Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Alkimja” Justyny Steczkowskiej piętnaście lat później, czyli odkrywana na nowo

Marek Zaradniak
Tym razem Justyna Steczkowska przyjeżdża do Poznania, by przypomnieć piosenki jake znalazły się na płycie „Alkimja”
Tym razem Justyna Steczkowska przyjeżdża do Poznania, by przypomnieć piosenki jake znalazły się na płycie „Alkimja” Krzysztof Kapica
W sobotę w Auli UAM Justyna Steczkowska przypomni piosenki z wydanej 15 lat temu płyty "Alkimja"

W sobotę Justyna Steczkowska przypomni w Poznaniu piosenki ze swego albumu „Alkimja”. Płyta opatrzona podtytułem „Muzyka tradycyjna, sefar-dyjska i aszkenazyjska” ukazała się w roku 2002. Zawiera utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku, oraz w językach ladino i jidysz. Są wśród nich tak znane utwory jak „Świt, Świt”, „Bulbes”, „Śpiewaj Yidl Mitn Fidl”, „Wszyscy braćmi być powinni” czy „Hava Nagila - piękna jest chwila”. Album był zapisem dźwiękowym widowiska „Alkimja”, które Justyna Steczkowska wraz z grupą artystów prezentowała okazjonalnie m.in. na Festiwalu Czterech Kultur czy podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Album sprzedał się w nakładzie 35 tys. egzemplarzy co zag-warantowalo mu status Zlotej Płyty. Krążek otrzymał też Fryderyka 2002 w kategorii „Album roku etno/folk”.

Pomysłodawczynią projektu była Ewa Gil-Kołakowska, a tłumaczenia tekstów na język polski są dziełem Romana Kołakowskiego. Muzykę zaaranżował Mateusz Pospieszalski. 29 marca 2009 roku ukazała się płyta DVD będąca zapisem koncertu „Alkimja”, który odbył się w 2001 r. podczas Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. Było to pierwsze takie wydawnictwo w dorobku Justyny Steczkowskiej - artystki nietuzinkowej i wszechstronnie uzdolnionej. Do tej pory Justyna dała się poznać jako wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka oraz fotograf. Jest jedną z niewielu polskich wokalistek, które mogą pochwalić się czterooktawową skalą głosu.

Dzięki swemu talentowi zdobyła ogromne uznanie w branży muzycznej, a miliony Polaków pokochały ją za twórczość, charyzmę i styl. Dotychczasowy dorobek Justyny Steczkowskiej to sześć statuetek Fryderyka, dwa Wiktory, Róża Gali oraz Bursztynowy Słowik. Jej dyskografia to 14 albumów. Do najpopularniejszych należą wydana w roku 1996, debiutancka płyta „Dziewczyna szamana”, wydany rok później album „Naga”, pochodzący z 2007 roku krążek „Daj mi chwilę”, „To mój czas” z roku 2009 i płyta „Anima” wydana w roku 2014 przez poznańską wytwórnię Anima.

Na ekranie oglądaliśmy ją m.in. w dokumentalnym filmie Jacka Taszakowskiego i Leszka Molskiego „Justyna”, w serialu „Zaklęta” Piotra Łazarkiewicza i Piotra Mikuckiego, w filmach fabularnych „Billboard” Łukasza Zadrzyńskiego gdzie wcieliła się w postać Anity, „Na koniec świata” Magdaleny Łazarakiewicz, w którym nie tylko zagrała Teresę, ale była też współautorką muzyki i w „Kanadyjskich sukienkach” Macieja Michalskiego.

Odnotujmy też spektakle teatralne z udziałem Justyny Steczkowskiej. Były to m.in. „Sen nocy letniej” Leszka Możdzera w reżyserii Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Muzycznym w Gdyni gdzie zagrała Hipolitę i Tytanię, „Przez tę ziemię przeszedł Pan” Jana Kantego Pawluśkiewicza w reżyserii Jerzego Fedorowicza, „Pasję” Pawła Łukowca gdzie wcieliłasię w postać Marii Magdaleny. Wszystko to wiele twarzy Justyny Steczkowskiej jako artystki.

Justyna Steczkowska - 15 lat płyty Alkimja
Aula UAM (ul. Wieniawskiego1)
11 lutego, godz. 19,
koncert wyprzedany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski