Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Orchowo

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Orchowo.

Ochotnicza Straż Pożarna w Orchowie

Jednostka OSP Orchowo powstała w kwietniu 1920 roku. Jej założycielami byli: Władysław i Teofil Rosińscy, Marcin Drybański, Mieczysław Kaszyński, Stanisław Kurzawski, Roman Lange, Józef Ossowski, Feliks Zawodny, Ludwik Świątek oraz miejscowi Niemcy. W pierwszych latach nowo powstała straż organizowała zbiórki aby zgromadzić pieniądze na podstawowy sprzęt. Na siedzibę jednostki starosta powiatu przekazał poniemiecką murowaną szopę. W 1922 roku zakupiono sikawkę ręczną i węże. W okresie II wojny światowej straż przekształcono w obowiązkową, podporządkowaną władzom niemieckim.
Wszelkie nieposłuszeństwa i przewinienia niemieccy zwierzchnicy surowo karali - nawet biciem. W tym czasie komendantem orchowskiej straży był Niemiec Jurgen Stchol. Po wyzwoleniu ziemi orchowskiej spod okupacji hitlerowskiej wznowiono działalność jednostki. Zaraz po wojnie prezesem jednostki został Adam Laskowski, a komendantem Adam Leśniewski. Przetrwała przedwojenna strażnica otrzymana od burmistrza mogileńskiego, a w niej sikawka, węże, kilka hełmów i mundurów.
W roku 1958 Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Mogilnie przydzieliła do Orchowa motopompę M-800 z wężami i wyposażeniem. W latach 1958-59 zakupiono kombinezony i hełmy, wybudowano strażnicę, w której znajdował się mały garaż i świetlica. W 1962 ochotnicy otrzymali z demobilu PSP Mogilno pierwszy samochód ciężarowy: Lublin. Jako wóz bojowy służył do 1971 roku. Mając wóz i lepsze wyposażenie jednostka zaczęła brać udział w ćwiczeniach i tym sposobem w 1964 roku zajęła I miejsce na powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych i awans na zawody wojewódzkie w Nakle.
W 1970 roku zgodnie z obietnicą powiatowego komendanta OSP Orchowo otrzymało samochód GM. W 1975 roku jednostka przeszła do województwa konińskiego, a operacyjnie do rejonu słupeckiego. W lipcu 1982 roku wymieniono wysłużony samochód GM na GBAM 2/8 + 8. Z uwagi na brak odpowiedniego zaplecza garażowego, po wnioskowaniu o środki w 1987 roku uzyskano pomoc z PZU w Koninie oraz kółka rolniczego i przystąpiono do budowy Domu Strażaka i Kultury, który w roku 1993 przekazano do użytku. Obecnie jednostka posiada trzy samochody pożarnicze: lekki specjalny samochód Volkswagen, średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA MAN rocznik 2009 oraz ciężki GCBA SCANIA P410 rocznik 2015.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bielsku
Ochotnicza Straż Pożarna w Bielsku powstała w 1945 roku. Jej założycielami byli: Władysław Pilichowski, Wincenty Lewandowski i Walenty Wawrzyniak. Jednostka cały czas sukcesywnie się rozwija, przechodząc przez różne okresy i ustroje, zapewniając bezpieczeństwo - ochronę życia, zdrowia i mienia mieszkańców. W 1971 roku powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która obecnie ma 46 członków. W 1980 roku wybudowano nową remizę i pozyskano pierwszy samochód pożarniczy Star 20. W 2016 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, nadano jej również sztandar przez lokalną społeczność w dowód wdzięczności. Dziś Ochotnicza Straż Pożarna w Bielsku posiada dwa wozy bojowe - GBA Star i GCBA Jelcz oraz liczy 56 druhów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Słowikowie
Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Słowikowie posiada bogate tradycje i cieszy się zasłużonym uznaniem całego społeczeństwa. W ciągu 90-lecia istnienia, straż przechodziła koleje losu. Przetrwała II wojnę światową, po której zniszczona, odrodziła się na nowo. Do utworzenia Straży Pożarnej w Słowikowie doszło już w 1918 roku gdzie inicjatorem i założycielem, a następnie naczelnikiem był Józef Przybyła, ale straż ta trwała tylko do końca 1918 roku i została rozwiązana. Na początku 1920 roku ponownie zawiązano Straż Przymusową, której naczelnikiem był Michał Olejniczak, jednakże działalność pod przymusem była ograniczona i utrudniona.
Na początku 1930 roku doszło do utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Słowikowie, której głównymi założycielami byli: naczelnik - Michał Olejniczak, sekretarz - Czesław Dobicki i skarbnik - Kazimierz Skonieczny. W roku 1972 oddano do użytku remizę strażacką oraz wyposażono ją w samochód gaśniczy Żuk, motopompę z kompletem węży i armaturą. W latach 2019 - 2020 remiza przeszła gruntowny remont wewnątrz i na zewnątrz. W 2018 roku jednostka zakupiła, z własnych środków, samochód pożarniczy GBA Star 244 zastępując nim doświadczoną „Pszczółkę”, Stara 660 M2. W roku 2021 w kościele parafialnym w Kamieńcu dokonano poświęcenia sztandaru.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski