Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejki są w... adwencie

Jacek Sobczyński
Mimo rozpoczętego już adwentu zabawy andrzejkowe są przez Kościół dozwolone.
Mimo rozpoczętego już adwentu zabawy andrzejkowe są przez Kościół dozwolone. Fot. Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Dzisiejsze imieniny Andrzejów to tradycyjna okazja do zabawy przy wróżbach, laniu wosku i podobnych zabawach. Tyle że tegoroczne andrzejki są dość nietypowe. Mało kto bowiem wie, że w tym roku święto przypada już na czas adwentu, którego pierwszą niedzielę mamy już za sobą. Dla chrześcijan to czas wyciszenia i refleksji przed świętami Bożego Narodzenia. Czy zatem celebrowanie andrzejek nie koliduje z adwentowymi zasadami?

Czytaj także:
Andrzejki w Poznaniu: Gdzie się bawić

- Nie do końca. Adwent nie jest okresem, w którym zdecydowanie nie wolno brać udziału w jakichkolwiek zabawach. Tę wstrzemięźliwość stosujemy podczas Wielkiego Postu. Oczywiście, katolik może bawić się podczas adwentu, ale dobrze byłoby, gdyby trzymał w duszy wewnętrzne postanowienie o powstrzymywaniu się od naprawdę hucznych imprez. A już najlepiej, jeśli przy okazji będzie pamiętał o tym, czemu tak naprawdę adwent służy - uważa poznański franciszkanin, o. Leonard Bielecki.

Andrzejki według Kościoła nie należą do czasu zakazanego, więc właściciele klubów nie mają żadnych oporów przed organizowaniem podczas tego dnia wyjątkowych imprez, nierzadko połączonych z kolektywnym wróżeniem czy laniem wosku. Z drugiej strony nie każdy klubowicz chce bawić się akurat podczas adwentu, w którym andrzejki wypadają raz na jakiś czas. Podobne, choć na dużo większą skalę kontrowersje wywołuje klubowe celebrowanie w Polsce święta Halloween. Mimo raczej krytycznej postawy Kościoła wiele klubów decyduje się organizować huczne imprezy właśnie w Halloween, tuż przed Świętem Zmarłych.

Tegoroczny adwent rozpoczął się w niedzielę - czwartą z kolei, poprzedzającą święto Bożego Narodzenia. To okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa, ale i czas, poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia Jezusa na świat - wcielenia. Składają się na niego cztery niedziele adwentowe, podczas których kapłan zakłada do mszy ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty. Tradycją adwentu są roraty, czyli msze ku czci Maryi Panny, odbywające się na pamiątkę nowiny od archanioła Gabriela, który zwiastował jej, że zostanie matką Syna Bożego.

Adwent nie jest czasem pokuty, ustanowionym w takim wymiarze jak Wielki Post, ale duchowni od zawsze zachęcają, by potraktować go jako moment głębszej refleksji nad własnym życiem duchowym. Kościół katolicki organizuje podczas adwentu rekolekcje, namawia też wiernych, by ci przystępowali do sakramentu pokuty i pojednania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski