Anna Freud: Nieodrodna córka ojca psychoanalizy

  Anna Freud: Nieodrodna córka ojca psychoanalizy

  BAZA

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Anna Freud była najmłodszym dzieckiem Zygmunta Freuda. Chociaż nie jest tak znana, jak jego najsławniejsze dziecko, czyli psychoanaliza, to również zyskała miejsce w encyklopediach… oraz na Google Doodle, które uczciło jej 119. rocznicę urodzin.
  Anna Freud: Nieodrodna córka ojca psychoanalizy

  Anna Freud: Nieodrodna córka ojca psychoanalizy ©Wikipedia

  Anna Freud na świat przyszła w Wiedniu 3 grudnia 1895 roku. Jako dziewczynka miała problemy z rodzeństwem, rywalizowała ze starszą siostrą Sophie i nie była specjalnie zżyta z matką. Za to specjalna więź łączyła ją z ojcem, czego dowodem są choćby pamiętniki Zygmunta Freuda. Ojciec psychoanalizy poświęcił w nich najmłodszej córce więcej miejsca niż reszcie rodziny. Mała Anna chłonęło zaś jego wiedzę i bacznie przysłuchiwała się rozmowom prowadzonym z gośćmi odwiedzającymi ich dom. W ten sposób uczyła się języków obcych, a już jako 15-latka zaczęła studiować prace ojca.

  Zawodową karierę Anna Freud zaczęła od nauczania, ale ze szkołą pożegnała się z powodu gruźlicy.
  Cały swój zapał przeniosła więc na psychoanalizę. Najpierw testował ją na niej Zygmunt, a w 1923 roku dziewczyna zaczęła własną praktykę, poddając terapii dzieci. Relatywnie szybko została autorytetem w tej dziedzinie. Prace Anny skupiały się nad badaniem ego i możliwości jego społecznego dopasowania. Doczekała się też stanowiska dyrektora Wiedeńskiego Instytutu Psychoanalizy.  Wraz z narastającą falą antysemityzmu i anschlussem Austrii, Anna Freud wraz z rodziną przeniosła się do Londynu. W czasie wojny zajmowała się pomocą najmłodszym ofiarom światowego konfliktu i badaniem ich. Po 1945 roku zajmowała się także maluchami, które przeszły przez obozy koncentracyjne. Dzięki temu wniosła nieoceniony wkład w badanie systemów obronnych osobowości. W kolejnych latach zaangażowała się także w prace nad ochroną prawną dzieci. Została także honorowym członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki (American Academy of Arts and Sciences).

  Anna Freud zmarła w 9 października 1986 roku. W uznaniu jej zasług ośrodek, w którym pomagała dzieciom, zmienił nazwę na Centrum Anny Freud. Z kolei jej londyński dom, zgodnie z wolą Anny, zmieniono w muzeum Zygmunta Freuda.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo