Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda w Poznaniu: Cześć i chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Andrzej Duda w Poznaniu: Cześć i chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego
Andrzej Duda w Poznaniu: Cześć i chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego Grzegorz Dembiński
- Jesteśmy tu dziś w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: "Cześć i chwała Bohaterom" - rozpoczął przemowę do poznaniaków prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Powtarzał te słowa kilkakrotnie także później, za każdym razem wywołując oklaski i skandowanie tłumu.

Obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przyciągnęły na plac przed pomnikiem powstańców tłum ludzi. Oblegane były skwery przy rondzie, a metalowe bramki wyznaczające granice dla publiczności zostały przez tłum odstawione już na samym początku uroczystości.

Blask czerwonych rac odpalonych przez kibiców i hymn państwowy śpiewany gromko przez chyba wszystkich obecnych robiły wrażenie. W tłumie niknęły transparenty (m.in. Związku Oficerów Rezerwy RP a także Prawicy Rzeczypospolitej) i morze sztandarów organizacji, ale odnosiło się wrażenie, że Wielkopolanie zachowali rozsądek, słuchając poleceń policji – i ruch na skrzyżowaniu odbywał się bez zakłóceń.

- Sto lat temu w mroku grudniowej nocy wybuchło Powstanie Wielkopolskie – Wielkopolanie nie bez powodów obawiali się, że staną się ofiarą politycznych targów; wiedzieli, że Polski nie da się wygadać, ale, że trzeba ją zdobyć – rozpoczął marszałek Marek Woźniak. Marszałek przypomniał, że jednak nie sam czyn zbrojny dał regionowi wolność, ale też wcześniejsze bardzo dobre przygotowanie powstania, praca organiczna, działalność Cegielskiego, Wawrzyniaka, Szamarzewskiego.

- Zadbaliśmy, by po latach zapomnienia Polacy docenili znaczenie wiktorii wielkopolskiej. Dziś z dumą mówimy: chwała zwycięzcom! - podkreślił Marek Woźniak.

- Nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i praca Wielkopolan – wtórował Andrzej Duda, prezydent RP. Przypomniał o powstaniu wielkopolskim z 1806 roku, zapewnił, że w Polsce dobrze mówi się o pracy organicznej, rozumianej jako suma działalności ekonomicznej i obywatelskiej, a także podkreślił, że Wielkopolska stanowiła w II RP ogromnie silny element jej terytorium.

- Powstanie Wielkopolskie było i jest fundatorem niepodległości, odrodzonej Polski, dążenia do niepodległości i suwerenności także po II wojnie światowej, co spowodowało, że poznaniacy w 1956 roku upomnieli się o chleb, wolność, dumę – zapewniał prezydent, a brawa uczestników uroczystości podkreśliły jego słowa. - Niech żyje suwerenna Wielkopolska, cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!

Prezydent przyznał ordery Orła Białego dowódcom Powstania – generałom Józefowi Dowbor–Muśnickiemu (odebrał go Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości) i Stanisławowi Taczakowi (na ręce Jerzego Gogołkiewicza, wnuka pierwszego dowódcy powstańczego).

W czasie Apelu Poległych mjr Dariusz Rojewski, oficer 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego wspominał nie tylko Ratajczaka i Mertkę, pierwszych poległych, ale też mówił o Ignacym Paderewskim, dowódcach frontów wielkopolskich i zdobywcach Ławicy.

Poznańskie uroczystości co roku odbywają się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, u zbiegu ul. Wierzbięcice i Królowej Jadwigi. Ten siedemnastometrowy monument, upamiętnia nie tylko śmierć Franciszka Ratajczaka, ale także strajk dzieci wrzesińskich i protest Michała Drzymały. Przed nim stoją dwie charakterystyczne sylwetki - żołnierza i oficera wojsk wielkopolskich. Pomnik odsłonięto 19 września 1965 roku.

W czwartek przed rzeźbami, pięknie oświetlonymi przez race, ustawiono rekonstruktorów historycznych i ułanów. A wielu poznaniaków miało biało-czerwone kokardy na kurtkach.

Powstańcza iluminacja przygotowywana przez kibiców Lecha Poznań po raz kolejny rozświetliła Poznań w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tym razem wzdłuż Warty oraz w centrum Poznania odpalono kilka tysięcy rac. Tak dużej iluminacji nie było jeszcze nigdy w historii. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Biało-czerwone race rozświetliły Poznań - tak kibice uczcili...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski