Na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwa święto polskiego i światowego designu. Do 15 marca odbywa się tu Arena Design. Targowi goście zostaną przeniesieni w świat modernizmu. Zobaczyć można dzieła czołowych przedstawicieli tego nurtu: Ludwiga Miesa van der Rohe, Marcela Breuera i Wilhelma Wagenfelda, a także polskich designerów i współczesnych projektantów.

Barcelona chair to jeden z najbardziej znanych przykładów modernizmu. Szezlong zaprojektowany w 1928 roku przez niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe do dziś stanowi inspirację dla współczesnych projektantów. Przede wszystkim ze względu na ich ponadczasowy charakter, a także komfort użytkowania. Dziś, meble projektu van der Rohe, a także innych przedstawicieli światowego modernizmu zobaczyć można na wystawie "Bauhaus - laboratorium modernizmu" podczas targów Arena Design.

Czytaj: Arena Design 2019 i Targi Meble Polska - modny design, piękne meble. Poznaj najnowsze trendy we wzornictwie

- W dosłownym tłumaczeniu na język polski Bauhaus znaczy tyle co "budowany dom", co adekwatnie odzwierciedla jego istotę. Celem działania sztuki pięknej stał się kompletny budynek, jego geometryczna bryła, prosta pozbawiona ornamentu fasada zasadniczo różniąca się od przeładowań historycznych poprzedników. 100 lat później, Bauhaus obronił swoją ideę oraz pozostaje zrozumiały i dostępny przez czytelność elementarnego języka projektowania, uniwersalność twórczych środków. Powstaje, a może aktualne jest pytanie: kim jesteśmy, jak organizujemy przestrzeń nam powierzoną i jak ona wpływa na nasze sposoby myślenia czucia i działania - mówią organizatorzy wystawy.

Pomysłodawcy wystawy przekonują, że meble tworzone ponad sto lat temu były czymś więcej niż dobrze zaprojektowanym przedmiotem, stały się częścią rewolucyjnego podejścia do architektury i życia.

Jak (nie) zestarzał się modernizm, zobaczyć można także podczas wystawy "How old is modern?" na targach Arena Design. Kolekcja 195x eksponuje przedmioty codziennego użytku, projektowane w Polsce od lat 50. do 80. Zobaczyć więc można kultowy już kubek barowy, serwis do kawy Kajtek, meble Politury, a nawet świeczniki Bałwanek.

- Kolekcja 195x udowadnia, że modne dziś pojęcia „smart”, czy „conscious” są znane i implementowane od dziesięcioleci. Kierujemy się przekonaniem, że to nie metryka, a styl i funkcja obiektów decydują o ich nowoczesności, a trend na polski design vintage pokazujemy po raz pierwszy w sposób zaprzeczający jego dotychczasowemu pozycjonowaniu: współcześnie i bez kompleksów - pisze Emilia Obrzut, kuratorka wystawy.

Co ciekawe, wszystkie prezentowane podczas wystawy przedmioty można nabyć.

Arena Design odbywająca się od lat na Międzynarodowych Targach Poznańskich to najważniejsze w Polsce wydarzenie, które promuje innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie oraz tworzy przestrzeń do współpracy między projektantami i producentami. Impreza odbywa się w przestrzeni Międzynarodowych Targów Poznańskich od 12 do 15 marca. Towarzyszą jej Targi Meble Polska i Home Decor.

Arena Design 2019 - ceny biletów i godziny otwarcia:

Ekspozycje są czynne od godz. 10 do 18 (w piątek do 17). Wstęp dla przedstawicieli branży jest bezpłatny. Dla studentów związanych z nią kierunków bilet kosztuje do 20 zł, a dla publiczności spoza branży – 150 zł za jednorazowy wstęp. Jedynie ostatniego dnia targów - 15 marca - wejściówki dla publiczności będą w cenie 25 zł.

Zobacz:

Meblościanki i biblioteczki z PRL-u wróciły do łask - zobacz wideo:

źródło: Dzień Dobry TVN