Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda w Rawiczu: Komuniści nie chcieli Polski równych szans

BLD
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Rawicz, gdzie oddał hołd Żołnierzom Wyklętym i ofiarom terroru stalinowskiego.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Rawicz, gdzie oddał hołd Żołnierzom Wyklętym i ofiarom terroru stalinowskiego. Waldemar Wylegalski
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Rawicz, gdzie oddał hołd Żołnierzom Wyklętym i ofiarom terroru stalinowskiego.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Wielkopolsce rozpoczęły się już w poniedziałek. W Zespole Szkół w Mosinie odbyła się "lekcja z historią". Gościem honorowym spotkania był major Włodzimierz Bystrzycki, pseudonim „Dzielny”, który dowodził 4 kompanią w oddziale legendarnego Józefa Kurasia, pseudonim "Ogień". Jest jednym z trzech ostatnich żyjących żołnierzy "Ognia", jedynym mieszkającym w Wielkopolsce.

We wtorek obchody święta przeniosły się do Rawicza, gdzie hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego, ofiarom stalinowskiego terroru oraz zamęczonym i zmarłym w latach 1945-56 w rawickim więzieniu oddał prezydent Andrzej Duda.

– Musimy budować naszą ojczyznę, musimy czynić wszystko, by, tak jak chcieli nasi pradziadkowie, dziadkowie i ojcowie, była silna, niepodległa, suwerenna i sprawiedliwa dla wszystkich obywateli. By była Polską równych szans, czyli zupełnie inna, niż chcieli komuniści – mówił prezydent.

Andrzej Duda wspominał też w swoim przemówieniu Kazimierza Pużaka, jednego z przywódców Polski Podziemnej, a następnie osądzonego w procesie szesnastu i osadzonego w Rawiczu (tablica mu poświęcona znajduje się na murze zakładu karnego).

– Wyjątkowo niewygodny dla komunistów i dlatego został zabity. Wiecie dlaczego? Bo był bardzo niewygodny, często o dużo bardziej niewygodny niż Żołnierze Wyklęci, którzy walczyli z bronią w ręku – tłumaczył.

Prezydentowi podczas zwiedzania cel, w którym przetrzymywano Żołnierzy Wyklętych towarzyszył Zenon Wechmann, prezes wielkopolskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939–1956, który był więziony w rawickim zakładzie w latach 1953-1956.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości prezydent spotkał się na rynku z mieszkańcami Rawicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski