Andrzej Piaseczny w Szamocinie

artykuł sponsorowany
Udostępnij:
Koncerty Andrzeja Piasecznego na obszarach Natura 2000 to tylko jedna z atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy kampanii „Poznaj swoją Naturę”. Cykl spotkań i imprez lokalnych, które mają na celu edukację na temat chronionych obszarów, zaplanowano w okresie od maja do września 2014. Pierwszy koncert w ramach kampanii, odbędzie się 30 maja w Szamocinie.

Głównym celem kampanii „Poznaj swoją Naturę”, której inicjatorem jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, jest podniesienie świadomości społeczeństwa polskiego związanej z ochroną środowiska na obszarach Natura 2000. Piękno przyrody tych obszarów jest dobrem wspólnym, z którego wszyscy korzystamy i wszyscy powinniśmy o nie dbać. Marzymy o czystych lasach, górach, łąkach, jeziorach, a nie zawsze pamiętamy, że żyje tam wiele unikatowych gatunków zwierząt. Nie tylko żubr, ryś czy niedźwiedź, ale także rzadki orzeł przedni czy puszczyk uralski.

„Dziś każdy poszukuje wyciszenia, odpoczynku, chwili skupienia - takie możliwości dają nam obszary Natura 2000. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są to tereny w naszym sąsiedztwie, rodzinne okolice czy przystanie urlopowe, z których korzystamy od lat: Bieszczady czy Puszcza Białowieska. Wiele z nich, to jednak miejsca nam zupełnie nieznane, jak np. Murawy w Haćkach” – mówi Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Projekt ma również pokazać korzyści płynące z włączenia terenów do Europejskiej Sieci Ekologicznej. Dlatego organizatorzy zaplanowali działania informacyjne skierowane także bezpośrednio do mieszkańców chronionych obszarów. W okresie od maja do września, w wybranych miejscowościach, należących do obszarów Natura 2000, odbędzie się 15 spotkań informacyjnych oraz 5 imprez lokalnych.

Jednym z obszarów, który przebiega przez województwo wielkopolskie, ale także kujawsko-pomorskie, jest Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego. Właśnie tutaj wystąpi z koncertem Andrzej Piaseczny, który został Ambasadorem kampanii „Poznaj swoją Naturę”.

„Ta kampania to mój wkład w zachowanie tego, co mamy najcenniejsze, naszego dziedzictwa przyrodniczego. Dla nas i dla przyszłych pokoleń. Ludzie mówią, że natura jest królestwem ciszy. Dla mnie to ogrom dźwięków. Najpiękniejsza muzyka świata” – mówi Andrzej Piaseczny. Jego piosenka „Na Lata” promuje kampanię.

Celem wydarzeń będzie promowanie sieci Natura 2000 jako dodatkowych możliwości dla gminy i jej mieszkańców.
„Gminy już dzisiaj doceniają potencjał sieci, który stał się dla nich motorem rozwoju. Powstają programy poprawiające stan infrastruktury takie jak: kanalizacja, drogi, ścieżki rowerowe, dzięki czemu wzrasta zainteresowanie danym regionem wśród turystów i inwestorów. Nowe inwestycje zaś oznaczają nowe miejsca pracy dla społeczności lokalnej. Z faktu gospodarowania na chronionych obszarach korzystają także rolnicy” – wyjaśnia Kiełsznia.

Szansą na zapoznanie się z pięknem przyrody chronionych obszarów będą także konkursy i wystawy fotograficzne. Podczas imprez mieszkańcy będą mieli okazję wystawiać swoje produkty, rękodzieła, artykuły spożywcze, przetwory do sprzedaży i degustacji.

Podczas każdej imprezy przy specjalnych stoiskach udzielane będą informacje o obszarach Natura 2000 oraz o samym projekcie. Zostaną one wyposażone w elementy multimedialne – ekrany plazmowe, na których wyświetlane będą zdjęcia i filmy. Na najmłodszych będą czekały atrakcje w formie zabawy i warsztatów. Uczestnicy wydarzeń otrzymają specjalne gadżety kampanii.

Szczegóły dotyczące kampanii oraz wydarzeń lokalnych dostępne są na stronie:
www.poznajnature.pl oraz portalu Facebook: www.facebook.com/poznajnature

Szamocińskie Dni Muzyki - Szamocin 30 maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie