Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda w Belwederze podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi: Reprezentujecie państwo nas wszystkich i reprezentujecie polskość

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Wideo
od 16 lat
2 maja obchodzimy Dzień Flagi, a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Andrzej Duda z małżonką przed południem wzięli udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Po południu zaplanowano wręczenie odznaczeń państwowych działaczom polonijnym.

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama wzięli udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent nadał odznaczenia państwowe sześciu działaczom polonijnym oraz wręczył flagi państwowe przedstawicielom instytucji państwowych. Wręczył również akty nadania obywatelstwa polskiego sześciu osobom.

Coraz więcej działaczy i instytucji uhonorowanych przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu wieńczącym uroczystość podziękował wszystkim zaproszonym gościom za ich oddanie i zaangażowanie w krzewieniu polskiej kultury i języka poza granicami kraju.

- W wielu miejscach, nasi rodacy rozsiani po świecie, gdzie jest cieplej, modlą się czasem o to, by spadł deszcz i nawodnił pola. Naszym rolnikom też jest potrzebny, więc też cieszmy się z niego

- zażartował prezydent, rozpoczynając przemówienie. Nawiązał w ten sposób do deszczu, który zmoczył zgromadzonych tuż przed wystąpieniem Pary Prezydenckiej.

- To spotkanie ma istotne znaczenie nie tylko jako Święto Flagi, związane z naszą niepodległością i suwerennością. To także dzień Polonii i Polaków za Granicą. To dzień ponad 20 milionów naszych rodaków, którzy mieszkają i żyją poza Polską, ale którzy pamiętają o ojczyźnie i pozostają z nią w łączności

- mówił prezydent.

- Co roku spotykamy się w tym miejscu, ściskamy sobie dłonie i wręczamy flagi instytucjom. Czasy przyszły takie, że jest ich coraz więcej, bo coraz więcej jest też instytucji, których przedstawiciele wykonują służbę dla Rzeczypospolitej. Często ryzykują zdrowie i życie. Czasem robią to po to, by bronić ojczyzny, a czasem po to, by służyć drugiemu człowiekowi. Reprezentujecie państwo nas wszystkich i reprezentujecie polskość

- mówił Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu nawiązał też do niedoli Ukraińców i Białorusinów, sąsiadujących z Polską narodów dotkniętych wojną i dyktaturą.

- Mówię o trudnych czasach, bo wszyscy wiedzą, jakie one dzisiaj są dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie czy na Białorusi. Nasi rodacy na Białorusi ciemiężeni są przez białoruski reżim i nie mogą się cieszyć tymi wszystkimi wolnościami, z których korzystamy w Polsce. Nasi rodacy na Ukrainie z bronią w ręku walczą w obronie swojego domu

- mówił prezydent.

- Dziękuję wszystkim Polakom i tym, którzy o Polsce i polskości pamiętają i krzewią ją poza granicami kraju

- powiedział Andrzej Duda w podsumowaniu.

Pierwsza Dama, która przemawiała po prezydencie, podkreślała znaczenie polonijnej edukacji realizowanej w szkołach na całym świecie. Wyraziła ogromne uznanie dla nauczycieli pracujących w takich placówkach. Opowiedziała też pokrótce o swoim udziale w programie Pomoc Polakom na Wschodzie, realizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

Dlaczego 2 maja jest świętem?

We wtorek w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2023. Święto to związane jest z datą 2 maja 1945 r., kiedy polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Dzień Polonii i Polaków za granicą

2 maja obchodzimy nie tylko Dzień Flagi RP, ale także święto Polonii i Polaków za granicą.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest tego dnia od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Kto ustanowił Dzień Flagi?

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Święto ma przypominać o szacunku do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Andrzej Duda w Belwederze podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi: Reprezentujecie państwo nas wszystkich i reprezentujecie polskość - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski