Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejki: Zamiast wróżyć, często idziemy na dyskotekę

AJ
Andrzejki: Zamiast wróżyć, często idziemy na dyskotekę
Andrzejki: Zamiast wróżyć, często idziemy na dyskotekę archiwum
Jakie są najpopularniejsze andrzejkowe zwyczaje i skąd się wywodzą? Na te pytania odpowie nam kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.

Za nami wieczór czarów i wróżb. Nie oznacza to jednak, że tegoroczne andrzejki odeszły w zapomnienie. Wielu poznaniaków świętować będzie przez cały weekend.

- Coraz częściej zastępujemy wróżby zabawą w klubie lub spotkaniami ze znajomymi - stwierdza Witold Przewoźny, kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. - Nie oznacza to jednak, że nie wróżymy w ogóle. Do dzisiaj przetrwały najpopularniejsze zwyczaje.

Młodzi nadal leją wosk przez ucho od klucza i odczytują przyszłość z kształtu na wodzie.

- Wróżyć można właściwie ze wszystkiego - tłumaczy W. Przewoźny. - Kiedyś wierzono, że przyszłość zależała od tego, w którą stronę pójdzie kura. Przewidywano ją też ze sztachet w płocie. Wróżby to dialog z duchami, które w ten sposób przekazywały śmiertelnikom znaki.

Wpływ na andrzejkowe zwyczaje miała pora roku. Gdy za oknem było ciemno i ponuro, młodzi chcieli poprawić sobie humor i znaleźć okazję do zabawy, a nawet... poczuć strach.

Co robić w weekend? Nasze propozycje:

  • Wróżby z kakaowca, zaczarowane rośliny, brokatowe malowanie twarzy i balonowe zoo - to wszystko czeka na dzieci w Palmiarni Poznańskiej. Atrakcje są przewidziane na sobotę i niedzielę. Koszt: cena biletu wstępu do palmiarni. Zapisy pod numerem telefonu: 693 627 796 lub adresem e-mail: [email protected]. Początek zabawy o godz. 10.
  • Osoby, które w sobotę o godz. 16 przyjdą do Cafe Misja (ul. Gołębia) wyruszą tropem historycznych postaci, związanych z poznańskim Starym Miastem i Ostrowem Tumskim. Ich zadaniem będzie odszukanie miejsc wskazanych na planie i rozwiązanie zagadki. Udział w andrzejkowej grze terenowej jest bezpłatny.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski