Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Poznaniu odkupiło od kolekcjonera zabytkowy tłok cystersów z Wągrowca z 1764 roku. Zobacz, czym stawiano pieczęcie

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Tłok pieczętny cystersów z Wągrowca trafił do kolekcji Archiwum Państwowego w Poznaniu
Tłok pieczętny cystersów z Wągrowca trafił do kolekcji Archiwum Państwowego w Poznaniu Archiwum Państwowe w Poznaniu
Archiwum Państwowe w Poznaniu ma nowy wyjątkowy eksponat: placówce udało się kupić od prywatnego kolekcjonera z Czech tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 r. Negocjacje z poprzednim właścicielem trwały kilka miesięcy, ale zakończyły się pomyślnie.

- Ten tłok pieczętny konwentu cystersów z Wągrowca, w opinii ekspertów od sfragistyki - prof. Piotra Pokory z UAM w Poznaniu i prof. Marcina Hlebionka z UMK w Toruniu - jest niezwykle ciekawym obiektem, związanym z historią Wielkopolski – wyjaśnia Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu. - Tłok, jak wskazuje wyryta na jego skuwce data, wykonany został w 1746 roku dla konwentu wągrowieckiego; Dwa lata wcześniej w klasztorze wprowadzono zmiany prawno–administracyjne, zatwierdzone przez opata generalnego w 1745 r. Jest to zabytek unikatowy o dużych walorach artystycznych.

Na tłoku umieszczono wizerunek Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, stojącą w portalu z ornamentami okuciowymi. Pod nim położona jest tarcza herbowa z tabliczką. Inskrypcja pomiędzy dwoma głosi: SIGILLUM CONVENTVS – VAGROVENCENSIS.

Zobacz wideo: Kolejni przedsiębiorcy otwierają lokale i stoki

Zabytkowy tłok i najstarszy polski dokument są związane z Wągrowcem

- Nie ulega wątpliwości, iż pozyskanie tłoka jest bardzo korzystne i wartościowe – podkreśla Henryk Krystek. - Zabezpiecza w regionalnych zbiorach zabytek o wyjątkowej wartości historycznej dla Wielkopolski. Tego typu pieczęcie, zachowane w tak dobrym stanie, należą do nielicznych wyjątków na rynku antykwarycznym i kolekcjonerskim. Jego zakup jest cennym uzupełnieniem, znajdującego się już zbioru typariuszy w zasobie naszej placówki, w której przechowywany jest najstarszy dokument w polskich archiwach państwowych, związany z okolicami Wągrowca, czyli fundacja klasztoru cystersów w Łeknie koło Wągrowca z 1153 roku, a który został w 2016 r. wpisany na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.

Tłok trafi na wystawę, jak będzie bezpiecznie

Zakup tłoka możliwy był dzięki pomocy finansowej gminy i miasta Wągrowiec. Będzie on ozdobą okolicznościowej wystawy i minisesji naukowej w Wągrowcu, oczywiście wówczas, gdy pozwolą na to warunki profilaktyki antywirusowej.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski