18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Ogarzyńska z Poznania wystartuje na paraolimpiadzie w Soczi. W piątek o godz. 17 zapłonie znicz

Marek Lubawiński
Anna Ogarzyńska
Anna Ogarzyńska Archiwum "Start"
W piątek o godzinie 17 w Soczi zapłonie znicz 11. zimowych igrzysk paraolimpijskich. Wystartuje w nich ośmioro polskich sportowców. Zaprezentują się w narciarstwie alpejskim, biegowym, biathlonie i snowboardzie. Wszyscy są dobrej myśli, ale podkreślają, że konkurencja będzie niezwykle silna. W polskiej reprezentacji jest także Anna Ogarzyńska ze Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” w Poznaniu.

Biało-czerwone barwy w największym kurorcie Rosji reprezentować będzie także Anna Ogarzyńska ze Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” w Poznaniu. Poznanian-ka wystartuje narciarstwie alpejskim w parze z Maciejem Krężelem ze „Startu” Katowice.

– Maciej Krężel jest zawodnikiem niedowidzącym i dlatego zgodnie z regulaminem jeździ z przewodnikiem, a jest nim właśnie Ania Ogarzyńska reprezentująca nasze stowarzyszenie – mówi Romuald Schmidt, prezes poznańskiego „Startu”. – Ania to znana w sporcie pełnosprawnych alpejka. Zawodnik i przewodnik tworzą zespół , obydwoje walczą o dwa medale z takiego samego kruszcu. Tylko w narciarstwie alpejskim zawodnik pełnosprawny ma taki sam status sportowy jak niepełnosprawny. Zatem Ania to pełnoprawna paraolimpijka.

Zdaniem Schmidta poznańsko-katowicka para ma ogromne szanse na medal.

W igrzyskach weźmie udział blisko 700 niepełnosprawnych sportowców z 45 krajów. Narastający konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą kładzie cień na igrzyskach, jednak zarówno zawodnicy jak i towarzyszący im przedstawiciele narodowych komitetów paraolimpijskich nie planują wycofania się z rywalizacji.

Relacje telewizyjne z igrzysk paraolimpijskich w Soczi trafią do ponad stu krajów na sześciu kontynentach. Z najnowszych wyliczeń wynika, że pobity zostanie kanadyjski rekord. W czasie igrzysk Vancouver 2010 przekaz dotarł do 1,6 miliarda widzów.

W gronie 55 nadawców jest też Telewizja Polska. Dzisiaj o godz.17 na stronie tvp.sport. pl ceremonia otwarcia igrzysk, które potrwają do 16 marca.

Zimowe igrzyska paraolimpijskie po raz pierwszy zorganizowano w 1976 roku w szwedzkim Ornskoldsvik. Kolejne odbyły się: w 1980 w Geilo (Norwegia – Polacy nie startowali), w 1984 i 1988 w Innsbrucku (Austria), 1992 w Albertville (Francja), 1994 w Lillehammer (Norwegia), 1998 w Nagano (Japonia), 2002 w Salt Lake City (USA), 2006 w Turynie (Włochy) oraz w 2010 w Vancouver (Kanada).

Polacy na dotychczasowych paraolimpiadach wywalczyli 44 medale: 11 złotych, 6 srebrnych i 27 brązowych.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski