Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ania Dąbrowska i Taco Hemingway w Sali Ziemi

Marek Zaradniak
Ania Dąbrowska wystąpi w niedzielę w Sali Ziemi
Ania Dąbrowska wystąpi w niedzielę w Sali Ziemi Adam Guz
W niedzielę w Sali Ziemi w Poznaniu wystąpią Ania Dąbrowska i Taco Hemingway.

Ania Dąbrowska i Taco Hemingway to dwoje polskich wykonawców, na których koncerty bilety sprzedają się jak ciepłe bułki. Tak jest i w przypadku ich poznańskich występów

Obojga arystów, których usłyszymy w niedzielę w Sali Ziemi przedstawiać nie trzeba.
Ania Dąbrowska to jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek i kompozytorek młodego pokolenia. Do tej pory nagrała pięć albumów, z których każdy zdobył status „Platynowej płyty”. W sumie jej płyty rozeszły się w nakładzie ponad 300 tys. egzemplarzy, a w podsumowaniu dziesięciolecia przygotowanym przez Związek Producentów Audio-Video, dotyczącym najchętniej kupowanych płyt minionej dekady Ania Dąbrowska zajęła trzecie miejsce. W swym dorobku ma dziewięć Fryderyków, a także wiele innych nagród. Przełomowe znaczenie w jej twórczości miał jej ostatni album „Dla naiwnych marzycieli”. Fani czekali na niego 4 lata, a płyta zapowiadana była jako podsumowanie pewnego okresu i rozpoczęcie nowej epoki w działalności artystki.
Zapytana dlaczego tak długo kazała czekać na ten album Ania Dąbrowska powiedziała mi, że w międzyczasie poświęciła się macierzyństwu. Na świat przyszło dwoje jej dzieci. Dodała, że album adresuje do naiwnych marzycieli, gdyż sama się do nich zalicza.

- Są jeszcze ludzie, którzy wierzą w prawdziwą miłość, mają jakieś ideały. Wierzą w rzeczy, które oglądamy w kinie, albo o których słuchamy w piosenkach i mam nadzieję, że takie rzeczy również zdarzają się w życiu codzienym i jest szansa, że to życie prozaiczne i bezbarwne na codzień niesie ze sobą jakieś tajemnice, rzeczy, które mogą się wydarzyć, a które powodują, że chce się żyć - mówiła w wywiadzie dla „Głosu” Ania Dąbrowska.

Album, w którego tworzeniu swój udział mają poznanianki Dagmara i Martyna Melosik zadebiutował na pierwszym miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży w dniu premiery, czyli 4 marca 2016 roku i od tego momentu stale utrzymuje się w czołówce najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Do tej pory sprzedał się w nakładzie 60 tys. egzemplarzy zyskując status podwójnie „Platynowej płyty”. Do najbardziej lubianych utworów z tego krążka należą „W głowie”, „Nieprawda” i „Poskładaj mnie”. 16 listopada ubiegłego roku płyta „Dla naiwnych marzycieli” ukazała się w wersji winylowej.

Dodajmy, że w sieci pojawił się wyczekiwany teledysk Ani do piosenki „Porady na zdrady(Dreszcze)” promującej nową komedię Ryszarda Zator-skiego, twórcy takich kinowych hitow jak „Nigdy w życiu”, „Tylko mnie kochaj”, „Dlaczego nie” i „Dzień dobry kocham cię”.

- Ta piosenka przeleżała w szufladzie 10 lat i nawet był plan, aby trafiła na płytę „Dla naiwnych marzyceli”. Nie udało nam się jednak znaleźć dobrego sposobu na jej aranżację. Kluczem okazał się film i propozycja napisania do niego utworu. Od razu pomyślałam o tej piosence, bo zawsze wierzyłam, że ma w sobie duży potencjał - mówi Ania Dąbrowska.

Dodajmy, że o uznaniu dla twórczości Ani Dąbrowskiej świadczy fakt, że muzykę na swoje płyty zamawiają u niej także inni wykonawcy z rodzimej czołówki. Przykładem Andrzej Piaseczny i jego ostatni album „O mnie, o tobie, o nas”.

Taco Hemingway, czyli Filip Szcześniak, to polski raper i autor tekstów znany także ze współpracy z takimi wykonawcami jak Dawid Podsiadło. Urodził się w Kairze. Gdy miał dwa lata z rodzicami przeprowadził się do Chin, a w 1996 roku do Warszawy. Od najmłodszych lat uczył się mówić w dwóch językach równocześnie.
W ubiegłym roku został laureatem Fryderyka w kategorii „Album hip-hop” za krążek „Umowa o dzieło”. 2 listopada ubiegłego roku swoją premierę miał pierwszy studyjny album tego artysty „Marmur”. Płyta zadebiutowała na trzecim miejscu listy OLIS i szybko uzyskała status „Złotej płyty”.

Filip jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniersytecie Warszawskim. Pięć lat temu rozpoczął studiowanie antropologii w Londynie. Wtedy właśnie napisał teksty do swojego mixtape’a „Who Killed JFK?” i zaczął publikować swoje pierwsze piosenki na kanale fvkilledjfk na YouTube. Publikując swoje pierwsze piosenki używał pseudonimu Fooodvillain. W tekstach nawiązywał do twórczości m.in. raperów Childish Gambino i Jay-Z . Rapował po angielsku na nielegalnie pobranych beatach MF Dooma. Niestety, jego projekt nie spotkał się ze zbyt wielkim rozgłosem.

26 grudnia 2013 udostępnił swój anglojęzyczny minialbum „Young Hems”. Rok później ukazał się kolejny - „Trójkąt warszawski”, a 27 czerwca 2015 na muzyczny rynek trafił jego trzeci minialbum, wspomniana już płyta „Umowa o dzieło”. Nagrania te spotkały się z zainteresowaniem właściciela wytwórni Asfalt Records Marcina Tytusa Grabskiego, który podpisał z nim kontrakt. W sierpniu 2015 na rynek trafiły reedycje albumów „Trójkąt warszawski” i „Umowa o dzieło”, które dotarły do trzeciego i drugiego miejsca listy OLIS. Pochodząca z albumu „Umowa o dzieło” piosenka „Następna stacja” zajęła pierwsze miejsce na Liście Przebojów Programu III. W tym samym roku raper po raz pierwszy wystąpił na Open’er Festival. W roku 2016 bez zapowiedzi ukazał się czwarty minialbum Taco Hemingway’a „Wosk”. Również w ubiegłym roku Taco Hemingway uzyskał nominację do „Paszportu Polityki” w kategorii „Muzyka popularna”.

W tym roku Taco Hemin-gway po raz drugi wystąpił na Open’er Festival, gdzie podczas wykonywania ostatniego utworu „Następna stacja” deszcz zniszczył sprzęt i artysta dokończył koncert bez muzyki. W lipcu tego roku ukazał się w wersji cyfrowej minial-bum Taco Hemnigway’a „Szprycer”, który w wersji CD ukazał się 25 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski