Spis treści
Jak zgłosić rekordowo złowioną rybę?
Oficjalne wyniki największych ryb złowionych w Polsce rejestrowane są wyłącznie w serwisie "Wiadomości Wędkarskie" w rubryce rekordy na plan. Zgłoszenia dokonuje się przez stronę internetową, aby zostało ono prawidłowo rozpatrzone, muszą być wypełnione wszystkie rubryki zgłoszenia.
Należy podać nazwę własną łowiska, np. jezioro Kierskie, a nie tylko jego rodzaj. Konieczne jest też podanie danych światka ważenia i mierzenia ryby (niezbędny jest numer telefonu). Do zgłoszenia musi być dołączone zdjęcie ryby trzymanej przez osobę, która ją złowiła (na fotografii nie mogą znajdować się osoby postronne, a rybę należy trzymać przy tułowiu, preferowane są zdjęcia wykonane bezpośrednio nad wodą).
Co znajduje się w formularzu zgłoszeniowym?
Zgłoszenie powinno zostać przesłane do redakcji natychmiast (telefonicznie, nr 22 620-69-03 lub 620-50-84 ), najpóźniej w ciągu 48 godz. (w przypadku połowu w okresie dni wolnych od pracy - pierwszego dnia po okresie wolnym). W załączniku musi znaleźć się informacja o miejscu ważenia ryby i podany powinien zostać rodzaj wagi. Jeżeli wędkarz zdecyduje się na wypuszczenie ryby zaraz po jej złowieniu, konieczne jest fotograficzne udokumentowanie połowu, serią niebudzących wątpliwości zdjęć zrobionych w różnych ujęciach.
Co ważne, połów medalowych ryb musi być dokonany w wodach Polski (w wodach śródlądowych lub w Bałtyku, w naszej strefie ekonomicznej). Każdy może zgłosić dowolną liczbę złowionych okazów, jednak medale zostaną przyznane tylko za największą sztukę danego gatunku. W przypadku braku w zgłoszeniu którejkolwiek z wymaganych przez regulamin informacji połowów medalowej ryby nie będzie on uznany.
Czytaj także: Pogoda sprzyja, w wakacje wybierz się na ryby. Te gatunki złowisz w lipcu. Możesz zasadzić się na szczupaka i sandacza
Oficjalne rekordy Polski w wielkości złowionych ryb - ze względu na wagę
- Na pierwszym miejscu znalazł się sum, złowiony w 2017 r. przez Władysława Bombika. Ryba ważyła 105,50 kg i mierzyła 259 cm.
- Grzegorz Marcinkiewicz w 2021 r. zapisał się w tabeli rekordów dzięki tołpydze ważącej 61,1 kg i długości 142 cm
- Amur - największy okaz tej ryby złowiony został przez Krzysztofa Ławnickiego w 1998 r. Waga - 39,20 kg, długość - 132 cm.
- Największego karpia złowił Mirosław Walczykiewicz w 2020 r. Ważył 36,40 kg i mierzył 110,0.
- Największy okaz łososia udało się złowić Karolowi Saari w 1999 r. Waga – 30,4 kg, długość - 130 cm.
- Wśród dorszy rekord należy do ryby złowionej przez Zbigniewa Gwiździńskiego w 1997 r., waga – 28,9 kg, długość 137 cm.
- Marian Polawczyk odnotował rekord jeśli chodzi o szczupaka. Ryba złowiona przez niego w 1970 r. ważyła 20,8 kg i mierzyła 130 cm.
- Największą gołacicą może pochwalić się Lubomir Hužvik, waga – 20,3 kg, długość 120 cm (2001 r.).
- Największy okaz troci wędrownej złowił w 1992 r. Kazimierz Matusewicz, waga – 14,6 kg, długość - 105 cm.
- Największego sandacza w Polsce złowił Dariusz Szwed, który w 2004 r. wyciągnął rybę ważącą 14,2 kg i mierzącą 108 cm długości.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?