Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Artes liberales: Na UAM wracają średniowieczne idee

Karolina Koziolek
Wydział Historyczny UAM wraca do średniowiecznych zasad kształcenia, chce wypuszczać na rynek pracy "osoby świadome skąd pochodzą i po co żyją". Tworzy trzy - nowe w skali kraju - kierunki studiów.

- Chodzi o budowę społeczeństwa obywatelskiego w kraju, w którym prowadzona jest inteligentna polityka historyczna - mówi prof. Rafał Witkowski, prodziekan ds. dydaktycznych. - Podam przykład. We Francji jeden powiat ma piętnaście towarzystw miłośników regionu. Ludzie czują się związani z miejscem, z którego pochodzą. Chcemy kształcić ludzi, którzy będą zdolni do tworzenia podobnego społeczeństwa w Polsce - mówi.

Dlatego wydział planuje w przyszłym roku uruchomić trzy zupełnie nowe kierunki studiów. Najciekawiej zapowiada się pierwszy z nich, który będzie działał pod nazwą artes liberales nawiązując do średniowiecznych idei kształcenia.

- Chcemy dać studentom wykształcenie interdyscyplinarne. Nauczyć ich innego spojrzenia na rzeczywistość, która ich otacza - deklaruje prof. Kazimierz Ilski, dziekan Wydziału Historycznego. - Obok historii literatury, językoznawstwa czy historii myśli będą zajęcia z matematyki czy przyrody ale absolwent nie będzie specjalistą od DNA, chodzi nam o filozoficzne spojrzenie na nauki ścisłe - tłumaczy.

Chemik może być tylko chemikiem. Dobrze wyuczony humanista może być każdym

Kierunek artes liberales jest przeznaczony dla elity. Na roku nie będzie więcej niż 20 osób. Studenci poza Poznaniem będą spędzali poszczególne semestry na Uniwersytecie Warszawskim, a do Poznania będą dojeżdżać profesorowie z innych uczelni.
Pozostałe dwa kierunki też mają kształcić wszechstronnie. Jeden z nich to humanistyka, a drugi najbardziej praktyczny z nich to zarządzenie dziedzictwem kultury. - To nieprawda, że humaniści nie są potrzebni na rynku pracy. Absolwent kierunku humanistyka będzie dobrze przygotowany np. do mądrego zarządzania, ponieważ będzie człowiekiem o szerokich horyzontach - uważa prof. Ilski.

Nowe kierunki studiów muszą przejść jeszcze weryfikację ministerialną. Zostaną uruchomione w październiku 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski