MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy wracają na plac Kolegiacki

Karolina Koziolek
Karolina Koziolek
Prace rozpoczęły się latem zeszłego roku
Prace rozpoczęły się latem zeszłego roku Grzegorz Dembińśki
Władze miasta zgodzą się na przedłużenie wykopalisk archeologicznych na placu Kolegiackim. „Liczymy na wielkie odkrycie” – mówią badacze.

Chodzi o znalezienie fundamentów dawnej kolegiaty Marii Magdaleny. Sama kolegiata to jedna z największych zagadek Poznania. Kościół był ogromy, a jego wieża sięgała 114 m. To największą świątynią w Polsce dawnych czasów.

Badania pozwolą na odkrycie tego, co kryje ziemia w dwóch nowych lokalizacjach. Chodzi o obszar w południowej części placu Kolegiackiego. To, co uda się odkryć archeologom zostanie pokazane pod posadzką ze szkła.

– Badania mają rozpocząć się, gdy pozwoli na to temperatura na zewnątrz i potrwają do lata. Nie zmieni to terminu rozpoczęcia modernizacji placu, który jest planowany na jesień tego roku – zapewnia zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski.

Przebudowa jesienią
Plac Kolegiacki zostanie całkowicie przebudowany. Projekt zakłada ujednolicenie tamtejszej przestrzeni. Przede wszystkim usunięty zostanie parking, a cała przestrzeń zyska nową nawierzchnię z betonowych kwadratowych płyt. Znikną dotychczasowe jezdnie. Ograniczony zostanie ruch samochodowy.

– Niebawem wystąpimy do Zarządu Dróg Miejskich o reorganizację ruchu na placu Kolegiackim. Powoli ograniczać będziemy możliwości parkowania. Kierowcy mogą wszak korzystać parkingu przy ul. Za Bramką – przypomina Mariusz Wiśniewski.

Tak będzie wyglądał nowy plac Kolegiacki

Po przebudowie centralny punkt placu ma stanowić „zegar historii”. – To symboliczne miejsce, które będzie prezentować historię placu – mówi Krzysztof Urbaniak, architekt, który zwyciężył konkurs na zagospodarowanie placu Kolegiackiego.

„Zegar historii” znajduje się na przecięciu kilku osi i stanowi symboliczny środek placu. W zamyśle architekta osie podzielą plac na trzy strefy: reprezentacyjną – przed Urzędem Miasta, kameralną – tam gdzie dotychczas trwały prace wykopaliskowe, planowane jest tam miejsce na ogródki kawiarniane oraz rekreacyjną – w północnej części placu. W tej części znajdzie się zieleń oraz siedziska. Na placu znajdzie się również fontanna.

Przy ośrodku zdrowia planowany jest kameralny zaułek malarzy i poetów. – To miejsce, z którego najpiękniej widać panoramę placu. Stojąc tam można podziwiać wręcz pocztówkowy kadr – mówi K. Urbaniak

Inwestycja potrwa do końca 2018 r. Pieniądze częściowo mają pochodzić z unijnej pożyczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski