Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aquanet Jazz Festival to spotkanie gwiazd największych i nie tylko

Marek Zaradniak
Koncert charyzmatycznej wokalistki China Moses w poznańskim Teatrze Wielkim będzie finałem Aqanet Jazz Festivalu. Przyniesie przede wszystkim muzykę z jej najnowszej płyty „Crazy Blues”
Koncert charyzmatycznej wokalistki China Moses w poznańskim Teatrze Wielkim będzie finałem Aqanet Jazz Festivalu. Przyniesie przede wszystkim muzykę z jej najnowszej płyty „Crazy Blues” Archiwum Ery Jazzu
Od 13 do 18 kwietnia trwać będzie w Poznaniu Aquanet Jazz Festival. Usłyszymy artystów z różnych kręgów jazzu, bluesa i soulu. Wystąpią muzycy ze światową marką i doświadczeniem, jak i ci, których atutem jest młodość

China Moses, James Blood Ulmer, Deborah J. Carter, Get The Blessing, Anthony Strong, Chico Freeman, Fortuna Dys i D. Kostka Project, to gwiazdy Aquanet Jazz Festivalu, który odbędzie się w Poznaniu od 13 do 18 kwietnia w Poznaniu. Tym razem nie tylko w klubie Blue Note , ale także w CK Zamek, Teatrze Wielkim i Piano Barze.

Ukryte gwiazdy
Festiwal zainauguruje 13 kwietnia w klubie Blue Note koncert grupy Get The Blessing, która zaprezentuje program „Portishead Jazz”. Pod nazwą kwartetu ukrywają się członkowie grup Portishead oraz Radiohead, trębacz Pete Judge, basista Jim Barr, perkusista Clive Deamer i saksofonista Jake McMurchie. Usłyszymy m.in. muzykę z ich najnowszego albumu „Astronsautilus”.

Anthony w Piano Barze
Drugiego dnia festiwalu w Piano Barze słuchać będziemy jednego z najciekawszych wokalistów jazzowych na świecie Brytyjczyka Anthony’ego Stronga. W swoim kraju uznany został za gwiazdę jazzu i błyskawicznie znalazł się na światowych estradach, na których do tej pory królowali Michael Buble i Jimi Cullum. Wytwórnie płytowe zainteresowały się tym młodym artystą jeszcze na początku roku 2012. Podpisał wtedy kontrakt z firmą Naive Records i znalazł w ekskluzywnym gronie razem z Adele, Carlą Bruni i Katie Melua, a po wydaniu albumu „Stepping Out” uznano go za wybitny talent. W listopadzie 2013 roku jego pierwszy album znalazł się na szczycie jazzowej listy amerykańskiego I-tunesa.

Legenda powraca
Trzeci dzień festiwalu będzie spotkaniem z legendą jazzu i bluesa, czyli gitarzystą i wokalistą Jamesem Blood Ulmerem. To artysta, o którym mówi się, że jest najbardziej oryginalnym artystą od czasów Jimi’ego Hendrixa. On sam zresztą zawsze przyznawał się do fascynacji BB Kingiem i Jimi Hendrixem. Jego ostatnie zespoły, a szczególnie aktualne trio, które współtworzą z nim basista Fred Williams i perkusista Grant Calvin Weston to wypadkowa bluesowych korzeni i całego życiowego doświadczenia. To zarazem mieszanka jazzu, bluesa, ostrego rocka i funku. - Blues był pierwszą amerykańską muzyką free - mówi Ulmer, dodając, że równolegle prowadzi kilka grup, w których grywa funk, czarnego rocka albo jazz , ale do każdej z nich stara się przemycić choć trochę bluesa. Koncert Jamesa Blood Ulmera odbędzie się w klubie Blue Note.

Doświadczenie i młodość
Czwarty dzień Aquanet Jazz Festivalu przyniesie spotkanie z legendarnym saksofonistą Chico Freemanem i jego poznańskimi partnerami, z duetem, jaki stworzyli trębacz Maciej Fortuna i pianista Krzysztof Dys oraz z gitarzystą Dawidem Kostką.

Chico Freeman pochodzi ze słynnego klanu Freema-nów, który tworzą lub tworzyli tacy wybitni artyści z Chicago, jak jego ojciec saksofonista Von Freeman, wuj George grający na gitarze i drugi wuj Bruz, grający na perkusji oraz Evertt grający na trąbce.

Muzyk dość szybko zainteresował się ideą black music i przystąpił do słynnego ruchu AACM, nawiązując współpracę z Lesterem Bowie, Don Pullenem, Famadou Don Moye i Muhalem Richardem Abramsem. Jego występ będzie więc zarazem gratką dla bywalców poznańskiego festiwalu Made in Chicago. Dodajmy, że Chico Freeman pojawia się też jako solista podczas sesji takich grup jak Earth Wind and Fire, The Eurythmics, The Temptations, The Four Tops, a nawet u Stinga. Można go usłyszeć także w nagraniach wykonawców z kręgu muzyki latynoskiej jak Arturo Sandoval czy Paulino Da Costa. Ze swoim ojcem natomiast nagrał życzliwie przyjęte przez krytykę i fanów jazzu albumy „Fathers and Sons” oraz „Freeman and freeman”.

W Sali Wielkiej CK Zamek Chico Freeman zagra razem z pianistą Jackiem Szwajem, perkusistą Mateuszem Brzo-stowskim i kontrabasistą Damianem Kostką. Razem jako Chico Freeman and Poznań Jazz Project zaprezentują muzykę z ostatniej płyty Freemana. Będzie to więc konfrontacja wyobrażeń o współpracy i wypracowaniu brzmień i nastrojów, jakie towarzyszą spotkaniu wielkiej legendy z kreatywnymi polskimi muzykami.

Na tym samym koncercie trębacz Maciej Fortuna i pianista Krzysztof Dys zaprezentują program „Komeda Variations”. Będą improwizować na tematy skomponowane przez legendarnego artystę, którego 85. rocznica urodzin zbliża się dużymi krokami. Ich występ będzie hołdem Ery Jazzu dla wybitnego poznaniaka. Duet Fortuna/Dys uznanie krytyków zdobył trzy lata temu, kiedy nagrał album „Tropy”. Rok później ukazała się płyta „Fortuna Dys Maciejewski Variations” przynosząca wariacje obu muzyków na temat Romana Maciejewskiego. Teraz obaj zaprezentują własną wizję muzyki Krzysztofa Komedy.

Trzecim elementem tego wieczoru będzie koncert Dawid Kostka Project. Jego lider gitarzysta Dawid Kostka jest laureatem tegorocznej nagrody Ery Jazzu. Uważa się go za wirtuoza jazzowej gitary. Bliskie mu jest brzmienie Scofielda i techniki Pata Metheny’ego i Johna Mc Lauglina. Na estradzie towarzyszyć mu będą brat, basista Damian Kostka, pianista Jacek Szwaj oraz perkusista Mateusz Brzostowski.

Dawid Kostka jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej i koncertuje ze Sławkiem Uniatowskim, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz czy Anną Serafińską. Jest także laureatem kilku konkursów muzycznych. W 2013 roku z założoną przez siebie grupą Skiebiediebie zdobył II miejsce podczas RCK Pro Jazz Festiwalu i III miejsce podczas konkursu Jazz Juniors 2013.

Podczas festiwalu Era Jazzu 2015 zrealizował wspólny projekt z wokalistą Vinxem, a w tym roku wygrał razem z grupą Global Schwung Qintetet Bielską Zadymkę jazzową.

Ukłon w stronę Duke’a
Piątego dnia festiwalu w Piano Barze słuchać będziemy amerykańskiej wokalistki Deborah J. Carter. Absolwentka Berklee School of Music od lat mieszka w Holandii, a jej najnowszy projekt to ukłon w kierunku kompozytora i pianisty legendarnego Duke’a Ellingtona. Program „Diggin The Duke” to brawurowo i sugestywnie interpretowane standardy Ellingtona w aranżacjach męża artystki, basisty Marka Zandvelda.

Podobnie jak podczas wcześniejszych nagrań artystka koncentruje swoje emocje wokół popularnego standardu. Wcześniej śpiewała tak na płycie „Round Midnight”, gdzie jej wersje takich standardów jak „Moonflower”, „Autumn Leaves” czy „Sister moon” nabrały zupełnie nowego kolorytu. Na płycie „Diggin The Duke” wielkie szlagiery Ellingtona jak „Satin Doll”, „Solitude” czy „Don’t Get Around Much Anymore” stają się nowoczesnymi piosenkami.

Gala pod Pegazem
Finałem Aquanet Jazz Festivalu będzie szóstego dnia w Teatrze Wielkim koncert galowy, którego gwiazdą będzie wokalistka China Moses. Córka słynnej wokalistki Dee Dee Bridgewater i reżysera Gilberta Mosesa zaprezentuje muzykę ze swej ostatniej płyty „Crazy Blues”. To nawiązanie do sztuki tak wielkich gwiazd jak Dinah Washington, Nina Simone czy Janis Joplin.

China Moses jest już dzisiaj wielką gwiazdą, której kariera budowana jest na solidnych podstawach. Jako nastolatka zagrała już w filmach Jean-Baptiste Mondino, a pierwsze nagrania, takie jak „Time”, pozwoliły jej zaistnieć na rynku francuskim.

Pasja, wrodzony talent i doskonały, charyzmatyczny głos szybko uczyniły ją postacią rozpoznawalną. Wśród wykonawców z kręgu nowego francuskiego jazzu, muzyki soul i rhythm’n’bluesa.

Powyższy zestaw wykonawców wskazuje, że podczas Aquanet Jazz Festival artystycznych emocji nie zabraknie.

Program festiwalu

13 kwietnia

godzina 20.00 Get The Blessing - „Portishead Jazz”, Blue Note (ul. Kościuszki 79), bilety: 100 zł.

14 kwietnia

godzina 20.00 Anthony Strong „Singing and Swinging” Piano bar, Stary Browar, ul. Półwiejska 32, bilety: 120 zł

15 kwietnia

godzina 20.00 James Blood Ulmer „Funk, Blues, Jazz”, Blue Note, (ul. Kościuszki 79), bilety: 100 zł

16 kwietnia

godzina 20.00 Chico Freeman „Poznań jazz Project”,

Fortuna/Dys „Komeda Variations”, Dawid Kostka Era jazzu 2016 Prize

Sala Wielka CK Zamek (ul. Święty Marcin 80/82), bilety: 100-120 zł

17 kwietnia

godzina 20.00 Deborah J. Carter „Diggin Duke” Piano Bar Stary Browar, (ul. Półwiejska 32), bilety: 120 zł

18 kwietnia

godzina 20.00 China Moses „Tribute To Crazy Blues”, Teatr Wielki (ul. Fredry 8), bilety: 80-140 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski