Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale Kino! Te filmy warto zobaczyć w tym roku

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
„Krew Saamów”, czyli mniej oczywisty odcień rasizmu. Film już w czwartek w Multikinie 51
„Krew Saamów”, czyli mniej oczywisty odcień rasizmu. Film już w czwartek w Multikinie 51 Materiały organizatora
Od niedzieli trwa w Poznaniu 35. festiwal Ale Kino! Wśród ponad 130 filmów są takie, które przegapić po prostu głupio.

„Bad Lucky Goat”, pełnometrażowy debiut Samira Oliverosa to humorystyczne spojrzenie na świat kultury kreolskiej. Wiecznie skłócone ze sobą rodzeństwo, Corn i Rita, jadąc samochodem swojego ojca przypadkowo zabija kozę. Chcąc zataić to, co się stało, a przede wszystkim szybko naprawić auto, muszą zdobyć pieniądze.

Intryga wiąże się po części z panującymi na Karaibach wierzeniami w zbawienną moc amuletów, mających chronić przed złymi mocami. Film Oliverosa, który środki na jego realizację uzbierał za pomocą platformy Kickstarter, podchodzi do miejscowego folkloru z przymrużeniem oka, kreśląc barwny dziecięcy świat, w którym przyjaźń i dobra zabawa są kluczowymi wartościami (6 grudnia, Multikino 51, g. 17).

„Więcej” Omara Saylaka reprezentuje Turcję w wyścigu po Złote Koziołki. Bohaterem filmu jest 14-letni Gaza. Na co dzień, chłopak pomaga ojcu-despocie przemycać syryjskich uchodźców na Stary Kontynent. Z czasem jednak, w Gazie narastają wątpliwości. Chce skończyć z nikczemnym procederem i wyrwać się z kręgu, którego granicę wyznaczają wyzysk i ludzkie cierpienie (5 grudnia, M51, g. 19.30).

Również we wtorek zaprezentowany zostanie „Vincent” Christphe’a Van Rompaeya, nominowany do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej (wyniki poznamy już w sobotę), czyli rzecz o nastoletnim idealiście i niedoszłym samobójcy, nad którym opiekę przejmuje ciotka, słynąca z niekonwencjonalnych metod wychowawczych. „Vincent” to nastoletni Weltschmerz i cudowne leki na niego, ukazane w krzywym zwierciadle (5 i 7 grudnia, M51, g. 17).

Dużo poważniejsza w wymowie jest „Krew Saamów” Amandy Kernell. Przyglądając się przypadkowi nastoletniej Elle Marji, film ukazuje problem rasizmu z nieco mniej znanej perspektywy - kraje skandynawskie do dziś nie rozliczyły się z krzywdami wyrządzonymi rdzennym mieszkańcom dalekiej północy. Film Kernell ma wymiar autobiograficzny - autorka pochodzi z rodziny szwedzko-lapońskiej (7 grudnia, M51, g. 19.30).

O poszukiwaniu ojca i przyspieszonym dorastaniu traktuje z kolei „Little Wing”, debiut Selmy Vilhunen (7 grudnia, M51, g. 17).

Ale Kino!
Multikino 51, Scena Wspólna, Nowe Kino Pałacowe , do 10 grudnia
bilety: 1 (dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej), 5, 8 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski