Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apelują do prezydenta Poznania o większe wydatki na drogi rowerowe

Zenon Kubiak
Zenon Kubiak
Autorzy apelują wskazują, że Poznań wciąż mniej wydaje na drogi rowerowe niż np. Kraków, czy Wrocław.
Autorzy apelują wskazują, że Poznań wciąż mniej wydaje na drogi rowerowe niż np. Kraków, czy Wrocław. Adrian Wykrota
12 poznańskich stowarzyszeń wystosowało do prezydenta Jacka Jaśkowiaka apel o zwiększenie wydatków na poprawę infrastruktury rowerowej w Poznaniu, w tym zabezpieczenie środków na realizację programu budowy 150 km nowych dróg dla użytkowników jednośladów.

Chociaż Jacek Jaśkowiak jest postrzegany jako osoba mocno wspierająca środowiska rowerzystów w Poznaniu, te nie są zadowolone z przedstawionego przez prezydenta projektu budżetu miasta na 2018 rok. Zdaniem m.in. Sekcji Rowerzystów Miejskich przewidziano zbyt małe środki na poprawę infrastruktury rowerowej w mieście. Chodzi m.in. o realizację Programu Rowerowego, który zakłada zbudowanie do 2022 r. 150 km nowych dróg dla jednośladów.

"Rowerowy Poznań" wraz z 11 innymi stowarzyszeniami wystosował do prezydenta oficjalny apel w tej sprawie.

"Rozwój ruchu rowerowego może mieć bardzo duży wpływ na jakość życia w mieście i miejską gospodarkę, co potwierdzają liczne przykłady miast, które stworzyły spójną sieć dróg rowerowych. Przy zapewnieniu możliwości dojazdu i parkowania roweru na przystankach, wielokrotnie powiększa zasięg transportu zbiorowego. Przynosi korzyści miastu i mieszkańcom, zapewniając mobilność na typowe miejskie dystanse przy niskich kosztach. Przyczynia się do ożywienia przestrzeni, w tym dzielnic historycznych. Prowadzi do spadku zanieczyszczeń w miastach i ma pozytywny wpływ na stan zdrowia mieszkańców" - czytamy w treści apelu.

W jego dalszej części podkreślono, że Poznań wydaje na budowę dróg rowerowych znacznie mniejsze kwoty niż inne polskie miasta.

"Wydatki na inwestycje rowerowe zaplanowano w projekcie budżetu na 2018 r. na poziomie niższym niż w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie, co uniemożliwia realizację Programu Rowerowego i osiągnięcie postawionych w nim celów. Inwestycje z Programu Rowerowego, które powinny zostać zrealizowane w 2018 r., a których nie uwzględniono w projekcie budżetu na 2018 r. lub uwzględniono w niewystarczającym stopniu, to drogi rowerowe wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, Dolna Wilda, przejazd przez ul. Solną w ciągu ul. Kościuszki – Kulasa oraz budowa brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Bukowskiej przy ul. Polnej" - apelują autorzy listu, pod którym podpisały się: Stowarzyszenie Rowerowy Poznań – „Sekcja Rowerzystów Miejskich”, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania, Stowarzyszenie My-Poznaniacy, Stowarzyszenie Prawo do Miasta, Stowarzyszenie SIW Poznaniacy, Stowarzyszenie Ulepsz Poznań, Stowarzyszenie Urbanator, Stowarzyszenie Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie, Centrum Otwarte, Poznański Alarm Smogowy, Chcemy Pięknych Jeżyc, Nasz Grunwald.

Retro cykliści opanowali ulice Poznania - zobacz wideo:

źródło: TVN24/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski