MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Anakonda 12, czyli największe manewry, zakończone [ZDJĘCIA]

Mateusz Ludewicz
Ponad 150 czołgów i transporterów opancerzonych, 20 okrętów, 24 samoloty, 30 śmigłowców i ponad 11 tysięcy żołnierzy - zakończone w czwartek ćwiczenia wojskowe Anakonda 12 były jednymi z największych w historii polskiej armii.

W Anakondę 12 zaangażowane były wszystkie rodzaje polskich sił zbrojnych.

- W tegorocznych manewrach po raz pierwszy w historii udział wzięli także nasi sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, który zrzesza w sumie dwanaście państw - informuje ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. - Celem rozpoczętych w połowie września ćwiczeń było doskonalenie zdolności planowania, organizowania i przeprowadzania działań wojennych - tłumaczy.

Umiejętności przeprowadzania działań wojennych żołnierze uczestniczący w Anakondzie doskonalili na trzech poligonach, biorąc udział w kilkudziesięciu epizodach taktycznych. Największe ćwiczenia polskich sił zbrojnych swoim zasięgiem nie obejmowały jednak tylko terenów wojskowych. Związane z nimi manewry przeprowadzono w sumie w ośmiu województwach, w tym w Wielkopolsce.

- Ćwiczenia były symulacją konfliktu, który wybuchł pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą państwami. Zgodnie z przyjętym przez nas scenariuszem, konfliktu tego nie udało się rozwiązać za pomocą metod dyplomatycznych. Jedna ze stron wypowiedziała drugiej wojnę i siłą wkroczyła na jej terytorium - tłumaczy Ochyra.

Państwem, które zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń zostało zaatakowane była Wislandia. Jej siły zbrojne, wspierane przez wojska sojuszników, rozpoczęły działania obronne. To właśnie doskonalenie umiejętności związanych z wojną obronną było jednym z głównych zadań, przed którymi stanęli żołnierze biorący udział w tegorocznej Anakondzie.

Ostatecznie, zgodnie ze scenariuszem manewrów, Wislandii udało się odeprzeć atak sąsiada. Podczas ostatniego dnia ćwiczeń żołnierze pododdziałów kawalerii pancernej i piechoty zmotoryzowanej tego państwa przeprowadzili kontratak i zmusili nieprzyjaciela do odwrotu.

Ostatni dzień Anakondy był także okazją do zaprezentowania umiejętności żandarmerii wojskowej i jednostek specjalnych polskiej armii. Żołnierze jednostek specjalnych rozbili kryjówkę zagrażających Wislandii terrorystów, a żołnierze żandarmerii z zagrożonego terenu ewakuowali VIP-a i z rąk porywaczy odbili przetrzymywanego zakładnika.

Anakonda 12, poza doskonaleniem metod walki, była także okazją do przetestowania nowych rozwiązań teleinformatycznych w polskim wojsku. Podczas manewrów wykorzystano między innymi system Anakonda Wide Area Networ, który zapewniał obieg informacji i transmisję danych na wszystkich poziomach dowodzenia.

Wnioski z ćwiczeń Anakonda polska armia wykorzysta przy reformowaniu swojej struktury dowódczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski