Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asteroida Apophis leci w kierunku Ziemi. Będzie bliżej niż Księżyc. Spowoduje koniec świata w 2029? Jakie są szanse na uderzenie? [27.03.19]

RED
Koniec świata 2019: Asteroida Apophis leci w kierunku Ziemi. Jakie są szanse na uderzenie?
Koniec świata 2019: Asteroida Apophis leci w kierunku Ziemi. Jakie są szanse na uderzenie? Pixabay
Koniec świata nadejdzie z kosmosu? To jeden z najbardziej prawdopodobnych apokaliptycznych scenariuszy. W kierunku Ziemi zmierza bowiem kilka planetoid, które potencjalnie zagrażają naszej planecie. Jedną z nich jest asteroida (99942) Apophis, która stosunkowo niedługo znajdzie się rekordowo blisko Ziemi.

Asteroida (99942) Apophis została zakwalifikowana do grupy planetoid potencjalnie niebezpiecznych, czyli takich, których orbity przecinają orbitę Ziemi. Oznacza to, że możliwe jest ich zderzenie z naszą planetą.

Planetoidę tę odkryto w 2004 roku, a nadane jej imię nawiązuje do demona z mitologii egipskiej. Apofis był symbolem sił ciemności i chaosu. Trudno dziwić się nadaniu ciału niebieskiemu tak złowieszcze imię, gdyż zakładano, że szanse na jego zderzenie z Ziemią są całkiem spore.

Początkowo szacowano je na około 0,3 procent, ale wartość ta wzrastała. Pod koniec 2004 roku wynosiła już 2,7 procent.

Będzie koniec świata?

Zakładano, że Apophis może uderzyć w Ziemię w kwietniu 2029 roku. W grudniu asteroida otrzymała rekordowe 4 punty skali Torino, według której NASA ocenia szansę na zderzenie Ziemi z obiektami z kosmosu. Ma ona 10 punktów, ale nigdy wcześniej żaden obiekt nie dostał więcej niż 1.

Późniejsze obserwacje wykluczyły możliwość zderzenia Apophis z Ziemią lub Księżycem w 2029 roku, ale powstała teoria, że pod wpływem grawitacji zmieni się orbita planetoidy. Według tych założeń asteroida miałaby uderzyć w naszą planetę w marcu 2036 roku. Na szczęście także ten scenariusz został uznany za niemal niemożliwy i w 2006 roku Apophisa zdegradowano do 0 punktów w skali Torino.

Co się stanie w 2029 roku?

To, że Apophis nie zniszczy życia na Ziemi nie znaczy, że nie jest wyjątkowy. W kwietniu 2029 roku zbliży się bowiem do Ziemi na 38 000 km (około 10 razy bliżej niż Księżyc).

To pierwszy obiekt w historii ludzkości, który przeleci tak blisko naszej planety. Asteroidę będzie można oglądać gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji.

A gdyby Apophis uderzył w Ziemię?

Średnicę planetoidy szacuje się na około 370 metrów. Jej uderzenie w Ziemię z pewnością spowodowałoby olbrzymie zniszczenia na wielkim obszarze, ale szczegóły katastrofy zależałyby od wielu czynników, w tym składu planetoidy, jej kształtu, prędkości oraz kąta i miejsca uderzenia.

Co jednak ważne, chociaż skutki byłyby dotkliwe, to uderzenie nie spowodowałoby długotrwałych zmian klimatycznych, czyli końca świata i tak by nie było.

Asteroidy niebezpieczne dla Ziemi

W 2019 roku żaden z przemierzających kosmos asteroid nie ma więcej niż 0 punktów w skali Torino. Liczba obiektów potencjalnie niebezpiecznych jest jednak całkiem długa i na początku roku wynosiła około 1950 pozycji. Oto kiedy niebezpieczne asteroidy będą najbliżej Ziemi:

  • 7.08.2027 roku- (137108) 1999 AN10 będzie 390 000 km od Ziemi,
  • 26.06.2028 roku - (153814) 2001 WN5 będzie 250 000 km od Ziemi,
  • 13.04.2029 roku (99942) Apophis będzie 38 000 km od Ziemi.

Asteroidy uderzające w Ziemię

Uderzenie meteorytu w Ziemię nie byłoby wydarzeniem wyjątkowym. Na Niebieską Planetę cyklicznie spadają bowiem kosmiczni wędrowcy, ale większość z nich ulega zniszczeniu w atmosferze i do powierzchni docierają tylko ich niegroźne pozostałości.

To, że nie zagrażają planecie nie mogą spowodować poważnych szkód. Meteoryt, który w 2013 roku spadł w pobliżu Czelabińska w Rosji uszkodził 7 tys. budynków. Na szczęście nikt wówczas nie zginął, ale ucierpiało 1,5 tys. osób. Wiele ran spowodowały odłamki szyb rozbitych w wyniku eksplozji.

Meteor czelabiński był stosunkowo niewielki, ale zdarzają się także zderzenia ze znacznie okazalszymi ciałami niebieskimi. Według najpopularniejszej teorii to własnie planetoida doprowadziła do wymarcia dinozaurów. Zresztą nie tylko ich, gdyż w katastrofie sprzed 66 milionów lat wyginęło 75 proc. gatunków zwierząt i roślin żyjących wówczas na Ziemi. Pozostałością po tamtym uderzeniu jest najprawdopodobniej krater Chicxulub na dnie Zatoki Meksykańskiej.

Szacuje się, że kometa lub planetoida, która uderzyła wówczas w naszą planetę miała średnicę 10 km i masę biliona ton.

Był więc około 30 razy okazalszy niż Apophis. Podobnej wielkości był obiekt, który spadł na teren dzisiejszego RPA około 2023 miliony lat temu. Pozostałością tamtego zdarzenia jest krater Vredefort. Ma on średnicę 160 km, co czyni z niego największy na świecie krater uderzeniowy.

Asteroidy - realne zagrożenie

O tym, że planetoidy są realnym zagrożeniem przekonuje także ONZ, który w 2016 roku ustanowił 30 czerwca Międzynarodowym Dniem Planetoid. To nietypowe święto ma wpłynąć na poprawę świadomości, jakim zagrożeniem jest ewentualne zderzenie z ciałem niebieskim.

Wydaje się jednak, że ONZ wyważa otwarte drzwi, gdyż o tym, że zagłada może przybyć z kosmosu od lat przypomina Hollywood. Wokół potencjalnej apokalipsy spowodowana przez planetoidę kręciła się fabuła takich hitów jak "Armageddon" czy "Dzień zagłady".

Oczywiście należy traktować je wyłącznie w rozrywkowych kategoriach. Zwłaszcza pomysły zaprezentowane w dziele Michaela Bay'a nie wytrzymywały konfrontacji z naukowcami. Według symulacji skuteczną metodą uniknięcia kolizji mogłaby być zmiana trajektorii lotu kosmicznego pocisku. Rozłupywanie go na mniejsze części w stylu Bruce'a Willisa i Bena Afflecka najprawdopodobniej spowodowałoby tylko większe spustoszenie na Ziemi.

Asteroida Apophis leci w kierunku Ziemi. Będzie znacznie bliżej niż Księżyc. Jakie są szanse na uderzenie? Spowoduje koniec świata w 2029?

POLECAMY:

Zobacz też: Asteroida 2014 RC minęła Ziemię "o włos". "To zaledwie jedna dziesiąta drogi do Księżyca"

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski