Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amfiteatr na Cytadeli zmieni się nie do poznania! W tym roku powstanie tam ogród miododajny - pojawią się leżaki, kaskada i tarasy widokowe

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W tym roku na terenie amfiteatru na Cytadeli powstanie ogród miododajny. Spacerowicze będą mogli podziwiać owady zapylające kwiaty, siedząc na leżakach na dawnej scenie. Całość ma kosztować 1,6 mln złotych. Przejdź dalej i zobacz, jak będzie wyglądać to miejsce już wkrótce --->
W tym roku na terenie amfiteatru na Cytadeli powstanie ogród miododajny. Spacerowicze będą mogli podziwiać owady zapylające kwiaty, siedząc na leżakach na dawnej scenie. Całość ma kosztować 1,6 mln złotych. Przejdź dalej i zobacz, jak będzie wyglądać to miejsce już wkrótce --->ZZM
W tym roku na terenie amfiteatru na Cytadeli powstanie ogród miododajny. Spacerowicze będą mogli podziwiać owady zapylające kwiaty, siedząc na leżakach na dawnej scenie. Całość ma kosztować 1,6 mln złotych.

Dawny amfiteatr będzie przebudowany. - W miejscu widowni pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi pszczoły, motyle i inne owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zostaną zamontowane fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie – mówi Robert Jankowski z ZZM.

Kwiaty na trybunach amfiteatru na Cytadeli

Do tego przebudowa czeka schody – część ich będzie rozebrana, a w tych miejscach pojawią się małe tarasy widokowe, pojedyncze siedziska, a nawet kaskada wodna. W planach jest też zamontowanie w kilku miejscach punktowego oświetlenia, tak wymyślonego, by nie przeszkadzać owadom nocnym.

Gratka dla pasjonatów klasycznej motoryzacji. Ponad 100 zabytkowych pojazdów z różnych stron świata w muzeum w Poznaniu. Zobacz wideo:

- Pomysł ogrodu dedykowanego pszczołom, założonego w ramach modernizacji przestrzeni zurbanizowanej, w układzie amfiteatralnym, jest jedynym w skali kraju – mówi Robert Jankowski.

Pierwsze ule na Cytadeli były sukcesem

Pomysł ogrodu miododajnego nie jest nowy. Już w 2017 roku na Cytadeli pracował pszczelarz, a na terenie parku eksperymentalnie ustawiono ule. Efekt był na tyle zadowalający, że w ubiegłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej postawił na Cytadeli własne ule.

Zobacz też: Rzeźba "Mewy" z Cytadeli trafiła do odlewni. Inne dzieła też muszą być naprawiane

- To przedsięwzięcie na pewno przyczyni się to do zwiększenia bioróżnorodności ekosystemu parkowego – podkreśla Robert Jankowski. - W tym też celu postanowiliśmy nasadzić większą liczbę roślin miododajnych. Takie działanie wpisuje się ponadto w plan ochrony pszczół.

Zdaniem ZZM teren amfiteatru bardzo dobrze nadaje się do ulokowania ogrodu miododajnego - jest to miejsce zaciszne, osłonięte od wiatrów, ma też odpowiednie nasłonecznienie stoków. Ponadto rosną przy nim drzewa miododajne – lipy i robinie.
Miasto myśli tez o funkcji edukacyjnej - staną tu też tablice informujące o roli pszczół i zagadki dla gości.

Polecamy:

23 lutego 1945 roku w Poznaniu zakończyły się działania wojenne. Ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich w stolicy Wielkopolski był Fort Winiary. Zobacz, jak po walkach o miasto wyglądała Cytadela. Przejdź dalej --->

Cytadela w Poznaniu. Tak wyglądał zniszczony po wojnie Fort ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski