Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apartament w górach to również dobry pomysł

Monika Kaczyńska
Górskie uzdrowiska wciąż są niezłym miejscem, by kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych
Górskie uzdrowiska wciąż są niezłym miejscem, by kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych Marcin Oliva Soto
Większość decydujących się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych stawia na lokal w swojej miejscowości i decyduje się na najem długoterminowy.

Innym, także interesującym rozwiązaniem jest kupno lokalu w miejscowości turystycznej, by wynajmować go jako lokum wakacyjne. W Polsce szansę na sukces dają tego typu inwestycje zarówno nad Bałtykiem, jak i w górach.

Te ostatnie, w przeciwieństwie do lokalizacji nadmorskich, przeżywają sezon turystyczny zarówno latem, jak i zimą. I choć wśród Polaków coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy narciarskie nie tylko w Alpy, ale także do Czech i na Słowację to jednak większość deklarujących umiejętność jazdy na nartach (a jest to co piąty Polak) zapewnia, że najczęściej wybiera polskie góry.

Nic zatem dziwnego, że liczba noclegów udzielonych w najpopularniejszych górskich uzdrowiskach może przyprawić o zawrót głowy. W Zakopanem, które zdecydowanie króluje, jeśli chodzi o popularność - liczbę udzielonych przez stolicę Tatr noclegów w ubiegłym roku GUS ocenił na ponad 1,4 mln. Średnie obłożenie kwater wyniosło nieco ponad 30 proc.

W Krynicy-Zdroju i Ustroniu z noclegów korzystało mniej osób, ale obłożenie w obu tych miejscowościach przekroczyło 40 proc.
Tylko nieznacznie mniejsze - na poziomie 39,8 proc. było ono w Świeradowie-Zdroju.

Biorąc pod uwagę dziesięć najpopularniejszych miejscowości w górach trudno nie ulec wrażeniu, że łącznie największą popularnością cieszą się Karpaty. W nich to leży aż 7 z 10 najchętniej odwiedzanych górskich wczasowisk. Ta siódemka odpowiada ponadto za prawie 77 procent ogólnej liczby udzielonych noclegów w tych wspomnianych dziesięciu miastach.

Jednak rozważając lokalizację pod kątem inwestycyjnym, warto zwracać także uwagę na poziom konkurencji. Tę można mierzyć poziomem obłożenia bazy noclegowej. Ta w najmniejszym stopniu wykorzystana jest w Karpaczu (23,5 proc.) i Szklarskiej Porębie (24,3 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski