Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alessandro Volta: genialny fizyk i bohater Google Doodle. To jemu zawdzięczamy wolty

BAZA
Alessandro Volta: genialny fizyk i bohater Google Doodle. To jemu zawdzięczamy wolty
Alessandro Volta: genialny fizyk i bohater Google Doodle. To jemu zawdzięczamy wolty Google
Wolt, czyli jednostka napięcia elektrycznego została nazwana na cześć Alessandro Volty. Dziś wiemy, że Włoch był genialnym uczonym, ale jego rodzice podejrzewali, że jest… upośledzony. W środę Google uczciło 270. rocznicę urodzin naukowca specjalnym logo.

Alessandro Volta, a właściwie Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, urodził się w 1745 roku w Como we włoskiej Lombardii. Jego dzieciństwo mijało w milczeniu, gdyż mały Aleks zaczął mówić dopiero w wieku pięciu lat. Wcześniej jego rodzice obawiali się, że syn jest upośledzony. Jak bardzo się mylili, mały Volta pokazał już w latach szkolnych, gdyż intelektualnie zdecydowanie przewyższał rówieśników.

Alessandro Volta jako nastolatek pasjonował się nauką, a szczególnie jego uwagę przykuwała elektryczność. Wiedzę pogłębiał dzięki korespondowaniu z Jean-Antoine’em Nolletem – fizykiem, teorii o korzystnym wpływie elektryczności na organizmy żywe i wynalazcą elektrometru, czyli urządzenia do pomiaru napięcia. Zainspirowany listami od uczonego Volta, mając 19 lat, skonstruował elektrofor umożliwiający elektryzowanie ciał. W ciągu kolejnych lat lista jego wynalazków wydłużała się i znalazły się na niej między innymi elektroskop i kondensator.

Przez lata Volta prowadził naukowy spór z innym włoskim pionierem badań nad elektrycznością - Luigim Galvanim. Jednym z efektów dyskusji uczonych było skonstruowanie przez Alessandro stosu Volty - protoplasty dzisiejszych baterii.

Wynalazek nie uszedł uwadze samego Napoleona Bonaparte. Stos Volty tak oczarował cesarza, że ten mianował naukowca hrabią oraz senatorem i przydzielił mu wysoką pensję. Od 1779 roku Alessadro Volta był profesorem fizyki na uniwersytecie w Pawii w rodzinnej Lombardii. Zmarł w 1827 roku. Na jego pamiątkę nazwano jednostkę napięcia woltem. Wizerunek naukowca można było także oglądać na banknocie o nominale 10 000 lirów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski