Remont Starego Rynku w Poznaniu
Stary Rynek i okolice są nadal badane przez archeologów. W tym tygodniu odnaleziono kolejny fragment kanału ściekowego z przełomu XVIII/XIX w. Archeolodzy za domkami budniczymi prawdopodobnie trafili na pozostałości dawnych kramów służących kupcom. Takie znaleziska okazują się potencjalnie atrakcyjne pod względem historycznym. Zgodnie ze wskazaniami Miejskiego Konserwatora Zabytków, badania będą kontynuowane na większej głębokości, niż przewidziano początkowo. Z uwagi na rangę znaleziska dalsze badania mogą wiązać się z koniecznością przeprojektowania podziemnej infrastruktury oraz wyspy zieleni.
- Bardzo ważne jest również to, czego na co dzień nie oglądamy, czyli infrastruktura podziemna. Przebudowa tych ważnych sieci jest coraz bardziej zaawansowana. Zakończyły się prace związane z izolacją fundamentów Wagi Miejskiej oraz wykonaniem posadzki w piwnicach tego budynku, obecnie izolowane są fundamenty Ratusza. Rozpoczęła się również budowa chodnika na odcinku między ul. Wrocławską a Świętosławską, gdzie widać już krawężnik i podbudowę – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Na końcowym etapie przygotowań są prace gazowe na skrzyżowaniu ul. Żydowskiej i Kramarskiej. W przyszłym tygodniu ułożone zostaną m.in. sieci elektryczne i teletechniczne na ul. Żydowskiej, a następnie rozpocznie się układanie konstrukcji podbudowy pod nawierzchnię. Natomiast w kwietniu będzie można zobaczyć pierwsze fragmenty docelowej nawierzchni na przebudowywanym odcinku ul. Żydowskiej. Nawierzchnia jezdni wykonana zostanie z wyselekcjonowanej kostki pochodzącej z płyty Starego Rynku.
Drogi piesze wokół rynku przygotowywane są w pierwszej kolejności i będą gotowe wiosną. Otwarcie ich ułatwi funkcjonowanie pobliskich lokali.
Na budynkach Arsenału i Muzeum Wojskowego przygotowano już konstrukcję pod montaż zadaszenia w pasażu Jana Baptysty Quadro. Powstanie tam Pasaż Kultury, gdzie organizowane będą różnego rodzaju wydarzenia.
Wymieniona zostanie cała infrastruktura. Działanie jest bardzo ważne, ponieważ mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych sieci bez ryzyka awarii. Pod płytą na Starym Rynku zamontowane zostały zbiorniki retencyjne, które odpowiedzialne są za gromadzenie i przetrzymywanie nadmiaru wód opadowych zabezpieczając przed zalewaniem i podtopieniami piwnic pobliskich kamienic. Zebrana woda służyć będzie do podlewania roślin.
Budżet przeznaczony na całą rewaloryzację Starego Rynku jest wyższy niż początkowo zakładano. Wpływa na to dodatkowy zakres i niezależne czynniki.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Czytaj też:
Znany hotel w Poznaniu przechodzi metamorfozę. O Ikarze było...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International