Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amp futbol: Polacy awansowali do ćwierćfinału na mistrzostwach świata. Kiedy i gdzie oglądać mecz?

Maciej Lehmann
Maciej Lehmann
Amp futbol: Polacy awansowali do ćwierćfinału mistrzostwach świata. Kiedy i gdzie oglądać mecz?
Amp futbol: Polacy awansowali do ćwierćfinału mistrzostwach świata. Kiedy i gdzie oglądać mecz? Szymon Starnawski
Reprezentacja Polski w amp futbolu awansowała do ćwierćfinału MŚ w Meksyku. Polacy po emocjonującym meczu pokonali Haiti 2:1 dzięki dwóm golom Bartosza Łastowskiego. W nocy z piątku na sobotę (24, transmisja w TVP Sport) Biało - Czerwoni zmierzą się z Angolą. Stawką meczu jest awans do półfinału.

Co to jest amf futbol?
To piłka nożna, w której grają zawodnicy o jednostronnej wadzie lub amputacji kończyny dolnej - w przypadku graczy z pola, lub kończyny górnej u bramkarzy. Obecnie uprawiana jest w ponad 40 krajach. Początki amp futbolu, a w zasadzie amp soccera sięgają 1980 roku. Wtedy to w USA grupa niepełnosprawnych narciarzy z Donem Bennettem na czele, szukała możliwości utrzymania aktywności fizycznej także w sezonie letnim.

Pomysł narodził się, gdy pewnego dnia syn Bennetta grał w koszykówkę. W pewnym momencie piłka potoczyła się do stojącego kilka metrów dalej Dona, a ten przy pomocy kul odkopnął ją do syna. W tym samym roku w Bellevue zorganizowano pierwsze spotkania i treningi nowo powstałej dyscypliny. Utworzono także pierwszy amp futbolowy związek na świecie – Amputee Soccer International.

Początkowo rozgrywano małe turnieje z udziałem trzech drużyn – USA, Salwadoru oraz Kanady. Grano 11 na 11, na pełnowymiarowych boiskach. W 1984 roku w Seattle rozegrano pierwszy turniej z udziałem drużyn z całej Ameryki Północnej oraz Środkowej. Pierwsze Nieoficjalne Mistrzostwa Świata rozegrano w 1987 roku. Do 1990 roku turnieje odbywały się w USA.

Przełomowe dla tej dyscypliny okazały się MŚ 2005 odbywające się w Brazylii. Po raz pierwszy w mistrzostwach wziął udział zespół z Afryki – Sierra Leone. Po turnieju założono World Amputee Football Federation.

W naszym kraju amf futbol zaczął dynamicznie rozwijać się od 2011 roku, dzięki inicjatywie Mateusza Widłaka, absolwenta fizjoterapii na Warszawskiej Akademii Medycznej oraz CESLA na Uniwersytecie Warszawskim. Razem z Markiem Dragoszem, licencjonowanym trenerem UEFA A oraz założycielem wielu akademii bramkarskich w całej Polsce, powołali w marcu 2012 roku reprezentację Polski.

Pierwszym oficjalnym debiutem kadry był Turniej Czterech Narodów w Manchesterze, na przełomie marca i kwietnia 2012 roku. Polacy zajęli na nim 2. miejsce, ustępując jedynie Anglii, a zostawiając w pokonanym polu Niemców i Irlandczyków.

W mistrzostwach świata reprezentacja Polski wystąpiła dotychczas dwukrotnie: w 2012 roku w Kaliningradzie zajęła przedostatnie, 11. miejsce, a w 2014 roku w Culican (Meksyk) otarła się o podium zajmując 4. miejsce.

Obecnie w Polsce istnieje 10 amatorskich klubów ampfutbolowych. Jednakże w rozgrywkach ligowych uczestniczą tylko 4 z nich: GKS Góra, Husaria Kraków (pierwsze kluby w Polsce), Gloria Varsovia (dawniej Lampart Warszawa) oraz Kuloodporni Bielsko-Biała. Pozostałe 6 klubów: Amp Futbol Kielce, Amp Futbol Szombierki Bytom, AMP Zjednoczeni Bydgoszcz, Amp Futbol Wielkopolska, One Legnica oraz Amp Futbol Lublin.

POLECAMY:

Reprezentacja Polski oparta jest na zawodnikach tych pierwszych czterech klubów czyli GKS Góra, Husarii, Glorii i Kuloodpornych. W fazie grupowej Polska pokonała Kolumbie i Kostarykę po 1:0 i przegrała 0:2 z Japonią. W 1/8 finału Biało-Czerwoni pokonali Haiti 2:1.

Zobacz też: Reprezentacja Polski na mistrzostwa AMP Futbolu jedzie po medal. "Wyrobiliśmy sobie markę. Wszystkie drużyny idą do przodu, a my z nimi rywalizujemy"

Zobacz też: TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski