Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacje, które ułatwią życie pasażerom MPK. Znasz je wszystkie?

KAEF
Sprawdź, gdzie jest Twój tramwaj, czyli wirtualny monitor PEKA
Sprawdź, gdzie jest Twój tramwaj, czyli wirtualny monitor PEKA Pawel Miecznik
Gdzie jest tramwaj, na który aktualnie czekamy? Czy autobus przyjedzie zgodnie z rozkładem? Można to już sprawdzić w internecie. Poznański ZTM uruchomił właśnie wirtualny monitoring PEKA.

Wirtualny monitoring PEKA wykorzystuje urządzenia GPS, które zostały zamontowane w ponad 700 poznańskich tramwajach i autobusach. Trwa testowanie systemu.

Jak działa wirtualny monitoring PEKA? Wystarczy wejść na stronę wirtualny monitoring PEKA i skorzystać z jednej z opcji: podać nazwę przystanku, linię, na którą czekamy lub ulicę, na której chcemy złapać tramwaj lub autobus.

Nowe narzędzie wyświetla informacje w czasie rzeczywistym. Wchodząc tam dowiemy się, kiedy naprawdę przyjedzie nasz tramwaj, a nie kiedy powinien być zgodnie z rozkładem jazdy. Wirtualny monitor PEKA analizuje sygnał przesyłamy z pojazdów MPK (i podmiejskich), dzięki czemu dane są zawsze aktualne.

Wirtualny monitoring PEKA to kolejne narzędzie, które ma ułatwić życie pasażerom. Z czego jeszcze mogą korzystać? Sprawdź na kolejnej stronie!

Kolejnym z narzędzi jest "Jak dojadę .pl". Dzięki internetowej wyszukiwarce połączeń sprawdzimy dokładną trasę przejazdy z punktu A do punktu B. Jest to szczególnie przydatne, kiedy chcemy dojechać w nieczęsto odwiedzane przez nas części Poznania (lub pod miasto).

Podając miejsce, w którym obecnie się znajdujemy, a także punkt, do którego chcielibyśmy dojechać, otrzymamy dokładną trasę z liniami, przesiadkami, przystankami i rozkładem jazdy.

Od pewnego czasu narzędzie uwzględnia również połączenia pociągów.

Jeśli jeszcze go nie znasz, sprawdź: JakDojadę.pl.

Sprawdź kolejne narzędzie na następnej stronie!

Bardzo podobnie działa inne z narzędzi dostępnych poznańskim pasażerom. To iPlaner podróży. Tam również podajemy miejsce, z którego wyruszamy oraz to, do którego chcemy dotrzeć.

Trasę zobaczymy na interaktywnej mapie, sprawdzimy też rozkład jazdy oraz trasy alternatywne. Urządzenie doskonale sprawdza się również w wersji mobilnej.

Przetestuj sam:iPlaner.pl

Na następnej stronie o rozkładzie jazdy na komórkę. Sprawdź!

Mobile MPK to rozkład jazdy dedykowany na telefony komórkowe. Co ważne, by z niego skorzystać użytkownik nie musi mieć włączonego połączenia z internetem.

Rozkład jazdy do telefonu wgrywamy przy pomocy połączenia WAP lub bezpośrednio wgrywając pliki z komputera do komórki. Później można już być offline.

Przy pomocy Mobile MPK możemy też w łatwy sposób, korzystając z telefonu komórkowego, kupić bilet ZTM na przejazd tramwajem lub autobusem.

Więcej informacji i narzędzie znajdziecie tutaj:Mobilne MPK.

Sprawdź kolejne narzędzie. Tym razem wykorzystujące QRkody!

Od jakiegoś czasu na przystankach w Poznaniu pojawiły się QRkody. Pozwalają one pobrać na komórkę tabliczkę z rozkładem jazdy z danego przystanku (rozkład jazdy wszystkich linii, jakie zatrzymują się na danym przystanku, a także wszystkie aktualne informacje o remontach czy innych utrudnieniach).

Jak to działa? Wystarczy znaleźć na przystanku tabliczkę z QRkodem, zeskanować ją za pomocą specjalnego czytnika (jest dostępny bezpłatnie), a na naszym telefonie pojawi się rozkład jazdy.

Narzędzie może się okazać bardzo przydatne w przypadku przystanków, z których korzystamy codziennie. Dzięki temu sprawdzimy rozkład jazdy dużo szybciej, niż przy pomocy innych urządzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski