dopuszczonych przez lekarza do działań ratowniczo - gaśniczych druhów. W 2021 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Łagwach według wyjazdowych statystyk była czwartą siłą wyjazdową gminy Opalenica. Strażacy mają na swym wyposażeniu lekki samochód marki Fiat Ducato. Auto prócz możliwości zabrania na pokład 7 strażaków, został doposażony między innymi w taki sprzęt, tak - motopompa po-5, pompa szlamowa oraz pompa Toihatsu, pilarka Stihl oraz agregat wysokociśnieniowy. Druhowie pięciokrotnie byli wysyłani do działań ratowniczo - gaśniczych. Dwukrotnie alarmowano ich do pożarów, w trzech przypadkach pomagali podczas miejscowych zagrożeń. Obecnie prezesem jednostki jest Grzegorz Łysiak, a naczelnikiem Karol Korytowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Nordzucker
Choć w 2021 roku ani razu nie byli wysyłani do zdarzeń ratowniczo - gaśniczych na terenie gminy Opalenica, czy powiatu nowotomyskiego, to jednak jednostka OSP Nordzucker Opalenica ma w swoich szeregach dziewięciu przeszkolonych ratowników, gotowych nieść pomoc w razie potrzeby. Ochotnicy są jednostką zakładową, jaka powstała już w 1920 roku - głównie by zapewnić bezpieczeństwo na terenie miejscowej cukrowni. Strażacy mają jednak swój sztandar i delegacja jednostki chętnie uczestniczy w ważnych wydarzeniach organizowanych na terenie gminy Opalenica - zarówno państwowych, jak i kościelnych. W marcu 2022 roku do jednostki trafił średni samochód ratowniczo - gaśniczy marki StarMan. Obecnie prezesem jednostki jest Janusz Nożewnik, a naczelnikiem Marcin Kołodziej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Porażyn
Najmłodsza na terenie gminy Opalenica Ochotnicza Straż Pożarna w Porażynie powstała w 1968 roku. Obecnie w swoich szeregach ma ośmiu druhów dopuszczonych do udziału w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Jednostka dysponuje lekkim samochodem bojowym na podwoziu Volkswagena Transportera. Na wyposażeniu wozu znajduje się motopompa PO-5, pompa szlamowa marki Honda, pilarka Stihl, a także agregat prądotwórczy Geko. Strażacy posiadają indywidualny sprzęt ochrony osobistej. Siedziba jednostki mieści się w budynku gospodarczym, udostępnionym na ten cel przez gminę. W 2021 roku porażyńscy ochotnicy nie byli dysponowani do zdarzeń ratowniczo - gaśniczych. Brali jednak udział w zabezpieczeniach imprez sportowych, a ich delegacja uczestniczyła w uroczystościach państwowych i kościelnych. Obecnie prezesem jednostki jest Jerzy Piechowiak, a naczelnikiem Jacek Słociński.

Ochotnicza Straż Pożarna w Rudnikach
Aż szesnastu aktywnych strażaków - odpowiednio przeszkolonych i z badaniami dopuszczającymi ich do działań ratowniczo-gaśniczych, nowa remiza - z osobnymi szatniami, salką narad, węzłem sanitarnym i garażem. A w nim lekki wóz ratowniczy marki Peugeot Boxter. Strażacy z Rudnik są gotowi nieść pomoc mieszkańcom. Wyposażeni są między innymi w piłę łańcuchową Sthil, agregat prądotwórczy oraz pompę szlamową, a także podstawowy sprzęt ratowniczy. W 2021 roku w miejscowości było na tyle bezpiecznie, że ochotników alarmowano do zdarzeń tylko raz - było to miejscowe zagrożenie. Strażacy cały czas doskonalą jednak swoje umiejętności, biorą udział w kursach i szkoleniach, a także włączają się w działania prewencyjne i prospołeczne na terenie swojej miejscowości, a także gminy Opalenica. Obecnie prezesem jednostki jest Tomasz Kąkolewski, a naczelnikiem Bartosz Dziamski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Ucięcicach
Są jedną z najstarszych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Opalenica. Jednostka w Uścięcicach, która została powołana do życia w 1926 roku, dziś dba o bezpieczeństwo mieszkańców w obrębie swojej miejscowości.
Na wyposażeniu strażaków jest obecnie bardzo dobrze utrzymany, pochodzący z 1977 roku lekki samochód marki Żuk. To ostatni tego typu wóz w podziale strażackim na terenie gminy i jeden z nielicznych w całym powiecie nowotomyskim. Auto wyposażone jest w zestaw węży, drabinę, motopompę PO-5, a także pilarkę Stihl i drobnym sprzętem ratowniczym.
Obecnie do działań ratowniczo - gaśniczych w jednostce uprawnionych jest ośmiu druhów. W 2021 roku ochotnicy byli alarmowani do zdarzeń dwukrotnie - w ramach miejscowych zagrożeń. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Uścięcicach znajduje się w budynku sali wiejskiej. Obecnie prezesem jednostki jest Zenon Rabiega, a naczelnikiem Mateusz Oleszak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski