Andrzej Duda: Wybaczmy! Jest to potrzebne nam i Polsce...

  Andrzej Duda: Wybaczmy! Jest to potrzebne nam i Polsce [ZDJĘCIA] [VIDEO]

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  1/14
  przejdź do galerii

  ©Michał Dyjuk

  Apeluję o wybaczenie, bo ono dzisiaj jest i nam, i Polsce, której przyszłość musimy budować wspólnie, ogromnie potrzebne- mówił prezydent Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim.

  TVN24/x-news


  Jak 6 lat temu, przed pałacem ustawiono portret prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich, krzyż i narodowe flagi. To tu o godzinie 8.41 odbył się apel pamięci, na którym odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar, jakie zginęły. Wziął w nim udział prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło. Tutaj też, jak co roku, rozłożono żółte tulipany na cześć Marii Kaczyńskiej.

  6. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ: MARSZ PAMIĘCI NA ZAKOŃCZENIE UROCZYSTOŚCI W WARSZAWIE [ZDJĘCIA]


  O godzinie 13 prezes PiS, Jarosław Kaczyński na dziedzińcu ratusza miasta Warszawy odsłonił tablicę ku czci swojego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wypisano na niej wszystkie najważniejsze funkcje, jakie pełnił Lech Kaczyński, z dopiskiem: „Poległ w służbie ojczyzny 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem”.- To jest pierwszy dzień, w którym tu, w Warszawie, w stolicy Polski, w mieście, z którym mój brat był od urodzenia związany, dokonywane są poważne już akty uczczenia jego pamięci. Stają postumenty przed Pałacem Prezydenckim i mamy tutaj tablicę, która przypomina, że Lech Kaczyński był także prezydentem Warszawy - mówił prezes PiS. Wspominał, jak ważna była ta prezydentura dla jego brata. - Był tym prezydentem, można powiedzieć, całym przekonaniem i z całym zaangażowaniem. Chciał nim być. Uważał przez dłuższy czas, że to może być piękne uwieńczenie jego politycznej drogi, jego zaangażowania najpierw w opozycję demokratyczną, później w Solidarność, a potem już udział w legalnym życiu politycznym. Stało się inaczej - został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, ale serce zostawił w Warszawie - mówił Jarosław Kaczyński.

  O poległych w służbie ojczyzny mówił też prezydent Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim o godzinie 17, tuż przed odsłonięciem kolejnej tablicy poświęconej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Wspominamy dziś tamten tragiczny dzień, ale przede wszystkim wspominamy dzisiaj polskich patriotów, którzy służąc ojczyźnie oddali swoje życie. Bo tak Polska powinna tamto wydarzenie wspominać. Oni wszyscy służyli Polsce i w tej służbie oddali życie - mówił prezydent, po czym zgromadzony tłum zaczął skandować: „Cześć i chwała bohaterom”.

  ARCYBISKUP JĘDRASZEWSKI W ŁÓDZKIEJ ARCHIKATEDRZE: "KŁAMSTWO SMOLEŃSKIE WCIĄŻ TRWA"


  Wcześniej prezydent Duda, bez małżonki, wraz z Martą Kaczyńską byli na Wawelu, gdzie pochowani są Lech i Maria Kaczyńscy, następnie złożył wieńce na Powązkach, nie tylko przed pomnikiem upamiętniającym ofiary smoleńskiej tragedii, ale i przed ich grobami. Ale to na wystąpienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim czekały tłumy. I do tego miejsca odniósł się w pierwszych słowach swojego wystąpienia prezydent Duda, mówiąc: - Tamten dzień to był również dzień, który również uświęcił to miejsce, miejsce gdzie dzisiaj mam zaszczyt stać razem z państwem. To wy je uświęciliście. Dlatego, że nikt was tutaj nie wzywał, Nie apelował, byście tutaj przyszli. A jednak przyszliście. Przyszliście z potrzeby serca, nie ze wskazania, czy wezwania autorytetów. Przyszliście tutaj setkami tysięcy. Przez te dni, by wyrazić żal, czasem trwogę, by wylać łzy, by być razem, by dać także znak solidarności z tymi wszystkimi, którzy zostali najbardziej dotknięci - z rodzinami tych, którzy zginęli. Że nie są sami, że Polska jest z nimi, prawie 200 tysięcy ludzi wtedy przeszło przez pałac prezydencki, by oddać hołd parze prezydenckiej Lechowi i Marii, prezydentowi rzeczypospolitej i jego żonie. To wielki dorobek serc Polaków, naszych serc, że umieliśmy wtedy stanąć razem, stanąć ponad wszelkimi podziałami, być tutaj niezależnie od poglądów, niezależnie od wiary, niezależnie od wszelkich przekonań ideologicznych. Wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni - wspominał Andrzej Duda, dodając, że to wtedy, 10 kwietnia 2010 roku miejsce przed Pałacem Prezydenckim ludzie uczynili miejscem pamięci. - Niech ono takim na zawsze zostanie. Wierzę, że tak będzie - powiedział. Tłum bił brawo.

  "ZABILI ELITĘ NARODU. PAMIĘTAMY!" OSTRE SŁOWA PODCZAS MARSZU PAMIĘCI W KRAKOWIE [ZDJĘCIA, WIDEO]


  Na Krakowskim Przedmieściu prezydent Duda zaapelował o wybaczenie. - Bo jeśli z tragedii smoleńskiej, z tego dramatu możemy wyprowadzić coś dobrego, a powinniśmy, to powinna to być jedność, solidarność, życzliwość wzajemna i szacunek, takie, jakie wtedy były na Krakowskim Przedmieściu. Wiecie wszyscy i mówię to z pochyloną głową, że było potem także tutaj wiele dramatycznych zdarzeń/. Zdarzeń często gorszących, do jakich nigdy nie powinno dojść w Rzeczypospolitej. To te wydarzenia wlały w wiele serc dodatkową gorycz, dodatkowe rozżalenie, czasem i wiele gniewu. Dlatego zwracam się dziś do wszystkich z apelem: Wybaczmy! Wybaczmy to wszystko sobie wzajemnie. Te wszystkie niepotrzebne, przede wszystkim niesprawiedliwe słowa. Wszystkie te gorszące zachowania. Wszystkie także i momenty poniżenia. Apeluję o wybaczenie, bo ono dzisiaj jest i nam, i Polsce, której przyszłość musimy budować wspólnie, ogromnie potrzebne. Ono jest niezbędne - mówił prezydent.

  Odniósł się też do tego, co działo się w Polsce przed i po katastrofie smoleńskiej, wymieniając złe rządzenie i błędy. Przypomniał też zdanie z przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jakie miał, a jakiego nie wygłosił w Katyniu 10 kwietnia. - Przyszłość trzeba budować na prawdzie. Dlatego tak ważna jest prawda o Katyniu. Ona niesie w sobie sprawiedliwość, ukojenie serca, to, co ważne - możliwość budowania dobrej przyszłości poprzez zabliźnienie się rany katyńskiej. Dziś pragniemy wszyscy, aby zabliźniła się rana smoleńska - mówił prezydent Duda, a na koniec jeszcze raz zaapelował o jedność: - Spłaćmy ten dług, zjednoczmy się, bądźmy razem w sprawach najważniejszych. Polska dzisiaj tej jedności i spokoju ogromnie potrzebuje. Bądźmy razem!

  Podziękowanie, za upamiętnienie ojca złożyła prezydentowi Marta Kaczyńska, mówiąc: - Po 6 latach ojciec doczekał się kolejnego miejsca o swojej pamięci. To symbol przełamania wymuszonej niepamięci, z którą mieliśmy do czynienia przez ostatnie lata.

  6. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. ULICAMI WARSZAWY PRZESZEDŁ MARSZ Z PORTRETAMI [ZDJĘCIA] [VIDEO]


  Klamrą zamykającą uroczystości obchodów 6 rocznicy tragedii smoleńskiej był wieczorny apel pamięci i wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego przed pałacem Prezydenckim.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyktatury nie potrzeba w Polsce.

  Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Kadencja Rządu PIS to bardzo ciężki okres dla Polski.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komisja Wenecka,Konstytucja Polska i PIS.

  K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Niech Prezydent powtôrzy jak skomentował Komisje Wenecką.Z taką polityką Polska maszeruje do nikąt.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego nie uznają Konstytucjii ????

  Dlaczego nie ogłaszają wyroku Konstytucjii???? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Od kiedy PIS rządzi razem z klarem mamy tylko bałagan i chaos w kraju.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków.

  Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co, podaje sie do dymisji ten nieudacznik?

  Przedsiebiorca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Jeszcze troche i eroci rozwoj, wisra w nauke a nie blubry o chodzym po wodzie i zawsze dziewicy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolę

  wpier.dalać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  suchy chleb niż przyjąć Twoje wybaczenie tyle krzywdy ile Ty zrobiłeś w tak krótkim czasie to nikt nie zrobił aż przykro to stwierdzić pierwszy sorcie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niektóre "komentarze" dyżurnych chamów z PO-PSL-KOD-Petru

  nie pozostawiają złudzeń, że słowa Prezydenta trafiły w próżnię. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 14

  Rozkręcony przez mafię Tuska przemysł nienawiści tak skutecznie przeorał niektórym mózgi,
  iż o zadnym wybaczaniu i porozumieniu nie może być mowy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydent Duda nie jest Prezydentem wszystkich Polaków

  KOD należy wspierać. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Za to twój komentarz jest tak smutny jak msza prezydenta.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  my nie chcemy

  he (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  żebyście nam wybaczali

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zatwardziały pisowski betonie

  prezydent cię prosi, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  zmięknij trochę, wiosna idzie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co ty kukło chcesz mi wybaczać

  andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  prowadzicie Polskę do wojny domowej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Andrzejowi i Jarkowi

  mjz122 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  dziękujemy za niezłomne prowadzenie narodu do wojny domowej ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  andżej i jaro

  betaalfa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  andżej, ulepa z jarosławowego kału wybacza?
  a jaro juz nie wybacza.
  grają PiSdeczki w złego i dobrego. sprytne

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo