Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Atkins: Botanik i pionierka fotografii urodziła się 216 lat temu. Zobacz jej dzieła [ZDJĘCIA]

BAZA
Anna Atkins: Pionierka fotografii urodziła się 2016 lat temu. Zobacz jej dzieła [ZDJĘCIA]
Anna Atkins: Pionierka fotografii urodziła się 2016 lat temu. Zobacz jej dzieła [ZDJĘCIA] Wikipedia
Anna Atkins w historii zapisała się jako wybitny naukowiec. Była botanikiem i pionierem w dziedzinie wykorzystywania zdjęć do ilustrowania książek. Dlatego też 16 marca 2015 roku, w 216. rocznicę swoich urodzin została uhonorowana przez Google specjalnym logo - tak zwanym Google Doodle.

Anna Atkins, a właściwie Anna Children, urodziła się 16 marca 1799 roku. Jako córka wybitnego uczonego Johna George'a Childrena otrzymała bardzo gruntowne wykształcenie, mimo że na początku XIX w. edukacja kobiet nie była szczególnie popularna. Anna szybko pokazała, że ma nie tylko zacięcie do nauki, ale także talent plastyczny. Mając 24 lata tworzyła ryciny, które ilustrowały dzieła jej ojca.

Zobacz też: Momofuku Ando: Wynalazca zupek chińskich. Poznaj historię jego odkrycia [GOOGLE DOODLE, GALERIA]

W wieku 26 lat Anna wyszła za mąż i zmieniła nazwisko na Atkins. Po ślubie skupiła się na botanice oraz raczkującej fotografii. Miała szczęście, gdyż przyjaciółmi jej rodziny byli dwaj pionierzy robienia zdjęć: William Fox Talbot i John Herschel. Pierwszy wynalazł kolotypię, która pozwalała wykonać wiele odbitek z jednego negatywu. Drugi wsławił się jako twórca cyjanotypii, dającej charakterystyczne niebieskie obrazy. Anne Atkins pobierała nauki bezpośrednio u obu uczonych.

Zdobytą wiedzę wykorzystała, gdy w 1843 roku 44-letnia Anna Atkins wydała „Zdjęcia brytyjskich alg: obrazy w cyjanotypii” (Photographs of British Algae: Cyanotype Impressions). Dzieło to dziś uchodzi za pierwszą w dziejach książkę ilustrowaną zdjęciami. W ciągu 10 lat ukazały się dwa kolejne tomy. Oczywiście algi nie były jedynym zainteresowaniem Brytyjki. Wydała jeszcze wiele pozycji poświęconych główne florze i ilustrowanych za pomocą cyjanotypii. Blisko współpracowała z inną angielską uczoną - Anne Dixon.

Zobacz też: Alessandro Volta: genialny fizyk i bohater Google Doodle. To jemu zawdzięczamy wolty

Anna Atkins zmarła mając 72 lata. Dziś jej „Zdjęcia brytyjskich alg” traktowane są przez bibliofilów jak białe kruki. Nic dziwnego, gdyż do naszych czasów dotrwało zaledwie 17 egzemplarzy tego dzieła. Kiedy więc któryś z nich trafia na aukcję, to kolekcjonerzy nie szczędzą środków, by je zdobyć. W 2004 roku książkę Atkins zlicytowano za blisko 230 tys. funtów.

Jej wkład w naukę doceniła firma Google, która 16 marca 2015 roku na cześć Anny Atkins zmieniła swoje logo:

Anna Atkins: Botanik i pionierka fotografii urodziła się 216 lat temu. Zobacz jej dzieła [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski