Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej: Znów godeli po naszymu...

  Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej: Znów godeli po naszymu na Ratajach [ZDJĘCIA]

  Marcin Idczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej - znów godeli po naszymu na Ratajach
  1/12
  przejdź do galerii

  Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej - znów godeli po naszymu na Ratajach ©Łukasz Gdak

  W piątek odbyła się już 29. edycja Amatorskiego Konkursu Gwary Poznańskiej, który od lat cieszy się duża popularnością.
  Tradycyjnie już trudno było pomieścić publiczność w sali Domu Kultury Jubilat na os. Tysiąclecia podczas Amatorskiego Konkursu Gwary Poznańskiej "Godejcie po naszymu". Cieszy się on dużą popularnością wśród poznaniaków, którzy chętnie uczestniczą w gali. Znany jest w całym regionie.

  W piątek odbyła się już 29. edycja imprezy, nad którą patronat ma "Głos Wielkopolski". Na przestrzeni lat do konkursu zgłaszali się uczestnicy nie tylko z Poznania, ale z całej Wielkopolski między innymi z Żegocina, Śremu, Bukówca Górnego, Swarzędza, Stęszewa, Opalenicy. Podobnie było w tym roku.

  - Celem imprezy była i jest popularyzacja gwary poznańskiej, jej wartości literackiej i artystycznej, zachowanie tradycji i zachęcenie do posługiwania się gwarą w życiu codziennym - wyjaśnia Daria Gellert-Słodzinka, dyrektor DK Jubilat.

  Wśród uczestników wielu było w wieku szkolnym.

  - Tekstu uczyłem się przez kilka miesięcy, jednak sprawiało mi to wiele przyjemności - mówi Aleksander Kamiński z Poznania, który uczy się szóstej klasie. Wyjaśnia, że to właśnie pani w szkole zachęcała już od lat dzieci do poznawania naszej poznańskiej mowy.

  Dodaje, że co prawda w domu nie rozmawia się w gwarze poznańskiej, jednak co jakiś czas rodzice używają takich sformułowań.

  Jak zaznacza Jacek Hałasik, prowadzący konkurs, tegoroczna edycja stała na bardzo wysokim poziomie. Zwyciężczynią została Weronika Przybył. Przyznano również dwie drugie nagrody. Otrzymał je Franek Kośmider i Teresa Nowak. Na trzecim miejscu znaleźli się: Zofia Kornatowska i Barbara Woźniczak.

  Jak co roku atrakcją był występ kabaretu "Mechaniczna Pyra" oraz zaproszonego gościa - gwiazdy wieczoru, w tym roku Doroty Stalińskiej.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo