Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apokaliptyczne Maski. Pierwszy weekend festiwalu Maski za nami

Kamil Babacz
"Czarnobyl" Teatru Kryły Hałopa
"Czarnobyl" Teatru Kryły Hałopa Materiały organizatorów
Maskom na pewno nie można zarzucić pokazywania tylko jednego typu teatru. W ten weekend obok monodramów, a nawet politycznych performance'ów, można było zobaczyć między innymi dwa różne ujęcia świata po apokalipsie.

Pierwszego dnia 17. edycji Festiwalu Maski swój najnowszy spektakl pokazał teatr Automaton. „Egzorcyści i terapeuci” jest o pacjentach tajemniczego Ośrodka Asymilacji Duchowej, którym kieruje terapeuta będący połączeniem telewizyjnego wróżbity i szalonego profesora. Pacjenci są społecznie nieprzystosowani i czują się bezużyteczni. Terapia ma pomóc im połączyć się z Automatonem – absolutnym oprogramowaniem, które określa warunki egzystencjalne jednostek wrzuconych w sieć znaczeń i konwencji społecznych.

Kto widział wcześniej „Puzuka” Automatonu, ten mniej więcej wie, czego się spodziewać. Ponownie w spektaklu przewijają się wątki związku człowieka z maszyną, jednostki z jakimś absolutem, jak i temat zaniku, czy przedefiniowania więzi społecznych. Ponownie też jest to przede wszystkim komedia, nastawiona na wizualny i multimedialny aspekt spektaklu. Najważniejsze jest tu jednak pytanie o sens. Jedna z postaci na koniec mówi, że sensu w tym nie było żadnego. I faktycznie, to opowieść o zagubieniu znaczenia – treść spektaklu przypomina przede wszystkim chaos informacyjny, w którym elementy istotne i banalne cały czas się przenikają, jak telewizyjne wiadomości, gdzie istotne zdarzenia ze świata współistnieją z treściami stricte rozrywkowymi. To pewnie trafne rozpoznanie stanu współczesności – nie jestem jednak pewien, czy teatr do tego chaosu nie dorzuca własnej cegiełki.

W sobotę w „Malarni” Teatru Polskiego pokazał się Teatr Kryły Hałopa z Białorusi. „Czarnobyl” oparto o autentyczne teksty, wywiady i historie ludzi, którzy doświadczyli skutków wybuchu katastrofy elektrowni atomowej. Jednak najciekawsze były nie historie tzw. zwykłych ludzi, a obraz Białorusi żyjącej nadal w strachu przed energią jądrową, który wyłania się z komentarzy internautów, wypowiadanych przez aktorów. Szkoda tylko, że zabrakło jakiegoś bardziej unikatowego ujęcia tematu, poza nieco chałupniczą, choć pewnie szczerą antyatomową przestrogą.

Festiwal Maski trwa w tym roku dwa weekendy. W następny zobaczymy m.in. premiery teatrów Circus Ferus, Fuzja i Usta Usta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski