Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aranżacja wnętrz: Kamień w salonie dzięki trwałości i oryginalności coraz bardziej popularny

Monika Kaczyńska
Różne rodzaje kamienia pasują do wnętrz w rozmaitych stylach. Ciepłe odcienie sprawdzą się w aranżacjach w barwach ziemi, chłodne będą lepiej wyglądać we wnętrzach minimalistycznych
Różne rodzaje kamienia pasują do wnętrz w rozmaitych stylach. Ciepłe odcienie sprawdzą się w aranżacjach w barwach ziemi, chłodne będą lepiej wyglądać we wnętrzach minimalistycznych www.meblik.pl
Kamienie dekoracyjne stanowią ciekawą alternatywę dla farb i tapet. Na rynku dostępnych jest wiele ich wzorów - od skalnych stosów, luźno ułożonych murków, po przypominające wyglądem szczapy drewna.

- Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy określić wiodącą stylistykę salonu - doradza Tomasz Ługowski, główny projektant firmy Bruk-Bet. - Kamienie wyglądające jak skalne odłamki sprawdzą się w minimalistycznych pomieszczeniach, w otoczeniu mebli wykończonych aplikacjami ze stali. Kremowe i beżowe murki lub polana drewna współgrają z cieplejszymi aranżacjami w kolorach ziemi.

Kamienne okładziny coraz śmielej wkraczają do wnętrz. Taki sposób wykończenia praktycznie nie wymaga konserwacji

Planując zastosowanie kamienia trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. W dużych, przestronnych salonach możemy pozwolić sobie na wykonanie dekoracji z kamienia na całej połaci jednej ze ścian. W małych pomieszczeniach taka jego ilość może być przytłaczająca. Lepiej wówczas zastosować kamień na wybranych fragmentach ścian w formie poziomych lub pionowych pasów.

Kamienne okładziny świetnie sprawdzą się także na niskich przepierzeniach czy wąskich ściankach działowych.
Kamień na ścianie pozwoli skutecznie wyznaczyć poszczególne strefy funkcjonalne w mieszkaniu. Jeżeli salon łączy się z jadalnią, okładzina kamienna podkreśli granice części, w której jemy.

Podobny trick zastosować można również w dużych pokojach dziennych, gdy potrzebujemy oddzielić strefę pracy od miejsca wypoczynku. Wszystko zależy od potrzeb i fantazji.

Inną koncepcją jest potraktowanie kamienia wyłącznie jako ozdoby. Trzeba jednak pamiętać, że fragment kamiennej mozaiki na ścianie znacznie bardziej zdeterminuje urządzenie pomieszczenia niż wiszący na ścianie obraz.

Dla majsterkowiczów samodzielne wykonanie ściany z kamienia nie powinno stanowić problemu.

Trzeba pamiętać, aby prawidłowo przygotować podłoże poprzez oczyszczenie go z resztek różnych materiałów czy pyłu. Ścianę dobrze jest zagruntować i dopiero wtedy przystąpić do przyklejania płytek. Mocujemy je do ściany zaprawą klejową elastyczną, a następnie fugujemy w zależności od rodzaju okładziny. W celu uniknięcia zabrudzeń, fugowanie należy wykonywać przy użyciu zaprawy o konsystencji mokrej ziemi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski