Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Wielkopolan w Poznaniu? Z popiersiami zasłużonych?

Anna Jarmuż
Aleja Wielkopolan w Poznaniu? Z popiersiami zasłużonych?
Aleja Wielkopolan w Poznaniu? Z popiersiami zasłużonych? archiwum
Dwóch poznańskich historyków zaproponowało, aby w Poznaniu powstał skwer Wybitnych Wielkopolan. Poznaniacy spacerujący wzdłuż Al. Marcinkowskiego podziwialiby popiersia Józefa Wybickiego, Jana Henryka Dąbrowskiego, Karola Libelta i wielu innych.

- Niestety w Poznaniu nie mamy szczęścia do pomników. Może czas to zmienić - stwierdza Jędrzej Oksza - Płaczkowski, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i pomysłodawca projektu. - W naszym mieście nadal brakuje miejsc, które mówiłyby o naszej lokalnej historii. Skwer pełniłby funkcję edukacyjną. Poza tym, w ten sposób możnaby odznaczyć zasłużonych bohaterów.

Marzeniem pomysłodawców jest, aby Aleja Karola Marcinkowskiego stała się trasą szkolnych wycieczek i miejscem spacerów rodzin z dziećmi. Tak, jak ma to miejsce, na przykład w Berlinie.

- To była nasza inspiracja - przyznaje Jędrzej Oksza - Płaczkowski. - Myślę, że gdy młody człowiek zobaczy pomnik, który w dodatku będzie zaopatrzony w odpowiednią notatkę, o wiele prędzej zapamięta kim była dana postać.

Skwer Wybitnych Wielkopolan ma powstać przy Muzeum Narodowym. To jednak nie koniec. Szlak o tej samej nazwie będzie się ciągnął o wiele dalej - może nawet do ul. Solnej. Na całej trasie można będzie zobaczyć 24 podświetlone popiersia, które utworzą 12 par (stojących naprzeciwko siebie) powiązanych tematycznie.

Jak tłumaczy J. Oksza - Płaczkowski dwa pierwsze popiersia - Józefa Wybickiego i Jana Henryka Dąbrowskiego, zaoferowało się ufundować Towarzystwo Hipolita Cegielskiego. Prowadzone są też rozmowy z Romanem Kosmalą - autorem makiety dla niewidomych, która stanęła na Starym Rynku. Decyzja należy jednak do miejskich radnych, a ci są do pomysłu nastawieni sceptycznie.

- Słyszałam o pomyśle - przyznaje radna Joanna Frnakiewicz, wiceprzewodnicząca komisji kultury i nauki Rady Miasta Poznania.

- Obawiam się jednak, że jego realizacja może stać się przyczyną kłótni i nieporozumień. Zasłużonych poznaniaków i wielkopolan jest naprawdę wielu. Nie można upamiętnić ich wszystkich. Pytanie, kogo wybrać. Myślę, że powinniśmy pozostać przy upamiętnianiu zasłużonych poprzez nazywanie ich imieniem ulic lub skwerów.

Z kolei radny Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji rewitalizacji, uważa że powinno się pomyśleć o innym rodzaju upamiętnienia niż stawianie w przestrzeni miejskiej kolejnych pomników. - Plan rewitalizacji Alei Marcinkowskiego zakłada odtworzenie jej dawnego kształtu. Szlak pomników się w tą koncepcje nie wpisuje - tłumaczy radny.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski