Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Sompolno

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Wideo
od 16 lat
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Sompolno.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sompolnie

W związku z licznymi pożarami nasilającymi się w mieście Sompolno, z inicjatywy księdza Bludzińskiego i grupy obywateli tego miasteczka, rada gminna w 1897 roku podjęła uchwałę o powołaniu do życia organizacji strażackiej. Po prawie trzech latach usilnych starań władze carskie wyraziły zgodę na utworzenie oddziału straży pożarnej w Sompolnie. 26 września 1900 roku rozpoczęła działalność sompoleńska straż ogniowa. Z funduszy pochodzących z dobrowolnych ofiar rozpoczęto zakup sprzętu oraz wyposażenia dla członków straży. Oprócz działalności gaśniczej w 1922 roku zorganizowano orkiestrę dętą. W 1925 roku uzyskano zezwolenie od władz państwowych na prowadzenie kino-teatru, któremu nadano imię „Strażak”. W 1926 roku w dowód uznania za działalność straży społeczeństwo Sompolna ufundowało pierwszy sztandar jednostki. Czynem społecznym w 1964 roku wybudowano nową strażnicę przy ul. Kaliskiej.

Jednostka posiada 3 sztandary. Pierwszy ufundowany 1926 roku, drugi w 1975 roku, a trzeci z 2010 roku ufundowany z okazji 110-lecia istnienia przez społeczeństwo w dowód uznania jednostki. Obecnie jednostka posiada samochód bojowy STAR, samochód terenowy AMAROK i samochód bojowy MAN. Od 2007 roku drużyna strażacka zdobywa nieprzerwanie pierwsze miejsce na Gminnych Zawodach-Sportowo Pożarniczych. Jednostka OSP Sompolno jako jedyna z terenu gminy włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W roku 2021 brała udział w 161 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Druhowie biorą czynny udział w obchodach świąt państwowych i kościelnych. Obecnie obiekt OSP Sompolno jest po gruntownej modernizacji. W latach 2010-2020 dokonano termomodernizacji ścian zewnętrznych, wymieniono centralne ogrzewanie, odnowiono salę na piętrze, klatkę schodową oraz pomieszczenia na parterze w tym garaże bojowe. Zainstalowano klimatyzację. Na dzień dzisiejszy jednostka liczy 57 członków czynnych, 12 - honorowych, 25 - wspierających. Obecny skład zarządu tworzą: prezes- Bartosz Bartosik, wiceprezes- Łukasz Jankowski, naczelnik- Marek Wesołowski i skarbnik- Stanisław Śniegulski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mostkach

Ochotnicza Straż Pożarna w Mostkach zawiązała się 1 lipca 1948 roku. Jej założycielami byli: Jan Starosta, Bolesław Łącki, Wojciech Wojtczak oraz Wacław Stasiak. Jednostka liczyła wówczas 23 druhów. Obecny na spotkaniu założycielskim starosta kolski Jan Oliśkiewicz przekazał nowej jednostce 1 ha ziemi i pozostały po parcelacji majątku spichlerz. Został on wyremontowany i przystosowany do potrzeb OSP. Pierwszy Zarząd OSP Mostki tworzyli: prezes Bolesław Łącki, naczelnik Wojciech Wojtczak, skarbnik Stefan Klimczak i sekretarz Wacław Stasiak. W 1958 roku jednostka otrzymała pierwszy, zakupiony ze składek społeczeństwa sztandar. Ze względu na umieszczone na nim symbole religijne (postać Matki Bożej i św. Floriana) sztandar nie mógł być wykorzystywany podczas uroczystości państwowych, a jednostce OSP zakazano także uczestnictwa w uroczystościach kościelnych. Przechowywany w tajemnicy przed komunistyczną władzą sztandar doczekał się lepszego dla siebie czasu, w latach 70. ponownie stał się symbolem OSP. Jednostka - na miarę ówczesnych możliwości - rozwijała się prężnie: kupowała sprzęt pożarniczy, uczestniczyła w akcjach ratowania mienia, gasiła pożary, wypompowywała wodę z zalanych piwnic. W 1972 roku do remizy został dobudowany garaż na sprzęt pożarniczy, a sala remizy służyła całej wsi na zebrania wiejskie, spotkania w gronie rodzinnym, zabawy taneczne. W 2001 roku został powołany zarząd w składzie: prezes Andrzej Stasiak, naczelnik Lech Plebański, sekretarz Ryszard Klimczak, skarbnik - Włodzimierz Nowakowski, gospodarz OSP Wojciech Kowalski. W późniejszym czasie do zarządu dołączyli: Kamil Budkiewicz, Leszek Kiek, Henryk Bąkowski i Marek Wiliński. W 1990 roku jednostka otrzymała używany samochód bojowy marki Żuk. W latach 2009 - 2010 został wyremontowany budynek remizy oraz jego otoczenie. Powstało wówczas także boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci. Środki finansowe na remont pozyskano z budżetu gminy Sompolno oraz z funduszy unijnych. W 2013 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Mostkach obchodziła jubileusz 65-lecia. Na uroczystościach jubileuszowych OSP otrzymała nowy sztandar. Na uroczystości liczna grupa druhów została uhonorowana medalami i odznakami.
W grudniu 2015 roku dzięki dotacji z WFOŚ i budżetu gminy jednostka OSP Mostki otrzymała nowy wóz bojowy marki Ford TRANSIT. Obecny skład zarządu OSP Mostki tworzą: prezes Andrzej Stasiak, naczelnik Lech Plebański i skarbnik Henryk Bąkowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Stefanowie

Jednostka OSP Stefanowo powstała 5 sierpnia 1919 roku z inicjatywy kilku starszych rolników ze wsi Stefanowo i Lubstówek pod przewodnictwem Marcina Podlewskiego ze Stefanowa. Marcin Podlewski przekazał budynek z przeznaczeniem na remizę OSP. Mundury i wyposażenie strażacy kupowali we własnym zakresie. Pierwszy zarząd OSP Stefanowo stanowili: prezes Józef Wyrwiński, naczelnik Marcin Podlewski, skarbnik Józef Gruszczyński. Straż liczyła 15 druhów.
Około 1924 roku straż zakupiła pierwszą sikawkę ręczną oraz beczkowóz dwukołowy, a w roku 1939 roku - pozyskała swój własny sztandar. Niestety wojenne losy sztandaru do dnia dzisiejszego nie są znane. W dniu jubileuszu 60-lecia powstania OSP, straż liczyła 19 członków i nowy zarząd na czele z prezesem Kazimierzem Szymańskim. W roku 2001 dzięki wielkiemu wysiłkowi druhów OSP Stefanowo powstała nowa remiza i od tego momentu pełna nazwa jednostki brzmi Ochotnicza Straż Pożarna w Stefanowie z siedzibą w Lubstówku.
W roku 2002 jednostka otrzymała od Ochotniczej Straży Pożarnej w Sompolnie pierwszy samochód ratowniczo -gaśniczy marki Żuk, który służył do 2016 roku. W 2005 roku został poświęcony nowy sztandar w Kościele parafialnym w Lubstówku.
26 sierpnia 2017 roku podczas pikniku rodzinnego jednostka OSP Stefanowo otrzymała w użyczenie samochód gaśniczo-pożarniczy Ford Tranzit od OSP Sompolno. 10 sierpnia 2019 roku odbył się jubileusz 100-lecie istnienia jednostki.
Obecnie jednostka OSP Stefanowo posiada w użytkowaniu samochód marki Tranzit, piłę spalinową, kosę i wiele innych sprzętów, które pomagają w czynnych działaniach ratowniczo-gaśniczych. Na chwile obecną jednostka liczy 16 druhów, w tym 13 mężczyzn i 3 kobiety. Na czele jednostki stoi prezes Andrzej Szymański, naczelnik Anna Czaplewska i skarbnik Rafał Rzewucki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubstowie
W 1912 roku w majątku Lubstów pracował jako kasjer pan Antoni Kasiński. Z jego inicjatywy przy współpracy z panem Kisielnickim powołana została w Lubstowie Ochotnicza Straż Ogniowa. Wspomnianych inicjatorów w tej sprawie wsparło 30 członków, byli to pracownicy majątku, przeważnie rzemieślnicy w liczbie 12 oraz 18 rolników, w tym 3 ze wsi Zofia. Pierwszym prezesem jednostki został dh Józef Drzewiecki, a naczelnikiem dh Antoni Kasiński.
Zadaniem pierwszej OSO poza walką z pożarami było również szerzenie życia kulturalnego, w tym celu spośród strażaków utworzono orkiestrę, która uczestniczyła w różnych uroczystościach i przetrwała do wybuchu II wojny światowej. W krótkim czasie po powstaniu jednostki przystąpiono do budowy remizy. Był to obiekt drewniany. Wspomniany obiekt służył strażakom i całemu społeczeństwu, gdzie odbywały się zabawy, zebrania i inne uroczystości. Remiza ta przetrwała do roku 1958, kiedy to z inicjatywy naczelnika dh. Zygmunta Piskorskiego postanowiono wznieść „Dom Strażaka”, który po późniejszej rozbudowie istnieje do obecnej chwili. W celu podniesienia gotowości bojowej w pierwszym okresie swojego istnienia jednostka posiadała sikawkę, bosaki, beczkę i poruszała się wozem konnym. Po roku 1945 zabezpieczono po okupancie motopompę „DKW 800”, którą po wyeksploatowaniu wymieniono na nowoczesną „800”, w dalszym ciągu posługiwano się wozem konnym, a następnie ciągnikiem Kółka Rolniczego. W miarę rozwoju technicznego w 1972 roku (60-lecie działalności) jednostka otrzymuje od władz powiatu wóz bojowy marki „Żuk”, z drugą motopompą i osprzętem. Dzięki temu OSP Lubstów została przekwalifikowana z typu M na S-1. 18 lipca 1982 roku w 70. rocznicę powstania OSP w Lubstowie otrzymało sztandar, natomiast w 80. rocznicę - samochód strażacki „Star”.
W 2011 roku oddano do użytku budynek OSP po generalnym remoncie. 15 września 2012 jednostka OSP w Lubstowie obchodziła jubileusz 100-lecia. Z tej okazji odbyła się msza święta oraz uroczysty apel przed remizą w Lubstowie, w trakcie którego została poświęcona figura św. Floriana oraz wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom oraz odznaczenie sztandaru jednostki.
Druhowie OSP Lubstów angażują się w życie społeczno-kulturalne gminy Sompolno. Pomagają podczas organizacji wielu przedsięwzięć. Uczestniczą i organizują akcje krwiodawstwa, zawody sportowe oraz konkursy wiedzy pożarniczej.
W opisie historii jednostki nie sposób pominąć druhów, którzy kierowali tą organizacją w okresie jej istnienia.
Obecny skład zarządu tworzą: prezes - Michał Rusin, naczelnik - Witold Stasiński, skarbnik- Mariusz Broniszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski